بررسی مطبوعات؛

درس هایی از نا آرامی های اخیر

تهران- ایرنا- اعتراض ها و ناآرامی های اخیر در کشور با شعار های اقتصادی آغاز و با بهره بردای های سیاسی تداوم یافت؛ مطبوعات امروز با پرداختن به این موضوع نوشتند«دو رفتار را در این تظاهرات باید از هم جدا ساخت. یکی اینکه مردم عصبانی بودند و این عصبانیت به طور طبیعی مقداری خشونت تولید می‌کند و دیگر اینکه کسانی که مردم را تحریک به خشونت می‌کردند. اولی را باید درمان کرد ولی دومی را می‌توان سرکوب کرد.»

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روزنامه های امروز شنبه شانزدهم دی ماه، مسایلی چون ادامه ممنوعیت دسترسی به برخی شبکه های اجتماعی، واکاوی و بررسی ریشه ها و پیامدهای اعتراضات اخیر و انتشار کتاب «آتش و خشم» در آمریکا با محوریت بازشناسی شخصیت ترامپ را مبنای گزارش ها و تحلیل های خود قرار دادند.

**دو پیام اعتراضات اخیر
بسیاری از روزنامه ها امروز در یادداشت هایی به تحلیل اعتراضات اخیر از زوایا و ابعاد مختلف پرداختند.
سید«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در سرمقاله روزنامه «اعتماد» نوشت: حادثه‌های اخیر به بهای محدود کردن آزادی‌ها و خلق جمعیت قهرمانان طرفدار بهبود معیشت و رفاه مردم در حال پایان یافتن است. اینکه این قهرمانان که خود یا مسبب ناکارآمدی وضع موجودند یا تشدید‌کننده آن هستند، چه سیاستی را در آینده پیش خواهند گرفت، چندان روشن نیست. لیکن آنچه گذشته آنان نشان می‌دهد آن است که ایشان برای تثبیت و ارتقای جایگاه اجتماعی توده‌ای خود از هزینه‌کرد ثروت اجتماعی و منابع ملی ایران در هیچ سطح و اندازه‌ای ابایی ندارند.
روزنامه «ابتکار» در یادداشت خود نوشت: دو رفتار را در این تظاهرات باید از هم جدا ساخت. یکی اینکه مردم عصبانی بودند و این عصبانیت به طور طبیعی مقداری خشونت تولید می‌کند و دیگر اینکه کسانی که مردم را تحریک به خشونت می‌کردند. اولی را باید درمان کرد ولی دومی را می‌توان سرکوب کرد. اولی یک فعل طبیعی است ولی دومی یک اقدام مهندسی شده‌ی براندازانه است. لذا نباید سهوا پاره‌ای از مردم را عوامل دشمن خواند. باید دشمن را برجای خود نشاند نه مردم را. وقتی دشمن از عصبانیت مردم سوءاستفاده می‌کند، عقلا باید زمینه عصبانیت مردم را از بین بُرد نه ارتباط دشمن با مردم را. باید به سراغ ریشه رفت نه حواشی.
در ستون «اول دفتر» روزنامه ایران هم می خوانیم: از منظر رسانه‌ای و مدیریت افکار عمومی ذکر این نکته حائز اهمیت است که امروزه مقوله ارتباطات، اطلاع‌رسانی و اقناع افکار عمومی مهم‌ترین رکن برای تبیین خدمات و عملکرد دولت و نظام سیاسی است. باید باور کنیم که مردم کماکان صدای دولت را نمی‌شنوند و از این منظر، اقناع افکار عمومی مهم‌ترین نیاز و ضرورت در راستای انعکاس عملکرد دولت به متن اجتماعی است. صداوسیما هم باید در صدر رسالت خود، حمایت و برجسته‌سازی خدمات دولت را تشریح نماید.
این نکته حائز اهمیت فراوان است که آن چیزی که مردم را بیش از همه مسائل می‌رنجاند، مقوله‌ای به نام فساد اقتصادی است. یعنی مردم کمبودها را تحمل می‌کنند اما در مقابل تبعیض و فساد سکوت نخواهند کرد. حساسیت جامعه در حدی است که هیچگاه این مسائل از ذهنیت جامعه پاک نخواهد شد. چراکه فساد به مثابه موریانه‌ای است که از درون ساختارها و سیستم‌های نظام را سست و نهایتاً منهدم می‌کند. برخورد با فساد نیاز به یک جراحی سخت و با هزینه‌های زیادی همراه خواهد بود.
روزنامه «کیهان» اما در ستون یادداشت روز خود با عنوان «ریشه های یک اغتشاش» نوشت: زمانی که صاحب‌نظران و رسانه‌های منتقد درباره عواقب خسارت‌آمیز بی‌عملی برجامی برخی مدیران هشدار می‌دادند، پاسخ دولت و برخی حامیان سیاسی-رسانه‌ای آن، توهین و تحقیر و انکار بود. اما هنگامی که از صدقه‌سر فرآیند برجام، فشار اقتصادی بر مردم شدت گرفت، ناگهان نعل وارونه زدند و مدعی ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مردم و شنیدن صدای آنها شدند.
اما مردم نجیب ما مطلقا عناصر آشوبگر و آدمکش و خرابکار را از خود نمی‌دانند بلکه به شهادت راهپیمایی‌های باشکوه چند روز گذشته در دفاع از نظام و انقلاب، آشوبگران را دشمن می‌شمارند. متاسفانه گویا از نگاه برخی سیاسیون، همواره باید مخالف‌خوانی کرد، حتی به هنگام پذیرفتن منصب و مسئولیت. چنین سیاست‌زدگانی، هرگز خدمتگزاری و نوکری مردم و گره‌گشایی از زندگی ولی‌نعمتان را نوبر نمی‌کنند.

**تداوم فیلتر تلگرام
بسیاری از روزنامه های امروز از زوایای مختلف تداوم محدودیت دسترسی به تلگرام را بررسی کردند.
روزنامه «ایران» در گزارش خود نوشت: در حالی که دولت بارها از حضور و فعالیت شبکه‌های اجتماعی دفاع کرده و تاکنون نیز تلاش داشته است از آنها حفاظت کرده و با وجود فشارهای متعدد، مانع مسدود شدن آنها شود ولی در ماجرای فیلتر اخیر تلگرام، نوک‌پیکان حمله کاربران و برخی رسانه‌ها به سوی دولت و بویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نشانه رفته است، تا جایی که سرانجام محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.
وزیر ارتباطات در صفحه شخصی اینستاگرام خود با گلایه از برخی رسانه‌ها که او را مسئول فیلترینگ فضای مجازی جلوه داده‌اند، تأکید کرد که بر اساس قوانین مربوط به پالایش فضای مجازی، وزارت متبوعش در امر فیلترینگ نقش ندارد و از رسانه‌ها خواست با شفاف‌سازی و از طریق دستگاه قانونگذاری کشور به پیگیری راه‌حل‌ها بپردازند.
روزنامه «همدلی» با اشاره به اظهارات امام جمعه موقت تهران و معاون قضایی دادستان کال کشور در امور فضای مجازی در مورد نقش تلگرام در اغتشاشات اخیر نوشت: چند روزی است این دست اظهارات زیاد شنیده می‌شود و تقویت‌کننده این احتمال است که حداقل بخش‌هایی از نهادهای حکومتی در تلاش هستند محدودیت‌های فعلی بر تلگرام را -که به گفته آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات موقتی است- دائمی سازند.
گویی بخش‌هایی از نهادهای حکومتی این رخداد را نه ناشی از نارضایتی‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراگیر که ناشی از عدم فیلتر تلگرام در روزهای منتهی به شروع اعتراضات ارزیابی می کنند؛ پاک کردن صورت مسئله. نشانه‌های این ارزیابی را می‌توان در این گفتار احمد خاتمی دید، آنجا که می‌گوید: «فضای مجازی آتش بیار معرکه بود. ... شما دیدید وقتی فضای مجازی بسته و محدود شد فتنه هم فروکش کرد.» آیا کنترل بیشتر بر فضای مجازی به جای اینکه به حل مشکل بینجامد، خود به انبان نارضایتی‌های رسوب شده، نمی‌افزاید؟
در گزارش روزنامه «قانون» هم می خوانیم: در همان روزهای ابتدایی فیلترینگ، وزیر مدام به مردم گوشزد می‌کرد که این فیلتر دائمی نیست و برای کنترل اوضاع است و هنگامی که آتش خاموش شود، فعالیت تلگرام ادامه خواهد یافت. در ادامه نیز بنا به گفته مراجع رسمی و مسئولان با فیلتر شدن تلگرام ناآرامی‌ها خاموش شد ولی خبری از رهایی تلگرام از فیلتر نبود.
این باعث شد تا برخی از فعالان عرصه‌های مختلف به موضوع انتقاد کنند و بگویند اگر بهانه فیلترشدن تلگرام ماجرای ناآرامی‌هاست و اقدامات تامینی و حضور نیروهای انقلابی به این وضعیت پایان دادند، پس چرا این فیلترینگ پایان نیافت؟! آن‌ها به وضعیت موجود مشکوک بودند و اعتقاد داشتند که تلگرام، پرکاربردترین برنامه اطلاع‌رسانی سریع در ایران، قرار است به کلی از میان برداشته شود. البته در این بین اظهارنظر محافظه‌کاران و برخی افراد که با آزادی‌های اجتماعی رابطه خوبی ندارند سبب شد تا شک مردم بیشتر شود.
به نوشته این روزنامه، یکی دیگر از اقدامات شک‌برانگیز این روزها که اذهان را به سمت فیلتردائمی تلگرام می‌برد نیز برنامه غیرکارشناسی صداوسیما برای بی اهمیت نشان دادن این برنامه در میان مردم بود. رسانه به اصطلاح ملی ایران به گونه‌ای گزارش خود را پیش برده بود که گویی مردم از این وضعیت فیلترینگ خوشحالند، ولی جامعه و حقیقت طبق روال گذشته بیانگر موضوعی دیگر بود.
روزنامه «خراسان» هم در گزارشی نوشت: گر چه مسئولان تاکنون بیان کرده اند که محدودیت های وضع شده برای تلگرام، موقتی است اما احتمال توقف دایمی فعالیت این پیام رسان نیز در هر حال وجود دارد. با وجود این، این اتفاق حاوی درس هایی برای سیاست گذاری دولت در این حوزه است. با مسدود شدن تلگرام در فضای مجازی، آمارها نشان دهنده این است که هنوز بخش قابل توجهی از کاربران این نرم افزار پیام رسان، به طرق مختلف سعی می کنند به آن دسترسی پیدا کنند. اگر تداوم استفاده از این پیام رسان را یک رفتار مصرفی بدانیم، ریشه یابی این رفتار کاربران می تواند به سیاست گذاری یادشده توسط دولت کمک کند.
در یادداشت روزنامه «اعتماد» هم می خوانیم: دومین هزینه، محدودشدن آزادی‌ها توسط دولت بود. این بزرگ‌ترین هزینه سیاسی و اجتماعی بود که دولت پرداخت کرد. دقیقا کمتر از دوهفته پیش بود که رییس‌جمهور در نشست حقوق شهروندی گفت: وزیر ارتباطات به مردم قول خواهد داد که دستش روی دکمه فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نخواهد رفت ولی، برای کنترل این حادثه‌ها رفت. من در پی آن نیستم که راجع به درستی یا اشتباه بودن این تصمیم قضاوت کنم بلکه، می‌خواهم بگویم طراحان، صحنه را به‌نحوی طراحی کردند و سیر حادثه‌ها به سمتی پیش رفت که دولت با دست خویش این کار را انجام داد. به ‌هر روی، امیدوارم امکان دسترسی آزاد به اطلاعات به سرعت فراهم شود و بازگشت به حالت پیشین به‌درازا نکشد.
به گزارش روزنامه «آرمان»، هفته تمام شد و خبری از رفع فیلتر تلگرام نشد و به‌جای آن نرم افزار پیام رسان «وی‌چت» هم اکنون در دسترس است و فیلترینگ آن برداشته شده است. پیام‌رسان وی‌چت بعد از گذشت 4 سال فیلترینگ از دی‌ماه سال 1392 تا امروز بالاخره ساعت 21 روز پنجشنبه 14 دی‌ماه با موافت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رفع فیلتر شد.
این روزنامه از زبان یک کارشناس نرم افزار نوشت: وی‌چت یکی از پیام رسان‌های بزرگ دنیاست که امکانات قبول قبولی دارد اما از نظر امنیت در میان 10 پیام‌رسان اول دنیا که تلگرام رتبه اول و پیام‌رسان واتس‌آپ رتبه دوم را دارد، رتبه 9 را کسب کرده؛ مساله امنیت نکته بزرگی برای کاربران ایرانی است که این روزها توجه ویژه‌ای به امنیت پیام‌رسان مورد استفاده خود دارند و باعث شده به سراغ پیام رسان‌های مناسب داخلی یا حتی خارجی دیگر نروند و همچنان از تلگرام یا واتس آپ استفاده کنند. گفتنی است پیش از وی چت ، شبکه اجتماعی اینستاگرام رسما رفع فیلتر شد.

** آتش و خشم در کاخ سفید
انتشار کتابی با محوریت شخصیت ترامپ، به قلم یکی از نزدیکترین مشاوران رییس جمهوری آمریکا، در این کشور جنجال به پا کرده است. روزامه ها به بررسی این مساله پرداختند.
در گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد» می خوانیم: دیروز از کتابی در آمریکا رونمایی شد که واکنش تند ترامپ را به‌دنبال داشت. نکته عجیب اما اینکه این کتاب نقل‌ قول‌هایی از یار غار و دیرین رئیس‌جمهوری آمریکا بوده است.
در ادامه می خوانیم: استیو بنن، مشاور سابق ارشد دونالد ترامپ در کاخ سفید که بسیاری پیروزی وی در انتخابات را مدیون استراتژی‌های او می‌دانند، به‌تازگی با همکاری نویسنده‌ای به نام مایکل وولف، کتابی منتشر کرده که در آن علیه رئیس خود دست به افشاگری زده است. به‌گزارش سی‌ان‌ان، این کتاب که نامش «آتش و خشم: در کاخ سفید ترامپ» نام دارد از رئیس‌جمهوری آمریکا به‌عنوان فردی که ثبات روحی ندارد، یاد شده است. بنن در این کتاب ترامپ را به خودخواهی متهم کرده و گفته است هیچ‌چیزی برای ترامپ مهم‌تر از تصویرش نیست.
به نوشته روزنامه «خراسان»، وکلای رئیس‌جمهور آمریکا با ارسال نامه‌ ای برای «استیو بنن» استراتژیست پیشین دونالد ترامپ، وی را به اقدام حقوقی تهدید کردند. وکلای ترامپ اتهام مطرح خود علیه بنن را تهمت‌ زنی و نقض توافق عدم افشای اطلاعات بیان کرده اند. این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید نیز با رد اتهام وارده به «دونالد ترامپ جونیور»، فرزند ارشد رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خیانت به کشور، این موضوع را مضحک توصیف کرد.
«استیو بنن»، استراتژیست ارشد و پیشین کاخ سفید در کتابی جدید با عنوان «آتش و خشم؛ درون کاخ سفید» به قلم «مایکل وولف» دیدار محرمانه سه نفر از مقامات ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با یک وکیل روسی در ژوئن سال 2016 میلادی را «خیانت به کشور» خوانده بود.
روزنامه «مردم سالاری» نوشت: دونالد ترامپ» به منفورترین رئیس جمهوری تاریخ ایالات متحده در پایان نخستین سال حضور در کاخ سفید تبدیل شده است. او چشم انداز خوبی را پیش روی خود نمی‌بیند زیرا سالی که نکوست از ژانویه اش پیداست.
به گزارش آسوشیتدپرس،دیروز(جمعه)، مردم در کتابفروشی‌های پایتخت آمریکا صف کشیدند و بی صبرانه منتظر خرید کتاب «آتش و خشم؛ درون کاخ سفید ترامپ» نوشته «مایکل وولف» درباره اولین سال ریاست جمهوری ترامپ، شدند.
به نوشته این روزنامه، حالا در کتاب «آتش و خشم؛ درون کاخ سفید ترامپ» چه مطالبی فاش شده است که ترامپ با عصبانیت و خشم گفته است که نویسنده کتاب صحبت نکرده و به او اجازه دسترسی به کاخ سفید را هم نداده و نویسنده از منابعی که وجود ندارد دروغ پردازی کرده است.
در این کتاب ترامپ به عنوان شخصی توصیف شده که ثبات روحی روانی ندارد و همچنین از شایستگی برای ریاست جمهوری برخوردار نیست.همچنین وکلا در حال بررسی مطرح کردن ادعای تهمت علیه نویسنده و ناشر هستند.

پژوهشم**9275**3050**تنظیم کننده: اعظم حمیدپور**انتشار: فاطمه دوله
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال