رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور در گفت و گو با ایرنا:

38 هزار معتاد متجاهر تحت پوشش خدمات کاهش آسیب هستند

تهران - ایرنا - رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر 38 هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور تحت پوشش خدمات کاهش آسیب مانند توزیع سوزن و سرنگ برای پیشگیری از تزریق مشترک و جلوگیری از سرایت بیماری های عفونی واگیر، قرار دارند.

فرید براتی سده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خدمات کاهش آسیب اعتیاد باید قبل از ورود معتادان متجاهر به مراکز نگهداری درمان و کاهش آسیب، موسوم به ماده 16 باید توسعه پیدا کند تا ورودی این مراکز کاهش یابد.
معتاد متجاهر به معتادی اطلاق می شود که به صورت آشکار اقدام به مصرف یا حمل مواد کند.
وی ادامه داد: خدمات کاهش آسیب اعتیاد هم اکنون نیز وجود دارد اما کامل نیست و باید وسعت پیدا کند بطورمثال مراکز کاهش آسیب (DIC) وجود دارد اما استفاده کنندگان از خدمات آن، ثابت هستند.
براتی سده خاطرنشان کرد: لازم است معتادانی که در مراکز سرپایی یا پاتوق ها هستند نیز از این خدمات استفاده کنند و نیاز به راه اندازی خدمات کاهش آسیب موبایل سنتر یا همان پرتابل (خدمات سیار) است.
وی ادامه داد : تعداد شلتر (پناهگاه) و مدت دسترسی به خدمات، باید افزایش یابد. اکنون زمان اقامت معتادان متجاهر در مراکز ماده 16، سه تا 6 ماه است که بعد از آن از خدمات پس از خروج نیز بهره مند نمی شوند.
رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور اظهار داشت: ارائه خدمات پس از خروج از مراکز ماده 16 ، فقط برعهده بهزیستی نیست و نهادهایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت رفاه و به ویژه شهرداری ها در ارائه این خدمات باید همکاری کنند.
براتی سده افزود: آمار مشخصی از معتادان متجاهر در دست نیست اما 38 هزار معتاد متجاهر در کشور تحت پوشش خدمات کاهش آسیب هستند.
وی یادآور شد: برای این افراد پس از خروج از مراکز ماده 16 باید خدمات مختلفی مانند تامین مسکن و به ویژه بیمه سلامت ارائه شود.

**معتادان حتی چند ساعت هم نباید رها باشند
رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: هم اکنون یکصد شلتر (پناهگاه) برای معتادان در کشور وجود دارد که باید تعداد آنها را افزایش دهیم چراکه در برخی شهرستان ها اصلا شلتر وجود ندارد؛ تفاوت شلتر با گرمخانه این است که گرمخانه ها ، طیف بیشتری مانند کارتن خواب ها و افراد غیرمعتاد را تحت پوشش می دهند اما شلترها فقط معتادان بی خانمان که مواد مصرف می کنند را تحت پوشش قرار می دهد.
براتی سده اضافه کرد: همچنین ساعت فعالیت مراکز کاهش آسیب (DIC) هم اکنون از ساعت 9 صبح تا 3 بعدازظهر است که مقرر شده این ساعات افزایش یابد؛ از سوی دیگر ساعت فعالیت شلترها از ساعت هفت شب تا هشت صبح است بعد از این ساعت اگر به مراکز کاهش آسیب بروند فقط تا ساعت 3 بعدازظهر آنجا هستند و بعد از آن رها می شوند در حالیکه نباید فرصت دهیم که آنها رها باشند و باید برای آنها برنامه داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، مراکز کاهش آسیب (DIC) ، مرکز گذری کاهش آسیب مکانی است که در آن گروهی از معتادین و افراد مصرف کننده مواد مخدر که در حال حاضر تمایل به ترک ندارند ، برای دریافت سرنگ وسرسوزن، وسایل پیشگیری از بارداری و انواع خدمات رفاهی، آموزشی، و درمانی به آن مرکز مراجعه می کنند.
همچنین براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، اکنون دو میلیون و 808 هزار مصرف کننده موادمخدر در کشور وجود دارد که بالاترین مصرف موادمخدر مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه کننده: سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال