بازاجرای اپرای «پردیس و پریسا» پس از 46 سال در تالار وحدت

تهران - ایرنا - اپرای «پردیس و پریسا» ساخته لوریس چکناواریان، پس از 46 سال، 15 دی ماه در تالار وحدت باز اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، پیمان منصوری که رهبری اپرای «پردیس و پریسا» را برعهده دارد، روز یکشنبه در نشست خبری افزود: این اپرا به مناسبت هشتادمین زادروز لوریس چکناواریان ساعت 21 و 30 دقیقه در تالار وحدت به صحنه خواهد رفت.
وی با بیان اینکه حدود 6 ماه برای اجرای اپرای «پردیس و پریسا» تمرین کردیم، تصریح کرد: این اپرا حدود سال 50 نوشته و نخستین بار توسط لوریس چکناواریان اجرا شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
منصوری با بیان اینکه اپرا از ابزار جدی موسیقی و نمایش است، ادامه داد: آثار ملودیک، قطعات و ترانه های زیبایی که بطور متوالی شنیده می شود، از مزیت های اپرا «پردیس و پریسا» است.
رهبر اپرای «پردیس و پریسا» تصریح کرد: این اپرا بصورت کنسرت هال اجرا می شود و تمرکز بر روی متن و موسیقی است.
منصوری یادآور شد: با اجرای اپرا یک داستان بیان و برای هر صحنه موزیکی ساخته خواهد شد.
وی با بیان اینکه اجرای اپرا در ایران سخت است و خوانندگان بسیاری داریم که به دلیل نبود اپرا ایران را ترک می کنند، افزود: باید این هنر که از ارکان اصلی موسیقی بشمار می آید، مورد توجه مسوولان فرهنگی و هنری قرار گیرد.

** بومی سازی اپرا در کشور ضروری است
یاشار احمدی از اجرا کنندگان اپرای «پردیس و پریسا» نیز در این نشست گفت: بومی سازی اپرا که کاملترین هنر موسیقی است، در کشور ضروری است.
وی اظهار کرد: در همه کشورها اپرا مورد توجه مدیران فرهنگی و هنری قرار دارد، ما نیز برای ترویج موسیقی کشورمان نیز به بومی سازی اپرا نیاز داریم.
احمدی گفت: هنر فاخر اپرا نیاز به حمایت دولتی دارد و در عصر ارتباطات و تکنولوژی باید این هنر کامل در راس موسیقی قرار گیرد.

** اپرا کاملترین هنر موسیقی
آناهیتا حسین زاده نیز یکی دیگر از اجراکنندگان اپرای «پردیس و پریسا» در این نشست خبری افزود: اپرا کامل ترین هنری است که طراحی لباس، ادبیات، نمایش و موسیقی را در بر می گیرد.
وی گفت: در اپرا رد پای هر شاخه هنری دیده می شود و آهنگسازان کشور دارای توانایی های زیادی هستند که می توانند یک اپرای بومی را اجرا کنند.
فراهنگ ** 9022 ** خبرنگار: رقیه نوری * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال