چند خبر از تئاتر؛

برگزیدگان آثار برتر ادبیات نمایشی معرفی شدند

تهران - ایرنا - برگزیدگان هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان در سالن همایش‌های بوستان گفت‌وگو معرفی شدند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، در این آیین در بخش پژوهش ادبیات نمایشی (تالیفی)، هیات داوران با تقدیر از شیوا مسعودی برای تالیف «کارنامه‌ تلخکان» (نشر نی)، مهتاب بلوکی را برای تالیف «ژان ژنه و معماری خلاء» (نشر نی) به عنوان نفر برگزیده انتخاب کرد.
در بخش پژوهش ادبیات نمایشی (ترجمه)، نیز هیات‌داوران ضمن تقدیر از محسن ملکی و مهدی امیرخانلو برای ترجمه «ویلیام شکسپیر» نوشته تری ایگلتون (نشر مرکز)، علی تدین را برای ترجمه «بوطیقای صحنه» (نشر آگه) به عنوان مترجم برگزیده انتخاب کرد.
بخش بعدی این مراسم اهدای نشان عالی و لوح سپاس خانه تئاتر به محمد یعقوبی، نمایشنامه‌نویس و کارگردان شناخته‌شده تئاتر بود. نشان عالی خانه تئاتر و لوح سپاس انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر را از محمد رحمانیان و محمدامیر یاراحمدی دریافت کرد.
در ادامه این مراسم و پس از اجرای موسیقی زنده توسط رضا کولغانی، بهرام جلالی‌پور به عنوان نماینده هیئت‌داوران بخش نمایشنامه ترجمه شده هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی بیانیه هیئت‌داوران این بخش را قرائت کرد و سپس برگزیدگان این بخش جوایز خود را از سهیلا نجم دریافت کردند.
در بخش نمایشنامه ترجمه شده، هیئت‌داوران با تقدیر از محمدرضا خاکی برای ترجمه نمایشنامه «آتش‌سوزی‌ها» نوشته وجدی معود و ناهید قادری برای ترجمه نمایشنامه «سوگ‌نمایش اسپانیایی» نوشته تامس کید، عباس‌علی عزتی را برای ترجمه نمایشنامه «دن کیشوت» نوشته میخائیل بولگاکف به عنوان نفر برگزیده انتخاب کرد.
آخرین بخش این مراسم نیز به معرفی برگزیدگان بخش نمایشنامه‌های تالیفی اختصاص داشت. در این بخش حسین پاکدل بیانیه هیئت‌داوران را قرائت کرد و پس از آن نفرات برگزیده جوایز خود را از او و ناهید طباطبایی دریافت کردند.
در بخش نمایشنامه‌های تالیفی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، هیئت‌داوران ضمن تقدیر از نادر برهانی‌مرند برای نگارش نمایشنامه «تهران زیر بال فرشتگان» و محمد رحمانیان برای نگارش نمایشنامه «اسب‌ها؛ سال پنجاه و نه»، نغمه ثمینی را برای نگارش نمایشنامه «خانه» به عنوان نمایشنامه ‌نویس برگزیده انتخاب کرد.
همچنین نشر بوتیمار و بیدگل به عنوان ناشران برگزیده هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران معرفی شدند.
هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران شب گذشته(شنبه) برگزار شد.


** نمایش «فُلان و چِنان» به تماشاخانه سنگلج می آید
نمایش «فُلان و چِنان» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی « رضا شاهبداغی» از روز سه شنبه 28 آذر ماه در تماشاخانه سنگلج ساعت 19 به صحنه می رود.
به گزارش ایرنا روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، این نمایش که پیشتر در هجدهمین جشنواره آیینی - سنتی به روی صحنه رفته، بازیگرانی چون قربان نجفی، مهناز خطیبی، افسانه میرباقری و بیتا آزادی ایفای نقش می کنند.
نمایش «فُلان و چِنان» داستان کلاسیکی ندارد و درباره زندگی شاهزاده ای است که سه زن دارد و به احوالات این زنها پرداخته می شود. فضای نمایش در لازمانی قرار دارد و البته ارجاعاتی نه چندان صریح به زمان قاجاریه در بطن اثر وجود دارد. این شاهزاده مورد هجوم بیگانگان قرار می گیرد. زنها در اصل روایتگر اتفاقات رخ داده می شوند.

** اجرای نمایش «توارد» در تالار مولوی
به گزارش ایرنا از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجرای عمومی نمایش «توارد» به نویسندگی علی نورانی و همایون حجازی و کارگردانی علی نورانی، از فردا(دوشنبه) ساعت 18 در مجموعه تئاتر مولوی آغاز می شود.
علی نورانی کارگردان «توارد» درباره این نمایش گفت: توارد داستان انطباق جهان های مجازی زوجی است که علی رغم کیلومتر ها فاصله از هم به واسطه ی تکنولوژی به امکان یک زندگی مشترک دست پیدا کرده اند، امکانی که مرز های واقعیت و خیال را برای آنها لحظه به لحظه رقیق و رقیق تر می کند، امکانی که مانای حضور دیگری موجب حذف او می شود.
در این نمایش که از آثار معرفی شده جشنواره بیستم تئاتر دانشگاهی است، فاطیما بهارمست، صالح علوی زاده و جاناتان فلمن به ایفای نقش می پردازند.
تعداد محدودی از بلیت های این نمایش برای دانشجویان کلیه مراکز آموزش عالی در گیشه مرکز تئاتر مولوی با 60 درصد تخفیف به فروش می رسد.
علاقه مندان برای دیدن این نمایش که همه روزه - به جز شنبه ها - ساعت 18 به صحنه می رود، می توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران مراجعه کنند.
فراهنگ ** 7561 ** دریافت: سارا کریمیان * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال