در میزگرد ایرنا مطرح شد

نذرهای امام (ره) برای سلامتی هاشمی/ پیوند ناگسستنی با رهبر معظم انقلاب اسلامی

تهران - ایرنا - امروز 19 دی مصادف با نخستین سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری است.

ایشان 19 دی 1395 در 82 سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت. پیکرآیت الله فقید سه روز پس از ارتحال با حضور میلیونی مردم عزادار در دانشگاه تهران با شکوه خاصی تشییع شد و در مرقد مطهر امام خمینی (ره) آرام گرفت.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در نخستین سالگرد این درگذشت، میزگرد «آیت الله هاشمی رفسنجانی و مدیریت سیاسی» را با حضور غلامعلی رجایی فعال سیاسی و مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی و غلامرضا انصاری قائم مقام حزب اتحاد ملت و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی برگزار کرد.

مشروح میزگرد:

** رجایی: نقش هاشمی رفسنجانی در دهه 40 استثنایی بود

رجایی نخست با نگاهی تاریخی به شخصیت، نقش و کارآیی آیت الله هاشمی گفت: آن فقید روحانی مجاهد و مبارزی بود و کسانی که در عرصه مبارزه به این شیوه عمل می کردند، بسیار محدود بودند.
البته با تبعید امام خمینی (ره) هم موضوع مبارزه سخت تر و نقش ایشان خیلی مهم تر شد. در واقع ایشان از قدیمی ترین افرادی بود که با امام راحل مرتبط بود.
سال 1327 که آیت الله هاشمی رفسنجانی به قم آمدند، رفت و آمدهایی با امام راحل داشتند و همیشه معتقد بودند مهم ترین تحول زندگی اش را امام (ره) ایجاد کرده است. اگر بپذیریم امام به عنوان معمار انقلاب شکوهمند نقش آفرین بودند، اما این نقش آفرینی به تنهایی موثر نبود و افرادی مانند شهیدان مطهری، بهشتی، اندرزگو و رجایی هم در این عرصه بسیار موثر بودند و توانستند نهضت را پیش ببرند. می توان گفت نقش ایشان (هاشمی) در تاریخ سیاسی انقلاب در دهه 40 استثنایی بود.
وی بارها به زندان افتاد و تجربه غنی و سرشاری اندوخت و آنقدر مهم بود که به پاریس (محل اقامت امام) نرفت و مشغول هماهنگی مبارزه بود.
زمانی که حضرت امام (ره) سال 1357 به ایران بازگشتند، آیت الله هاشمی تا دو روز ایشان را ندیدند، زیرا پشتیبانی از مبارزان سیاسی را نیز به عهده داشتند و یکسری از اقدامات جدی برای نهضت انجام می دادند.
این نقش وی چنان نزدیک بود که حکم مسئولیت مهندس بازرگان را به رغم وجود شهیدان مطهری و بهشتی و فرزند امام، هاشمی قرائت کرد، البته افرادی در جمعیت بودند و همه متعجب شده بودند این جوان و بدون محاسن کنار امام خمینی (ره) کیست؟
رجایی ادامه داد که نقش هاشمی رفسنجانی در مبارزات سیاسی بسیار جدی، یگانه و شخصیتی دیگر بود، از تمام امور تا حدود زیادی آگاهی داشت. به عنوان نمونه در دهه 50 که به اروپا و ژاپن سفرهایی کرد، از مترو و سامانه آبیاری قطره ای بازدید و حتی رفت و آمد قطارها را ارزیابی کرد.
پس از آن هم پیگیر اصلی تاسیس مترو شد، گرچه آن زمان مخالفت هایی شد که این کار لوکس است و می گفتند برای ایجاد مترو می خواهید این همه خاک را چه کنید (یکی از استدلال های مخالفان).
آیت الله هاشمی گفت، شما مخالفت نکنید و فکری هم به حال آن می کنیم. اکنون اگر مترو نبود چه رخ می داد؟ بدون این شبکه، پایتخت خفه می شد و معلوم نبود چه وضعیتی داشتیم؟
یار امام (ره) همچنین نگاه کارآمدی به دین و نقش موثری در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی داشت که حیاتی و تاثیرگذار بود. برای پیروزی انقلاب کمک جدی کرد. دو روز بعد از بازگشت امام (ره) از تبعید خدمت ایشان رسید و اعلام کرد، مشغول انجام کارهای مبارزاتی است و به رغم علاقه ای که داشت نتوانست امام را در زمان ورود به ایران ببیند.

** شکنجه گرم را نمی بخشم
رجایی در ادامه نیز با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی سختی های زیادی را در دوران مبارزات تجربه کرد، گفت: یار امام حتی محکوم به اعدام شد که با وساطت ها نجات یافت و تا ماه های منتهی به انقلاب در زندان بود.
وقتی از وی پرسیدم آیا شکنجه گر خود را می بخشید، گفت «نه؛ چون بسیار خبیث بود، چنان می زد که پای من از شدت شکنجه شکست» و از سال 1355 تا 1394 نیز از این عارضه رنج می برد.

** انصاری: ریزبینی های آیت الله هاشمی
انصاری قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران نیز در این میزگرد آیت الله هاشمی را شخصیتی چند بعدی دانست و گفت: دوران مبارزات از ایشان فردی منحصر به فرد ساخت و جزو روحانیونی بود که کمتر از مشی و مرام روحانیت خود استفاده کرد. یار امام (ره) مدیری بود که شاید به ریزترین نکات مدیریتی از نظر علمی و نظارتی آگاهی کامل داشت.
در دوران پس از انقلاب اگر بخواهیم مسئولان رده اول کشور را برای انجام کارهای ویژه مثال بزنیم کمتر فردی مانند هاشمی پیدا می شود.
وی در زمان تصدی مسئولیت ریاست مجلس نظارت کامل بر همه دستگاه ها داشتند؛ کارهای راهبردی کشور را ساماندهی می کردند؛ مشاوری امین برای امام راحل و مدیری کارآمد برای حل معضلات بود.
آیت الله هاشمی در دوره ریاست جمهوری نیز افزون بر دریافت اطلاعات از راه های رسمی و مشخص سلسله مراتب اداری، کانال هایی در دستگاه های اجرایی داشت و مسایل ریز دستگاه ها را رصد می کرد.
اطلاعاتش همیشه به روز و دقیق بود. در دوره اصلاحات که من (انصاری) مسئولیت بهزیستی را داشتم، کارشناسان قدیمی سازمان زمانی که مطلع شدند، آیت الله هاشمی می خواهد از مراکز بهزیستی دیدار کند، خود را برای پاسخگویی به پرسش های ریز ایشان در این حوزه آماده کردند. چند روز بعد هم که کارخانه سیمان قائن را افتتاح کرد، پرسش های کارشناسی یار امام (ره) درباره این مرکز همه را شگفت زده کرد که نشان می دهد چنین شخصیتی با این همه ریزبینی نداشتیم.
اوایل انقلاب زمانی که آیت الله هاشمی ریاست مجلس را به عهده داشت و همه دستگاه ها درگیر جنگ بودند، من (انصاری) در مدیریت جمعیت هلال احمر مشغول کار شدم و گزارشی خدمت ایشان دادم که احتمال وقوع زلزله با حجم گسترده تخریب و مشکلات پیش رو در تهران وجود دارد.
ایشان موضوع را در کمترین زمان ممکن مدیریت و ساماندهی کرد. مهم ترین اقدام تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به موضوع امدادرسانی به عنوان یکی از اصلی ترین نیازها بود. بررسی 50 ساله از نقاط حادثه خیز انجام و مقرر شد پایگاه های امدادی به تناسب ظرفیت و نوع مناطق جغرافیایی ایجاد شود و قبل از پایان ریاست وی بر مجلس هم طی سه سال پایگاه های امدادی برای زلزله ای بزرگ و گسترده به صورت صفر تا 100 برنامه ریزی و ساخته شد.
آن زمان 220 پایگاه امدادی سازماندهی شد تا اگر کوچک ترین حادثه ای رخ دهد در دو ساعت همه امکانات امداد و نجات در دور افتاده ترین نقاط برای کمک به افراد حادثه دیده بکار گرفته شود.
هاشمی مدیری شجاع، جسور و چابک بود که در تصمیم گیرهای ی راهبردی وارد می شد و تفکر سازماندهی و نظام مند کردن انقلاب را داشت و در دهه 60 نیز در شرایط جنگی و ضعف منابع اعتباری، حجم بالایی از کارهای امدادی را انجام داد.
رشد و بالندگی رشته های تحقیقاتی، دوره های دانشگاهی، آغاز ساخت مترو و دیگر طرح ها هم از نمونه های اقدام های انجام گرفته است که همیشه با تلاش جدی پیگیری می کرد.
قبل از انقلاب 20 دوره دکترا و 40 رشته فوق لیسانس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داشتیم که پس از سال 1357 به دو یا سه رشته فوق لیسانس رسید، اما با تدبیر ایشان بحث تاسیس دانشگاه آزاد به عنوان یک کار بزرگ انجام شد، توسعه آموزشگاه های تکمیلی با سرعت صورت گرفت. یار امام (ره) باور داشت باید از بدنه کارشناسی استفاده کرد. آن زمان 80 درصد ظرفیت دانشگاه ها به سمت کاردانی بود، اما با توصیه و اصلاح آیین نامه ها و اعطای امتیازاتی در راه اندازی دوره ها، رقابت دانشگاه های بزرگ در مقاطع فوق لیسانس و دکترا شکل گرفت تا اینکه مدتی بعد در 86 رشته دانشجوی فوق لیسانس و دکترا پذیرش شد و می توان گفت تدبیر ایشان در مجلس برای نظام مند کردن مراکز آموزش عالی بود.

** هاشمی مهره کلیدی پیروزی انقلاب
انصاری همچنین به نگاه ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی به موضوعات کلیدی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در رشته انرژی هسته ای و فیزیک به دولت تاکید کرد جدا از سهمیه خاص از محل بودجه های نخست وزیری، ردیف ویژه ای پیش بینی شود. تعداد زیادی از افراد نخبه برای تحصیلات تکمیلی از این فرصت استفاده کردند که محصول آن را اکنون در انرژی هسته ای، ژنتیک و سلول های بنیادی می بینیم و ایشان مستقیم یا غیرمستقیم حامی و پشتیبان این رشته ها بود.
یار امام (ره) از نوجوانی نگاه مستمر برای تحقق آرمان های امام داشتند و از اساسی ترین مهره های کلیدی انقلاب بود که آن را به پیروزی رساند.

** همه پرسی قانون اساسی
رجایی نیز در ادامه گفت: هاشمی جزو نخستین کسانی بود که پیشنهاد تشکیل شورای انقلاب را به امام (ره) داد و مخفی برگزار می شد که بازرگان، شهید باهنر، موسوی اردبیلی و طالقانی عضو آن بودند.
آیت الله فقید سرپرست وزارت کشور شد و در شورای انقلاب مسئولیت داشت. اقدام مهم همه پرسی جمهوری اسلامی ایران در دوران سرپرستی ایشان در وزارت کشور انجام شد.
مسئولیت های اساسی آقای هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب به چند دسته تقسیم می شود که اولین آن ریاست مجلس شورای اسلامی بود. این مجلس قبلا فرمایشی و با اجازه دربار و شاه بود، ولی با توجه به سوابق مبارزاتی و پختگی بدون هیچ تجربه قبلی مجلس را اداره کرد.
زمانی که بحث بنی صدر پیش آمد و اختلاف او با جناح خط امام (ره) و حزب الله به درگیری کشیده شد؛ آیت الله هاشمی عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی شد. بنی صدر با رای مجلس صلاحیتش تایید نشد و هاشمی معتقد بود بعد از این عزل باید آیت الله خامنه ای رییس جمهور می شد و شهید رجایی نخست وزیر می ماند.
اما چون امام (ره) در پاریس فرمودند، بنا نداریم روحانیون در تصدی امور باشند، شهید رجایی رئیس جمهوری 34 روزه شد، ولی به دلیل مشکلات آن زمان دوباره امام (ره) ترجیح دادند رئیس جمهوری روحانی باشد و آقای خامنه ای آن زمان رای آوردند.

** هاشمی و امام (ره)
رجایی در ادامه گفت که یکی از نقش های ناگفته هاشمی در کتاب خاطراتش در سال 60 که بنده آن را بررسی می کنم و قرار است در چهار جلد گردآوری شود، این است که 30 تا 40 کنش با امام داشت و برخی مواقع بنیانگذار جمهوری اسلامی را متقاعد می کرد.
زبان هاشمی فقید برای طرح برخی موضوعات در خدمت امام (ره) از بقیه بازتر بود و دیگران به طور معمول او را مامور می کردند، خدمت ایشان حرف بزند و این را حتی مقام معظم رهبری و سحابی در کتاب خاطراتشان آورده اند که هاشمی «حرف بزن» ما نزد امام (ره) بود.
بحث عفو متهمان کودتای نوژه هم یکی از موضوعاتی بود که در خدمت امام مطرح کرد. البته آن زمان همه می گفتند باید این افراد اعدام شوند، ولی آیت الله هاشمی نگاه رحمانی به خطا و تخلفات داشت. نکته جالب این است که وی عفو متهمان کودتا را از امام (ره) خواستار شده بود.

** نذر امام (ره) برای هاشمی
رجایی در ادامه میزگرد ایرنا در خصوص نگاه امام (ره) نسبت به آیت الله فقید خاطر نشان کرد: بنیانگذار جمهوری اسلامی به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته بود، سفر خوب است اما تا شما سفر می روید و برمی گردید دلهره دارم. هاشمی به امام (ره) می گوید سفر من امن است چون تمام امکانات را در اختیار دارم، اما (امام گفت) تا هواپیمای شما به زمین ننشیند، دلهره دارم و زمانی که هواپیمای هاشمی در فرودگاه مهرآباد به زمین می نشست دستور می داد گوسفند قربانی کنند.
در آن دوران موضوع ادغام وزارت دفاع و سپاه نیز که پیش آمد، بنیانگذار جمهوری اسلامی نظر هاشمی را در این زمینه می خواستند و این را هم امام اعلام کرده بود. البته سال 62 که آیت الله منتظری مصاحبه ای درباره جنگ داشت و با چالشی رو به رو شد، بنیانگذار جمهوری اسلامی به هاشمی می گوید شما به آقای منتظری تذکر دهید، گرچه آیت الله منتظری استاد آیت الله هاشمی بود.
هاشمی علاقه زیادی به امام راحل داشت؛ با وجود احترام خاصی که برای آن حضرت قائل بود؛ همیشه پیشانی امام را می بوسید و می گفت تحول اساسی من از امام خمینی (ره) آغاز شد.

** هاشمی و پوشش بانوان
رجایی ادامه داد: آیت الله هاشمی همچنین معتقد بود ما در اسلام رنگ سیاه نداریم و از نظر وی رنگ مطلوب برای ائمه سبز و سفید بود. زمانی که از ایشان درباره نوع پوشش بانوان پرسیده بودند، آیا زن می تواند کت و دامن بپوشد آن را تایید کرد. در آن زمان بلوا شد، چرا این حرف را مطرح کرده است.
در مقطعی در دانشگاه هم خانم ها و آقایان را جدا کرده بودند، عصبانی شد که چرا دیوار کشیدند. با اینکه برخی آقایان آستین کوتاه می پوشیدند اما ایشان چنین اعتقادی برای منع این نوع پوشش هم نداشتند و امام هم اینگونه بود.

** رد دین تلخ و خشک برای مردم
رجایی همچنین گفت: هاشمی رفسنجانی همیشه عنوان می کرد، اعتدال را از امام (ره) فراگرفته است و از نصیحت های ایشان می گفت که دین را نباید برای مردم تلخ و خشک کرد، زیرا تحمل این خشکه مقدس ها را ندارند و باید دین شیرینی برای مردم داشته باشد.
آقای هاشمی کشور را بعد از امام خمینی (ره) اداره می کرد و بنیانگذار جمهوری اسلامی مساله جنگ را با همه اهمیتی که داشت به وی سپرد.
هاشمی تجربه نظامی نداشت، اما با هوش بالا، جنگ را با کمک نیروهای مسلح و تحت اشراف امام (ره) اداره کرد، اگرچه نیم نگاهی هم به توسعه و اداره کشور داشت.
آقای هاشمی با ارتحال امام (ره) نیز نقشی جدی هم در مجلس خبرگان داشت. پس از اینکه رئیس جمهور شد با خزانه خالی، بدهی های فراوان، زیرساخت های خراب و نوع روابط بین الملل اعلام کرد که دولتش، دولت کار و سازندگی است و بندر، راه، جاده، تاسیسات و صنعت راه انداخت و بدون پول و با برقراری ارتباط با جهان این اقدامات را انجام داد.
رجایی همچنین گفت: امام جمعه مدینه همزمان با یک سفر هاشمی به عربستان به شیعه اهانت می کند و ملک عبدالله پادشاه این کشور نیز ناراحت می شود. آیت الله فقید سریع آن برنامه را ترک می کند و خودش (هاشمی) اعلام کرد، پیش از اینکه به هتل برسم ملک عبدالله به من درباره این قضیه توضیح داد که خیلی ناراحت شده و گفت «وا مصیبتا».
هاشمی حتی سفر خصوصی به عربستان داشت و من همیشه به عنوان مشاور به یاور امام می گفتم چرا در امور عربستان به خاطر ایجاد مسائل منطقه ای دخالت نمی کند. آقای هاشمی توضیح داد که در یک سفر، کمیته قدس و کمیته حل مشکلات منطقه ای تشکیل داده است، «اما دولت اینها را کنار گذاشت و بایگانی کرد و اعتنا نکرد و عرب ها فهمیدند من کاره ای نیستم».
پس از آن آیت الله هاشمی از من (رجایی) پرسید، اکنون با این شرایط به من اجازه دخالت در امور عربستان را می دهید که من شرمنده شدم.

** ایجاد دفتر مناطق محروم
رجایی در ادامه گفت: آیت الله فقید در آغاز دوره ریاست جمهوری اش سختی های زیادی داشت، اما دفتر مناطق محروم در این دوران تشکیل شد و کسی شاید تاکنون پایه گذار این اقدام را نمی شناسد.

** هاشمی و برجام
رجایی در ارتباط با نقش هاشمی در برجام هم گفت: زمانی که سلطان قابوس با هواپیمای خصوصی به ایران می آمد و مذاکراتی درباره برجام انجام می داد، هاشمی ناراحت بود که چرا خود ما مذاکره نمی کنیم و اگر منطق داریم، چرا باید دیگری حرف آمریکا را بزند؟ چرا باید اینها کار ما را انجام دهند؟ بعد دیدیم برای نخستین بار ایران با پنج کشور مذاکره کرد و قرارداد بسته شد که اگر این توافق مناسب نبود، اکنون ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و اسرائیل عصبانی نبودند.
همچنین آیت الله فقید در دیداری با آقای روحانی تاکید کردند که نباید (از مذاکرات برجام) عقب نشینی کنید و باید از رهبری اختیارات بگیرید و کار را دنبال کنید. پس از اینکه ایشان مذاکرات را تایید کردند؛ البته بدعهدی آمریکا و اروپا هم بود، اما دنیای سیاست دنیای برد - برد است.
هاشمی انسانی واقعگرا بود و به این نتیجه رسید جنگ باید پایان یابد. امام نیز به ایشان گفتند چگونه قطعنامه را بپذیریم؟ که گفت من به عنوان فرمانده جنگ، مردم را توجیه می کنم قطعنامه را بپذیریم و بعد بگویید من را مجازات کنند.
این موضوع را آقای ناطق نوری هم اعلام کرد و روشن بود که مجازات چنین اقدامی چیزی جز اعدام نخواهد بود، ولی آیت الله فقید گفت ترجیح می دهم در زندان باشم، ولی جنگ پایان یابد.

** هاشمی و حفظ نظام
انصاری نیز در ادامه بیان ویژگی های شخصیتی هاشمی، گفت که بحث التزام عملی یار امام به مردمسالاری از دیگر نکات مهمی است که می توان مطرح کرد. کمتر شخصیت تراز اولی خودش را در ارتباط با کارهای مردم قرار می دهد.
سال 82 یا 83 هاشمی سفری به مازندران داشت و شب در محل اقامتگاهش گفتم، شما بزرگ تر از آن هستید که بخواهم توصیه ای داشته باشم، ولی مطرح کردم که شما در انتخابات شرکت نکنید، که پاسخ داد تمام حیثیتم را برای حفظ انقلاب در کف دست قرار داده ام.
وقتی بحث عدالت اجتماعی را در خطبه های نماز جمعه مطرح کرد، جایگاهش را در حد یک فقیه قبول داشتند. در مجلس و هنگام طرح بحث عدالت اجتماعی هم بیمه همگانی مطرح شد و کمیته ای تشکیل داد که من (انصاری) عضو بودم و هاشمی گفت این موضوع را مطرح کنید.
در نهایت بستر رفاه اجتماعی با کار کارشناسی در زمان ریاست ایشان در مجلس در اوج جنگ شکل گرفت و باید گفت ایشان نگاه به آینده داشت و استفاده مطلوب از صندوق های بازنشستگی را به عنوان یک پیشنهاد ارائه داد.
آقای هاشمی در بحث آب و منابع آبی نیز تبحر داشت. کسب رتبه چهارم در سدسازی با پیگیری شخصی به نتیجه رسید و توسعه زیرساخت های مورد نیاز کشور را از اولویت های اساسی و راهبردی می دانست.
شجاعت و جسارت آیت الله هاشمی در کنار عطوفت قلبی ایشان مثال زدنی بود. بعد از پذیرش قطعنامه و محاکمه برخی نیروهای نظامی، آقای هاشمی جلوی اجرای حکم این نظامیان را گرفت. به گفته فاطمه هاشمی، ایشان مدیریت جنگ و صلح را به عهده داشت.
یار امام مدیریت زیرکانه ای داشت. پس از پایان جنگ و در دوران سازندگی آقای هاشمی تلاش های زیادی کرد تا ترس به وجود آمده از ایران را از بین ببرد. البته از بین بردن آن (ایران هراسی) و دشمنی خیلی راحت نبود، ولی در کوتاه ترین زمان ممکن شرایط منطقه ای توسط هاشمی ساماندهی شد.

** موتور جت روی ژیان بدون لاستیک
انصاری ادامه داد: آیت الله فقید دیدارهای زیادی با رئیس جمهوری ترکمنستان داشت که بسیاری از آنها محرمانه بود. من در خصوص سیاست خارجی به ایشان گفتم شما در بحث سیاست منطقه ای موتور جت را روی ژیان بدون لاستیک بسته اید.
ما بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میلیاردها دلار در کشورهای تازه استقلال یافته هزینه کردیم، اما به دلیل بی تدبیری و سیاست غلط سیاست خارجی و همراهی جدی نکردن این حوزه با هاشمی در اکثر این کشورها بازنده شدیم و ترکیه از نظر اقتصادی سوار این موج شد.
البته نیازاف رییس جمهوری ترکمنستان بارها به صراحت اعلام کرد، استاد من در سیاست داخلی و خارجی آقای هاشمی رفسنجانی است.
تقریبا پیام شفاهی هاشمی وقتی به وی (نیازاف) می رسید، سخت ترین مسایل مراوداتی را حل می کرد. تلاش هایی برای اجرایی نشدن سد دوستی بین ترکمنستان و ایران نیز وجود داشت، اما به دلیل ارتباط عمیق هاشمی و نیازاف، کلنگ این سد زده و در دوره ریاست جمهوری آیت الله فقید هم پایان یافت.
از سوی دیگر، سه رودخانه عظیم از افغانستان سرریز این سد می شوند و ما می خواستیم قبل از اینکه آمریکایی ها سدی احداث کنند، ایران این کار را تمام کند.
انصاری در ادامه گفت: وقتی برای قرارداد و تاسیس سد به ترکمنستان رفتم و اعلام کردم از طرف هاشمی آمده ام، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، همکاری های لازم را انجام می دهد. در آن دوره سدها را ساختیم و در شش ماه این کار انجام شد. نیازاوف اصرار داشت، افتتاح پروژه با حضور آیت الله فقید باشد، اما چون آن زمان خاتمی رییس جمهوری بود وی در مراسم شرکت کرد.
انصاری همچنین با بیان اینکه حافظ اسد رییس جمهوری فقید سوریه هم به بشار اسد وصیت کرده بود از بهترین کسی که می تواند درس بگیرد، آقای هاشمی رفسنجانی است، افزود: آیت الله فقید دارای چنین شخصیتی بود، البته ایشان تعامل سازنده با دنیا داشت و اگر در همان دوران دفاع مقدس به تفاهم می رسیدیم، خیلی از مشکلات ما حل می شد.

** هاشمی صبر را خسته و شرمنده می کرد
انصاری در ادامه گفت: آقای هاشمی در دوره ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام هم برنامه هایی داشت که همزیستی مسالمت آمیز و مصونیت بخشی (کشور) از نکات مهم آن بود و اکنون هم از ظرفیت های بالقوه آن استفاده می کنیم.
انصاری معتقد است، آقای هاشمی صبر را خسته و شرمنده کرد و با بردباری درسی داد که ماه ها، سال ها و قرن ها می تواند منشوری برای عملیات اجرایی مدیران و دست اندرکاران سیاست داخلی و خارجی کشور باشد تا از این سعه صدر و لطافت خاص شخصیت ایشان در آینده استفاده مطلوب شود.
باید کنگره ها و میزگردهای متعددی برگزار کنیم تا از خاطراتی که ایشان از کارهای ماندگار در تاریخ معاصر ایران داشت، بتوانیم برای آینده کشور و نسل های پیش رو بهره موثر و مثبت بگیریم.
رجایی هم در ادامه سخنان انصاری گفت: بررسی شخصیت فردی که شش دهه در سپهر سیاست کشور موثر بود، نیاز به وقت بیشتری دارد. امام سال 62 فرمودند امروز جمهوری اسلامی روی کاکل شما (آیت الله هاشمی و حضرت آیت الله خامنه ای) می چرخد.
آقای هاشمی همچنین گفتند که امام خمینی (ره) 10 خرداد همان سال فرمودند، سریع تر بازنگری قانون اساسی را آغاز کنید و بر اتحاد ما (آیت الله هاشمی و حضرت آیت الله خامنه ای) نیز تاکید جدی داشتند.

** هاشمی و امیرکبیر
رجایی ادامه داد: آقای هاشمی بیشتر از امیرکبیر توفیقات داشت. آیت الله فقید وقتی تحت هجوم و جوسازی ها قرار گرفت که با نیروهای مسلح و تسلیحات موشکی مخالف است، اعلام کرد من پدر صنایع موشکی ایران هستم.
همچنین در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، ایشان رئیس قوه قضائیه شود که مخالف بود، زیرا احساس می کرد کاری بسیار سنگین و تحقیقی است، البته دلیل این بود که قلبی رئوف داشت.
ایشان (هاشمی) شخصیتی مبارز، فقیهی نواندیش و مدیری استراتژیک برای نظام بود که گریزگاه ها و نقاط صعب العبور را رصد می کرد.
وی نقش تاسیسی در ارکان نظام مجلس خبرگان و تجربه همه مسئولیت ها جز قوه قضائیه را داشت. بهترین پاداش به آیت الله فقید تشییع میلیونی پیکرش بود و برخلاف اینکه مردم همواره در تعطیلات به شمال می رفتند، این بار از این خطه برای تشییع به تهران آمدند و اینکه ایشان به افتخار خاکسپاری در درون ضریح امام رسیدند.

** تلاش ها در حوزه علمی
انصاری قائم مقام حزب اتحاد ملت نیز گفت: زمانی که آقای هاشمی رفسنجانی در تمام زمینه ها فعالیت داشتند، در دانشگاه همدان برای نخستین بار کار موشکی انجام شد. تعدادی از اساتید این دانشگاه برای موشک آمریکایی «هاک» نیاز به یک قطعه (لامپی در موشک) داشتند که چون از بین رفته بود باید تعویض می شد، اما ممکن نبود.
قائم مقام حزب اتحاد ملت در پایان افزود که این مساله در بازدید آیت الله فقید از دانشگاه مطرح شد. آقای هاشمی نیز در سفر به چین و روسیه این قطعه را با خود برد و در نهایت در سال های اولیه دفاع مقدس، تلاش برای ساخت این لامپ به نتیجه رسید. اینها همه نشان می دهد یار امام (ره) درگیر تمامی مسائل کشور بوده است.
اکبر هاشمی بهرمانی زاده سوم شهریور 1313 در رفسنجان مشهور به علی اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان روحانی، مفسر قرآن و سیاستمدار ایرانی یکی از پرنفوذترین شخصیت‌ های سیاسی جمهوری اسلامی ایران شناخته می ‌شد.
وی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۲ مرداد ۱۳۷۶ چهارمین و پنجمین رئیس جمهور ایران بود و پیش از آن هم از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۸ مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت.
در طول جنگ ایران و عراق نماینده بنیانگذار جمهوری اسلامی در شورای عالی دفاع بود و همچنین فرماندهی نیروهای مسلح را برعهده داشت و از سال ۱۳۶۸ تا زمان رحلت نیز عهده دار ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.
آیت الله فقید در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم استان تهران حضور داشت و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ نیز دومین رئیس این مجلس بود.
یکی دیگر از مسئولیت های آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست هیات مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود.
اجتمام**7268**1436**خبرنگار: مهناز بیرانوند** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال