مدیر کل تغذیه وزارت بهداشت:

لبنیات سنتی مورد تایید وزارت بهداشت نیست

تهران-ایرنا- مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: لبنیات سنتی غیر پاستوریزه مورد تایید وزارت بهداشت نیست و متاسفانه به علت مصرف این نوع لبنیات در دو سال اخیر با افزایش موارد تب مالت در کشور مواجه شده ایم.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، زهرا عبداللهی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی وزارت بهداشت افزود: توصیه وزارت بهداشت به مردم این است که لبنیات سنتی غیر پاستوریزه و فله ای استفاده نکنند زیرا مصرف این نوع لبنیات خطر ابتلا به تب مالت را به همراه دارد.
وی اضافه کرد: افزایش موارد تب مالت در کشور، ارتباط مستقیم با افزایش مصرف لبنیات فله ای و سنتی دارد و توصیه ما به مردم این است که شیر و لبنیات پاستوریزه استفاده کنند.
عبداللهی گفت: در مورد لبنیات پاستوریزه هم این است که شیر و لبنیات پرچرب استفاده نشود و حتی اگر کارخانه ها محصولات لینی پاستوریزه پر چرب تولید کنند، توصیه وزارت بهداشت مصرف این نوع لبنیات نیست.
عبداللهی افزود: در مورد فست فودها، نوشابه ها و تنقلات چرب و شور، انتظار نداریم که مردم به طور کلی مصرف این مواد غذایی را حذف کنند اما باید تعادل و اعتدال در مصرف داشته باشیم مصرف ماهی یکبار پیتزا یا فست فود اشکالی ندارد اما متاسفانه 30 درصد مردم به صورت هفتگی فست فود می خورند یا مصرف شیرینی و شکلات در بین مردم بسیار بالاست و این موضوعی است که در وزار بهداشت نگرانی ایجاد کرده است.
مدیر کل تغذیه وزارت بهداشت گفت: به هر حال در برنامه ریزی تغذیه ای کشور مسئله اشتغال زایی هم مطرح است مو اگر بگوییم فست فودها یا قنادی ها نباشند، مشکلات اجتماعی و بیکاری به وجود می آید، بنابراین اگر این نوع مواد غذایی کم مصرف شوند مشکلی نیست اما افرادی هستند که در هر سفره غذایی آنها حتما باید نوشابه باشد، این مسئله ای است که سلامت مردم را به خطر می اندازد.
ادامه دارد...
خبرنگار: افشین شاعری ** ناشر: مریم برزآبادی
اجتمام 3063 ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال