اعتراض سفیر اتحادیه اروپا درمیانمارنسبت به بازداشت دو خبرنگار

کوالالامپور- ایرنا- سفیر اتحادیه اروپا درمیانمار با ارسال نامه ای به آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمارضمن ابراز نگرانی درمورد دستگیری دو خبرنگار یک خبرگزاری خارجی دراین کشور،این اقدام را 'تهدید جدی ' آزادی مطبوعات دانست و خواستار آزادی فوری آنها شد.

به گزارش روزسه شنبه ایرنا ، ما لون' و 'کیائو سوئه او' دو روزنامه نگاری هستند که روز 12 دسامبر2017 (21 آذر96) پس از فراخوانی پلیس یانگون، بازداشت شدند.
یکی از فرماندهان نظامی میانمار این دو فرد را براساس یکی از قوانین به جای مانده از دوره استعمار انگلیس، متهم به دسترسی به اطلاعات مهم دولتی مرتبط با ایالت راخین کرد که اگر این اتهام ثابت شود،آنها دستکم باید 14 سال حبس را تحمل کنند.
رسانه های میانماری پیشتر گزارش داده بودند که 'وا لون' 31 ساله از سال 2016 به خبرگزاری رویترز پیوسته و رویدادهای مختلفی از جمله بحران آوارگان روهینگیا در استان راخین را پوشش داده است، در حالی که 'سوئه او' 27 ساله دیگر همکار وی از حدود چهار ماه پیش فعالیت خود را دراین زمینه آغاز کرده است.
این دونفر در مورد پرونده کشتار هزاران روهینگیایی و آوارگی صدها هزار نفر از آنها که دراثر سیاست های سرکوب و کشتار نظامیان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود در راخین شدند، کار می کردند.
گفته می شود احتمالا این دونفر به اسنادی در مورد دستورات ویژه فرماندهان ارتش در مورد پاکسازی قومی مردم روهینگیا دست پیدا کرده اند.
ارتش تحت حمایت دولت میانمار امسال بطور سازمان یافته با اعمال خشونت و سیاست های سرکوبگرانه، کشتار و تجاوز مستمر علیه اقلیت مسلمان روهینگیا، سبب کشتار بیش از شش هزار و 700 نفر و فرار 655 هزار نفر از آنها از ایالت غربی راخین به بنگلادش شده است.
این دونفر روزچهارشنبه گذشته برای مدت کوتاهی در دومین جلسه دادگاه خود دریانگون دیده شدند.
کریستین اشمیت سفیر28 کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه با ارسال نامه ای به انگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار این وضعیت را تهدیدی برای فعالیت تمام خبرنگاران به طور اعم و دو خبرنگاررویترز به طور اخص و آزادی مطبوعات در میانمار دانست.
وی دراین نامه که در صفحه توئیتری اتحادیه اروپا منتشر شده ،متذکر شد : خبرنگاران باید قادر به انجام فعالیت های خود در محیطی آزاد ، کارآمد و بدون ترس از ارعاب، دستگیری و یا پیگرد قانونی باشند.
وی دراین نامه خطاب به سوچی افزود: از دولت شما خواستار حمایت قانونی لازم برای این دو روزنامه نگار و اطمینان یافتن از رعایت کامل حقوق اساسی و آزادی فوری آنها هستیم.
اتحادیه اروپا نیز پیشتربا صدور بیانیه ای از دولت میانمار خواسته بود تا خبرنگاران خارجی بازداشت شده دراین کشور را در اسرع وقت آزاد کند.
نیروهای نظامی میانمار همچنین اخیرا دو روزنامه نگار مالزیایی و سنگاپوری را که برای یک شبکه خبری ترکیه کار می کردند به اتهام به پرواز در آوردن یک پهپاد در اطراف پارلمان این کشور بازداشت کردند که با انتقادهای زیاد نهادهای حقوق بشری،کشورها و مجامع بین المللی روبه رو شد.
پلیس یانگون درپی این جریان، با لغو برخی اتهامات خبرنگاران ، آنها را پس از تحمل دوماه حبس آزاد کرد.
میانمار در سال 2017 علاوه بر اینکه شاهد سرکوب و کشتارروهینگیایی ها توسط نیروهای ارتش این کشور درایالت راخین بود، دستگیری دستکم 11 خبرنگار داخلی و خارجی را نیز در کارنامه خود ثبت کرد.
آساق**1599** انتشار: مریم شفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال