14 خودرو سبک و سنگین در آذرماه 4ستاره کیفی گرفتند

تهران- ایرنا- اداره کل خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بر پایه ارزشیابی کیفی آذرماه، در گروه خودروهای سبک 9 خودرو و در گروه خودروهای سنگین پنج خودرو چهار ستاره کیفی به دست آوردند.

به گزارش شنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در آذر‌ماه امسال در گروه سبک و در بخش وانت، وانت تندر شرکت ایران خودرو با دریافت سه ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودروهای تولیدی ساخت داخل را در سطح قیمتی پایین تر از 500 میلیون ریال به خود اختصاص داد و وانت‌ مزدا کارا 2000 تک کابین بهمن موتور و وانت سایپا 151 شرکت سایپا بن‌ رو با کسب 2 ستاره کیفی در رده بعدی جای گرفتند.
در این کلاس قیمتی وانت‌های‌ مزدا کارا 2000 دو کابین بهمن موتور، آریسان ایران خودرو دیزل و وانت‌های نیسان دوگانه سوز و تک سوز زامیاد هر کدام یک ستاره کیفی را از آن خود کردند.
برپایه این گزارش، در بخش سواری خودروهای نیومزدا3 از شرکت بهمن موتور و گرند ویتارا از شرکت ایران خودرو خراسان در سطح قیمتی بالاتر از یک هزار میلیون ریال، با کسب چهار ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودروها را به دست آوردند. این خودروها در ارزشیابی آبان‌ماه امسال نیز چهار ستاره کسب کرده بودند.
در سطح قیمتی 750 تا یک هزار میلیون ریال نیز خودروهای هیوندا 20i کرمان موتور و کیا سراتوی شرکت سایپا موفق به دریافت چهار ستاره کیفی شدند.
تیگو 5 مدیران خودرو، هایما S7 اتوماتیک ایران خودرو خراسان و JAC-S5 کرمان موتور نیز در این کلاس قیمتی با کسب سه ستاره کیفی در رتبه بعدی قرار گرفتند. همگی خودروهای این کلاس قیمتی در ارزشیابی آبان‌ماه به همین اندازه ستاره کیفی به دست آورده بودند.
برپایه گزارش وزارت صنعت، در کلاس قیمتی 500 تا 750 میلیون ریال خودروی هیوندا 10i ساخت شرکت کرمان موتور چهار ستاره کیفی به دست آورد و چانگان CS35 سایپا- سیتروئن، آریزو 5 مدیران خودرو، JAC-J5 کرمان موتور و آریواتوماتیک سایپا بن ‌رو توانستند سه ستاره کیفی به دست آوردند.
در این کلاس قیمتی لیفان X60 کرمان موتور نیز یک ستاره به دست آورد.
همچنین در سطح قیمتی 250 تا 500 میلیون ریالی خودروهای رنو ساندرو و پارس تندر پارس خودرو و خودروهای پژو 207 اتوماتیک و تندر 90 پلاس اتوماتیک ایران خودرو با دریافت چهار ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودروهای تولید ساخت داخل را در این ماه به خود اختصاص دادند.
خودروهای تندر 90، رانا، دنا پلاس، پژو 206، پژو 206SD همگی از ایران خودرو به همراه تندر 90 پارس خودرو و آریو دنده‌ای سایپا بن‌رو در این کلاس قیمتی سه ستاره کیفی به دست آوردند.
همچنین خودرو NEW MVM315 مدیران خودرو، سورن و سمند تبریز شرکت ایران خودرو تبریز، پژو پارس ایران خودروی فارس و پژو پارس ایران خودرو مازندران 2 ستاره در این کلاس قیمتی در آذرماه به دست آوردند.
خودروهای پژوپارس، دنا و دانگ فنگ H30 از محصولات ایران خودرو و ساینا از محصولات سایپا- سیتروئن به همراه تیبا 2 شرکت سایپا نیز توانستند در این ماه در کلاس قیمتی 250 تا 500 میلیون ریالی 2 ستاره ای شوند.
پژو 405 از محصولات ایران خودرو خراسان و تیبای سایپا- سیتروئن نیز در این کلاس قیمتی در این ماه موفق به کسب یک ستاره کیفی شدند.
در کلاس قیمتی پایین تر از 250 میلیون ریال نیز خودرو سایپا X131 و سایپا X132 شرکت سایپا و همچنین سایپا X131 پارس خودرو هر کدام یک ستاره به دست آوردند. این خودروها در ارزشیابی آبان‌ماه نیز یک ستاره ای بودند.

** پنج خودرو سنگین چهارستاره ای در آذرماه
برپایه این گزارش، در گروه سنگین و در بخش کشنده‌ها، خودروهای کشنده ولوو FH500 و ولوو FH460 سایپا دیزل به همراه کشنده اسکانیا G410 ماموت دیزل چهار ستاره کیفی را از آن خود کردند.
در بخش کامیونت، کامیونت ایسوزو NPR75K بهمن دیزل چهار ستاره کیفی به دست آورد و کامیونت الوند سایپا دیزل یک ستاره ای شد.
در بخش کامیون نیز کامیون ایسوزو FVR بهمن دیزل چهار ستاره ای شد و کامیون ایسوز NPR75M از دیگر محصولات بهمن دیزل سه ستاره به دست آورد.
به گزارش ایرنا، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران از راه اندازی برنامه ارزیابی خودروهای ایرانی (آی.آر.سی.آ.پی) مطابق استاندارد روز اتحادیه اروپا خبر داد.
این نظام برنامه ارزیابی خودروست که بر مبنای آن خودروها در پنج گروه کیفی طبقه بندی و کاربری آنها مشخص می شود و علاوه بر آن، در هر گروه و در مقایسه با خودروهای همان گروه از یک تا پنج ستاره کیفی دریافت خواهند کرد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام* 3065*1961*
تنظیم: محمد ملک دار* انتشار: مریم مسعود

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال