عضو حزب موتلفه: شوراها، نمایندگان مجلس و احزاب وظیفه انتقال مطالبات مردم به مسئولان را انجام نمی دهند

تهران - ایرنا - عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی حلقه وصل بین مردم و نظام ما در قانون اساسی و قوانین فعلی ، شوراهای اسلامی ، نمایندگان مردم در مجلس و نیز احزاب هستند که هیچ کدام وظیفه خود را در این رابطه به عنوان حلقه اتصال و انتقال مطالبات مردم به مسوولان انجام نمی دهند.

حمیدرضا ترقی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار حوزه احزاب ایرنا در خصوص ناآرامی های اخیر در کشور و وظیفه احزاب در این ارتباط اظهار داشت: کارکرد احزاب به طور طبیعی در واقع نمایندگی اقشار مختلف مردم و سرمایه اجتماعی است که در جامعه دارند؛ همچنین پیگیری مطالبات آنها و نقش نظارتی که باید بر اساس اصل 8 قانون اساسی بر عملکرد کارگزاران داشته باشند.
وی ابراز عقیده کرد: خیلی از احزاب در پیش بینی چنین حوادثی ناتوان بودند که بتوانند در صدد جلوگیری و پیشگیری از آنها بر بیایند و این نشان دهنده کم اطلاعی احزاب است یا این که برخی از احزاب در تحقق چنین رفتار اجتماعی نقش داشتند.
ترقی گفت: اصولا، موضع گیری احزاب بعد از حادثه به طور کل خوب بوده است و تعداد قابل توجهی از احزاب این حرکت ها را محکوم کردند و ضمن این که آن را اعتراض بحق مردم می دانستند و از حقوق اجتماعی مردم تلقی کردند اما چون این اعتراض ها دوره زمانی بسیار کوتاهی داشت و بلافاصله مورد سوء استفاده ضد انقلاب قرار گرفت این حرکت را محکوم کردند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلانی افزود: اما بعد از حادثه به نظر می رسد که برخی از احزاب به جای این که به ریشه ها و علل این حوادث بپردازند و نقش بیگانگان را در رخداد این حوادث پر رنگ و محکوم کنند و از طرف دیگر در صدد پیگیری مطالبات مردم خصوصا در زمینه علل و ریشه های نارضایتی باشند بیشتر به فکر آزادی دستگیر شدگان و استفاده از این فرصت برای آزادی اجتماعات رفتند که عملکرد مطبوعات در این چند روز نشان دهنده این مساله است.
ترقی گفت: به نظر می رسد که احزاب آن گونه که باید، وظایف خود را در مسایل و بحران های اجتماعی نمی توانند ایفا کنند که این یا به دلیل بروز نبودن بسیاری از احزاب و غیر فعال بودن بخش سیاسی این ها است یا این که اصولا نمی خواهند وارد این مسایل شوند.
وی تاکید کرد: کارکرد احزاب و کنش سیاسی آنها در این نوع مسائل باید مورد تجدید نظر قرار گیرد و یک بازنگری در نحوه برخورد آنها با مسایل اجتماعی و این نوع بحران ها لازم است صورت گیرد تا از نقش بیشتری هم برای پیشگیری و هم برای تجزیه و تحلیل و ریشه یابی این نوع مسایل برخوردار شوند.
ترقی در خصوص راه اصولی بیان مطالبات مردمی با ورود احزاب هم اظهار داشت: رابطه بین مردم و احزاب عمدتا قطع است یعنی احزاب رابطه ای با مردم ندارند و به مطالبات آنها اصلا توجهی نمی کنند و پیگیر این مطالبات هم نیستند که مردم حرف خود را از طریق احزاب و نمایندگان احزاب بزنند.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد راهکاری برای انتقال مستقیم مشکلات مردم به مسوولان خواستار اختصاص وقتی از سوی دولت برای بیان مستقیم مشکلات از سوی مردم شد تا مطالبات مردم بلاتکلیف و بلا جواب نماند.
ترقی افزود: لذا برای طرح انتقادها، اشکالات و اعتراض های مرم باید زمینه قانونی را فراهم کنیم؛ در قانون اساسی اشاره شده که تجمعات مسالمت آمیز و انتقادی می تواند با مجوز انجام شود قطعا بدون اجازه، هر جمع و مجموعه ای بخواهد حضور و تحرکی داشته باشد موجب نابسامانی و سوء استفاده دشمن می شود لذا مسوول هر تجمعی باید مشخص شود و اینکه چقدر پاسخگوی حوادث تجمع باشد، مراقبت هم بشود که عوامل ضد انقلاب و فرصت طلبان نتوانند از آن سوء استفاده کنند.
وی ادامه داد: حلقه وصل بین مردم و نظام ما در قانون اساسی و قوانین فعلی ، یکی شوراهای اسلامی شهر و روستا، دیگری نمایندگان مردم در مجلس هستند و یکی هم احزاب هستند که هیچ کدام وظیفه خود را در این رابطه به عنوان حلقه اتصال و انتقال مطالبات مردم به مسوولان انجام نمی دهند که لازم است ساز و کار آن مشخص شود.
به گزارش ایرنا، تجمع های صنفی مسالمت آمیز چندی پیش درکشور با تحریک دشمنان و سوء استفاده عوامل فریب خورده داخلی منجر به بروز ناآرامی در چند شهر شد که با هوشیاری ملت، مسوولان و نیروهای انتظامی و امنیتی، در کوتاه ترین زمان این توطئه شکست خورد.
سیام**6984**گفت و گو: امیر خانزاده**انتشار:امیرکاردان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال