بررسی مطبوعات؛

مصوبه ای برای تجمعات قانونی/ سرنوشت مبهم نفتکش ایرانی

تهران- ایرنا- مصوبه دیروز شورای شهر تهران مبنی بر تعیین مکان ویژه ای برای اعتراض های مردمی و سرنوشت نامعلوم نفتکش ایرانی در سواحل شرقی چین؛ مهم ترین موضوعاتی است که مطبوعات امروز در اخبار و گزارش های خود به آن پرداختند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روزنامه های چاپ امروز دوشنبه 18 دی ماه عنوان نخست خود را به مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر تعیین مکانی برای اعتراضات مردمی اختصاص دادند. آتش گرفتن نفتکش حامل میعانات گازی ایران و مفقود شدن 30 خدمه ایرانی این کشتی و جلسه مجلس با مقام های امنیتی کشور درباره ناآرامی ها از دیگر رویدادهای بررسی شده در روزنامه های صبح امروز بود.

** مطالبه، حق عمومی مردم
«شهرداری مکان‌هایی را برای اعتراضات مردمی مشخص کند»؛ این موضوعی بود که دیروز با امضای 17 عضو شورای شهر تهران به تصویب رسید. این مصوبه در عنوان نخست بسیاری از روزنامه های امروز جای گرفت.
روزنامه «ابتکار» از مصوبه شورای شهر تهران برای تعیین مکانی برای اعتراض ها خبر داد و نوشت: بعد از اعتراض‌های اخیر که در نقاط مختلف کشور رخ داد یکی از موضوعاتی که بسیار مورد بحث قرار گرفت، شرایط و روش اعتراض‌های مردمی بود. موضوعی که به عقیده رئیس جمهوری حق همه مردم است و لازم است آن را به رسمیت شناخت. اکنون، پس از گذشت چند روز از ماجرای اعتراض‌ها، شورای شهر تهران طرحی دوفوریتی را تصویب کرد که شهرداری تهران را ملزم به تعیین مکانی برای اعتراض‌های مردمی می‌کند.
به گزارش ابتکار، بسیاری بر این باور هستند که آنچه در کشور رخ داد، اعتراضاتی بود که سریعا به نوعی اغتشاش تبدیل شد و ماهیت اعتراضی خود را از دست داد. با این وجود همچنان میان فعالان سیاسی و حقوقی در تحلیل و ارزیابی نحوه مواجهه با اعتراضات اخیر اختلاف نظرهایی وجود دارد. اما در این باره اتفاق جالبی که رخ داد تصویب یک طرح دوفوریتی توسط اعضای شورای شهر تهران بود. آنها روز گذشته طرحی را تصویب کردند که شهرداری را ملزم به تعیین مکانی برای اعتراضات می‌کرد و احمد مسجد جامعی درباره آن عنوان کرد که «مردم اگر انتقاد و اعتراض داشته باشند باید چه کنند؟ ما باید به لحاظ کالبدی و فیزیکی مکانی را فراهم کنیم تا مردم و بنابر حقی که دارند اعتراض کنند.»
در گزارش روزنامه «آرمان» می خوانیم: شهربانو امانی دیگر عضو شورای شهر تهران و به ‌عنوان یکی از موافقان طرح اشاره شده بیان کرد که شورای پنجم با توجه به رأی بالایی که از مردم تهران کسب کرده است وظایف سنگینی را برعهده دارد و این در حالی است که شهروندان تهرانی شورا این دوره را به رسمیت شناخته‌اند. یکی از وظایف ما اصل 27 قانون اساسی است و کمک کنیم این اصل اجرایی شود و مردم بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.
به نوشته آرمان، شهربانو امانی دیگر عضو شورای شهر تهران و به‌عنوان یکی از موافقان طرح اشاره شده بیان کرد: یکی از وظایف ما اصل 27 قانون اساسی است و کمک کنیم این اصل اجرایی شود و مردم بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند. این طرح می‌تواند در راستای حقوق شهروندی و بیان مطالبات و اعتراضات مردمی به‌صورت آرام در یک مکان مشخص شده باشند. رعایت حقوق شهروندی باید مورد توجه دستگاه‌های مختلف از جمله دولت قرار بگیرد. با تصویب این طرح می‌توانیم مکان مناسبی برای بیان اعتراضات شهروندان تهرانی ایجاد کنیم و مردم بتوانند اعتراضات و انتقادات خود را به‌صورت قانونی به گوش مسئولان، شهردار و حتی شورای شهر تهران برسانند.
روزنامه «اعتماد» زیر عنوان «جای اعتراض» نگاشت: اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که اصلا چطور شد آقای مسجد‌جامعی به فکر پیشنهاد چنین طرحی افتاد؟ این خلأ همیشه در کشور ما وجود داشته است. اینکه بالاخره مردم کجا باید اعتراض‌های خودشان را بیان کنند؟ درست است که تاکنون بارها در مورد آزادی انتقاد و اعتراض در کشور صحبت شده است ولی تمام اینها در حد شعار و حرف‌های رسانه‌ای بوده است. بالاخره باید این موضوع که قانون اساسی هم بر آن تاکید کرده است، یک جایی عملیاتی می‌شد.
چند وقت قبل در جلسه‌ای که اعضای شورا با استاندار و فرماندار تهران داشتند، فرماندار تهران پیشنهاد داد برای حفظ نظم و درعین حال بیان اعتراض‌های شهروندان خوب است محل‌هایی در تهران در نظرگرفته شود. این پیشنهاد مصادف شد با برگزاری تجمع‌های اعتراض‌آمیز اخیر.
به گزارش این روزنامه به نقل از مسجدجامعی، این طرح چیز جدیدی نیست. در خیلی از کشورها در حال اجراست و جواب خیلی خوبی هم داده است. چرا ما نباید متناسب با شرایط کشورمان و وضعیت جامعه خود، از تجربیات دیگران استفاده نکنیم. البته همان‌طور که گفتم ما فقط می‌توانیم محل انجام این اعتراض‌ها را در اختیارشهروندان قرار دهیم ولی اینکه این تجمع‌ها با چه سازو‌کاری برگزار شود. چیزی است که باید نهادهای دیگر که متولی آن هستند در موردش اظهارنظر کنند. ولی در مجموع براین باورم که این اتفاق، اتفاق بسیار میمون و خوبی برای کشور خواهد بود و می‌تواند فصل جدیدی از دموکراسی و حقوق شهروندی را در تاریخ کشور و به خصوص پایتخت، رقم بزند. امیدوارم اینچنین شود.
روزنامه «افکار» نیز به نقل از آیت الله نوری همدانی مطالبه را شرعا و قانونا حق مردم دانست و به نقل از وی نوشت: جریان ‌های اخیر در کشور را باید به‌درستی تبیین و تحلیل کرد، این جریان در ابتدا از مطالبه بحق مردم شروع شد و این نیز شرعاً و قانوناً حق مردم است که در برابر مشکلات و سختی‌های اقتصادی دست به اعتراض بزنند.

** سانچی در آتش
نفتکش حامل میعانات گازی ایران، شنبه شب با یک فروند کشتی فله بر چینی برخورد کرد و آتش گرفت. این اتفاق در 158 مایلی سواحل شرقی چین رخ داد. از سرنوشت 30 خدمه ایرانی این کشتی اطلاعی در دست نیست.
روزنامه «ایران» در گزارش خود عنوان کرد: وضع سرنشینان این کشتی نفتکش ایرانی مهم‌ترین بخش حادثه است چراکه این نفتکش دارای بیمه بوده و ریسک محموله هم از بندرگاه ایران به خریدار آن منتقل شده بود. چراکه شرکت هانوا توتال کره جنوبی محموله خود را به روش فوب (FOB) از ایران خریداری کرده بود و در این حالت وقتی فروشنده کالا را از روی نرده کشتی عبور داد، ریسک خود را خاتمه داده است. در این نرم بین‌المللی، هزینه حمل و بیمه با خریدار است.
این روزنامه نوشت: مدیر عامل شرکت ملی نفتکش نیز دیروز گفت که یکی از قایق‌های نجات نفتکش حادثه دیده سانچی از این کشتی جدا شده و این کورسوی امید ما برای احتمال زنده ماندن خدمه است. کمیته اضطراری در شرکت ملی نفتکش ایران تشکیل شده و تمام بخش‌های عملیاتی در آماده‌باش کامل هستند. همه سازمان‌ها و دوایر مربوطه در داخل کشور با کمک و همراهی وزارت امور خارجه در حال پیگیری حادثه برای نفتکش سانچی هستند.
روزنامه «تجارت» نیز به این حادثه پرداخت و عنوان کرد: کسری نوری سخنگوی وزارت نفت پس از وقوع این حادثه اعلام کرد که کشتی یاد شده تحت پوشش بیمه شرکت های معتبر خارجی قرار داشته است؛ پیگیری ها نشان می دهد که بیمه ملت 8 درصد و بیمه البرز 20درصد بیمه بدنه این کشتی را متقبل شده اند و بقیه پوشش بیمه ای مربوط به شرکت های خارجی است.
در گزارش «خراسان» می خوانیم: همه کشتی‌های امدادی که در دریای چین حضور داشتند به منطقه آتش‌سوزی رفته‌اند تا هم منطقه را از ریزش‌های نفتی پاک سازی و هم امداد و جست وجو را شروع کنند. موضوعاتی مانند تقصیر را هم قاعدتا خود شرکت ملی نفتکش و سازمان دریانوردی باید پیگیری کنند. در واقع در بررسی کارشناسی مشخص می‌شود که چرا این دو کشتی با هم برخورد کرده‌اند. بنابراین باید منتظر ماند تا کارشناسان از منطقه حادثه بازگردند و نتایج بررسی‌های خود را اعلام کنند. 70 درصد پوشش بیمه‌ای نفتکش ایرانی موسوم به سانچی مربوط به یک شرکت بیمه نروژی و 30 درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌ ایرانی است.

** تشریح ناآرامی ها به نقل از امنیتی ها
پس از فروکش ‌کردن اعتراضات، واکنش ‌ها به این موضوع همچنان ادامه‌ دارد. دیروز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی میزبان نشست مشورتی نمایندگان درباره اعتراضات اخیر به ریاست علی لاریجانی با وزیران اطلاعات، کشور، فرمانده نیروی انتظامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس صداوسیما بود. شماری از روزنامه ها به گزارش این جلسه پرداختند.
روزنامه «شهروند» زیر عنوان «گزارش امنیتی ها از زوایای پنهان ناآرامی ها» به نقل از یک عضو رئیس کمیسیون عمران مجلس از آمار مجروحان نیروی انتظامی در زمان اعتراضات خبر داد که 8 برابر معترضان بوده است. محمدرضا رضایی‌کوچی در تشریح نشست مشورتی دیروز مجلس اظهار کرد که نیروی انتظامی به‌عنوان نیرویی که در میدان بوده، از هیچ سلاحی استفاده نکرده و تمام نیروهای انتظامی بدون سلاح در این تجمعات حضور یافته‌اند. هرچند نیروی انتظامی با اقتدار و تمام امکانات در میدان بوده ولی 8 برابر بیشتر از معترضان از بین نیروهای پلیس، زخمی شده‌اند که این آمار نشان می‌دهد تا چه اندازه نیروی انتظامی با افراد حاضر در تجمعات مدارا کرده است.
به گزارش شهروند، یک عضو فراکسیون امید مجلس نیز در مورد نبود فضایی برای شنیدن صدای مردم در سال‌های اخیر اشاره کرد و در این راستا گفت: امیدواریم بعد از این‌که این ناآرامی‌ها به پایان رسید، دولت بتواند یک راه طرح مطالبه برای مردم ارایه دهد. طیبه سیاووشی بر لزوم بررسی ابعاد جامعه‌شناسی اتفاقات اخیر در کشور تأکید کرد و گفت که در ارزیابی حوادث روزهای گذشته آنچه مورد بحث است، کاهش انسجام ملی و اعتماد عمومی است.
«علنی های غیرعلنی» عنوان گزارش «شرق» از این جلسه بود که در آن می خوانیم: اطلاع‌رسانی درباره یک جلسه مهم و غیرعلنی در مجلس با زبان ایما و اشاره بیان شده و مفهوم نیست. بهارستانی‌ها روز گذشته نشست غیرعلنی داشتند. محورها هم مشخص بود؛ تحلیل مسائل روز، فیلترینگ تلگرام، بازداشتی‌ها و جمع‌بندی ماجرا. این جلسه مشورتی با حضور وزرای اطلاعات و کشور، سردار سلامی، معاون سپاه پاسداران، سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و علی‌عسگری، رئیس صداوسیما، برگزار شد.
به نوشته این روزنامه، بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، مأمور شده تا درباره این جلسه نکاتی را مطرح کند؛ نکاتی مبهم، غیرشفاف و ناکامل. او جابه‌جا از واژه اغتشاش استفاده می‌کند، آن‌هم در شرایطی که بسیاری از مردمی که به خیابان آمده بودند، نه بنای اغتشاش که ازقضا بنای اعتراض داشتند. سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره استفاده از لفظ اغتشاش برای بیان رسانه‌ای اعتراض، گفته که در مقطعی اعتراض‌ها به وضعیت معیشتی مردم بود؛ اما در ادامه با تخریب اموال عمومی و آسیب به مجموعه‌های مختلف ازجمله بانک‌ها همراه شد؛ بنابراین جز اغتشاش نمی‌توان نامی بر آن گذاشت.

پژوهشم** 9283**3050**تنظیم: فرشته ذبیحیان** انتشار: فاطمه دوله
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال