موزه ملی ایران برای دومین بار میزبان آثار موزه بریتانیا می شود

تهران- ایرنا- رئیس موزه بریتانیا در بازدید از موزه ملی ایران ابراز علاقه‌مندی کرد که در آینده نزدیک، موزه بریتانیا دومین نمایشگاه آثار خود را در موزه ملی ایران بر پا کند.

به‌گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی موزه ملی ایران، هارتوینگ فیشر، رئیس موزه بریتانیا با همراهی وستا سرخوش (کرتیس)، پژوهشگر بخش مهر، سکه و مدال موزه بریتانیا از بخش‌های مختلف موزه ایران باستان، موزه دوران اسلامی و نمایشگاه «ارمنستان و ایران، خاطره یک سرزمین» بازدید کرد.
رئیس موزه بریتانیا درباره محتوای آثار به نمایش درآمده در موزه ملی ایران گفت: اگرچه برای نخستین‌بار است که از کشور ایران بازدید می‌کنم، ولی در واقع انتظار دیدن چنین گنجینه ارزشمندی را نداشتم و غنا و تنوع سبک‌های هنری و ادوار تاریخی موجود در موزه ملی ایران، من را به شدت تحت تأثیر قرار داد.
وی ابراز علاقه‌مندی کرد که در آینده موزه بریتانیا بخشی از آثار خود را در موزه ملی ایران به نمایش بگذارد، که درصورت اجرایی شدن آن، پس از نمایشگاه استوانه کوروش، این دومین نمایشگاهی خواهد بود که از سوی موزه بریتانیا در ایران برگزار خواهد شد.
فیشر همچنین با جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران ملاقات کرد که دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل مختلف موزه‌داری، شیوه‌های مستند‌نگاری دیجیتال، ایجاد پایگاه داده‌ها، بازدیدهای هدفمند دانش‌آموزی و دیگر مباحث موزه ای، بحث و تبادل نظر کردند.

**رئیس موزه بریتانیا: تاریخ ایران را باید در محل موزه ملی ایران آموخت
رئیس موزه بریتانیا آثار ارزشمند موزه ملی ایران و توالی تاریخی آن از دوران پارینه‌سنگی تا پایان قاجار را دانشگاهی برای مطالعه، شناخت و تدریس فرهنگ، هنر و تاریخ ایران‌زمین دانست و اضافه کرد که تاریخ ایران را باید در محل موزه ملی ایران آموخت.
مدیر موزه ملی ایران نیز با ابراز خوشحالی از بازدید مفصل، دقیق و علاقه‌مندانه مدیر موزه بریتانیا گفت: تلاش‌های مجموعه کارکنان موزه ملی ایران خوشبختانه به ثمر نشسته است و موزه ملی ایران امروزه از نظر سطح کیفی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شده است.
جبرئیل نوکنده افزود: ارتقای سطح کیفی موزه ملی ایران این امکان را فراهم کرده که این موزه میزبان نمایشگاه‌هایی از کشورهای ایتالیا، ارمنستان، کره جنوبی، فرانسه (لوور) و در آینده نه چندان دور برای دومین بار از موزه بریتانیا، باشد.
مدیر موزه ملی ایران پیشتر به ایرنا گفته بود برنامه هایی به مناسبت 80 سالگی موزه ملی طراحی شده که بر اساس آن، نمایشگاه 103 اثر از ارمنستان در 25 مهر ماه و نمایشگاه آثاری از کره جنوبی در آبان ماه برگزار شد و نمایشگاه بیش از 60 اثر متعلق به موزه لوور فرانسه در اسفند ماه امسال در این موزه برپا می شود.
موزه ملی ایران در سال 1316 خورشیدی به عنوان اولین بنای موزه‌ای کشور گشایش یافت.
این بنا را آندره گدار، معمار فرانسوی، با الهام از طاق کسرا طراحی کرد و دو معمار ایرانی، عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را به عهده گرفتند.
آثار تاریخی موزه ملی ایران در دو بخش موزه ایران باستان و موزه دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است و قدمت آنها به دوران پارینه سنگی و هزاره های پس از آن می رسد.
موزه بریتانیا (British Museum) نیز به عنوان یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان، بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده است.
موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هنس اسلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دست‌نوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تأسیس شد.
بخش‌های اصلی موزه بریتانیا شامل «نقاشی، گراور و تصویر»، «سکه و نشان»، «مصر و سودان باستان»، «آسیای غربی»، «یونان و روم»، «قرون وسطی و دوره‌های بعد»، «هنر اسلامی»، «آثار باستانی شرقی»، «آثار پیش از تاریخ»، «آثار قوم شناختی» و «آثار لئوناردو داوینچی» است.
بخش خاورمیانه موزه بریتانیا شامل اشیای باستانی بسیار ارزشمندی از کشورهای ایران، عراق، اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه است که از جمله آن می توان به منشور حقوق بشر کوروش اشاره کرد.
فراهنگ**3079**1055
دریافت: علی اسدی** انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال