2017 سال بحران و بن بست در شبه جزیره کره - مسعود احمدی*

سال 2017 میلادی در حالی به پایان رسید که با جرات می توان مدعی شد سالی پر از بحران و تنش همراه با بن بست برای شبه جزیره کره بود و طرفین این ماجرا نتوانستند هیچ راه حل مناسبی برای فروکش کردن تنش ها ارایه کنند.

در سالی که گذشت کره شمالی در پاسخ به رفتارها و تهدیدهای آمریکا بارها آزمایش های اتمی و موشکی بالستیک و قاره پیما انجام داد و آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در مقابل، فشارهای اقتصادی و تحریم های بیشتری علیه این کشور اعمال کردند.
آنها شورای امنیت را تحت فشار گذاشتند تا سرسختانه ترین تحریم ها را علیه کره شمالی اعمال کند و درامد ارزی 3 میلیارد دلاری این کشور را به دو میلیارد دلار کاهش دادند و گزارش ها نشان می دهد شرایط سخت اقتصادی کره شمالی از 4 ماه دیگر شروع خواهد شد.
همزمان آمریکا، کره جنوبی و ژاپن بزرگترین و کم سابقه ترین رزمایش های هوایی، دریایی و زمینی را در شبه جزیره کره، دریای شرقی و اطراف شبه جزیره کره انجام دادند.
آمریکایی ها با این اهرم و تحت لوای اینکه کره شمالی یک تهدید است جنگنده ها، بمب افکن ها و ناوهای هواپیمابر را راهی منطقه کردند و بارها با همتایان کره ای و ژاپنی تمرینات برگزار کردند.
کره شمالی هم در سال 2017 میلادی بیکار ننشست در کنار دو آزمایش اتمی خود اقدام به پرتاب دستکم 15 موشک بالستیک کرد که یکی از آنها یک موشک نسل جدید 'هواسونگ 15' بود که یکهزار کیلومتر پرواز کرد و تا چهار هزار و 470 کیلومتر ارتفاع گرفت و در دریای ژاپن سقوط کرد.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی هم در این سال بارها یکدیگر را تهدید کردند ترامپ در سازمان ملل گفت اگر آمریکا مجبور شود کره شمالی را را نابود خواهد کرد و رهبر کره شمالی هم گفت که سلاح های هسته ای این کشور فقط آمریکا را نشانه رفته است.
در این میان چین و روسیه بارها اعلام کردند که جنگ خط قرمز در منطقه است و پکن تاکید کرد به آمریکا اجازه عملیات نظامی علیه کره شمالی نخواهد داد.
در پایان همین سال 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین و 'مون جائه این' رییس جمهور کره جنوبی در پکن گفتند به دنبال تلاش هایی برای حل صلح آمیز مساله هستند و همزمان کره و ژاپن نیز اعلام کردند حتی آمریکا هم به رغم اینکه می گوید گزینه های مختلف از جمله نظامی روی میز است می خواهد مساله به شکل صلح آمیز حل شود.
در پایان سال 'رکس تیلرسون' وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش برای گفت و گوی بدون قید و شرط با کره شمالی آماده است اما این کشور این درخواست را رد کرد و گفت که حاضر نیست در باره برنامه هسته ای نظامی خود و کنار گذاشتن آن در شرایطی که سیاست های آمریکا خصمانه است وارد گفت و گو شود.
همه بازیگران منطقه ظاهرا سردرگم و حیران مانده اند، پریشان حالی گریبان آنها را گرفته و از وضعیت امنیتی شبه جزیره کره نگران هستند اما هنوز راهی برای پایان دادن به این مساله پیدا نکرده اند و اگر آمریکا و کره شمالی به طور همزمان حاضر به توقف برنامه های نظامی خطرناک خود نباشند و از سیاست های فعلی دست نکشند بعید است در سال 2018 میلادی هم این بن بست بشکند.
راهبردهای آمریکا که کره شمالی آن را خصمانه می داند در کنار برنامه های نظامی مشترک این کشور با کره جنوبی و ژاپن، همه درها را به روی طرفین برای گفت و گوها بسته است.
دور تسلسل رویارویی طرفین با کره شمالی سال هاست منطقه را درگیر یک بن بست کرده و هنوز راه حلی برای مساله پیدا نشده است.
مساله هسته ای کره شمالی که در سال های 1990 نزدیک به پایان بود که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و رویکرد حضور فزاینده نظامی آمریکا در منطقه شبه جزیره کره و برگزاری پر رنگ تر رزمایش های نظامی موجب شده است تا امیدها نسبت به حل موضوع کمتر شود.
چین یکی از بازیگران اصلی، تقریبا خود را از موضوع کنار کشیده است و با تحریم ها کم و بیش همراهی می کند اما از سوی دیگر تاکید می ورزد که فشارهای اقتصادی نباید زندگی مردم کره شمالی را فلج کند.
آمریکا و کره جنوبی به رغم درخواست های مکرر پکن حاضر نیستند رزمایش های سالانه شان را در منطقه متوقف کنند و هر سال دهها هزار نیروی نظامی دو کشور با برترین و پیشرفته ترین تجهیزات از بمب افکن های هسته ای گرفته تا ناوهای هواپیمابر در کنار گوش کره شمالی جولان می دهند.
پیونگ یانگ که درهای گفت و گو را بسته دیده است با پرتاب های مکرر موشکی بالستیک و شش آزمایش اتمی نشان داده است که حاضر نیست از مواضع خود عقب بکشد این کشور بارها امیدهای آمریکا و کره را برای گفت و گو در باره برنامه هسته ای، با هدف توقف آزمایش ها ناامید کرده است.
کره شمالی در تازه ترین موضع گیری خود که در خبرگزاری رسمی این کشور هم منتشر شد، اعلام کرد موضوع تسلیحات اتمی این کشور به هیچ وجه قابل گفت و گو نیست و نیروی بازدارنده اتمی تسلیحاتی این کشور تقویت نیز خواهد شد.
'کیم جونگ اون' رهبر این کشور افزود که کشورش به برنامه های آزمایش موشکی بالستیک ادامه خواهد داد و برای نبرد با آمریکا و کره جنوبی آماده است و می خواهد کشورش قوی ترین نیروی اتمی دنیا باشد.
کره شمالی گام ها را بلند تر برداشته و به کره جنوبی اعلام کرده است که اگر واقعا خواستار تغییر شرایط است باید از ایستادن در کنار آمریکا و نشانه رفتن انگشت هایش به سمت برنامه اتمی تسلیحاتی کره شمالی، خوداری ورزد.
این نشان می دهد که کره شمالی دیگر عزم خود را جزم کرده است که در زمینه موشک های بالستیک و توسعه زرادخانه اتمی به سطوح بالاتری برسد تا در کنار داشتن چنین نیروی قوی به این کشورها ثابت کند که به نیروی اتمی خود دست یافته و قدرت هسته ای اش را شکل داده است.
* خبرنگار و مدیر دفتر ایرنا در پکن(چین)

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال