صدور 200 هزار تن آرد / اتمام پروژه های نیمه تمام عمرانی تا پایان امسال

مشهد- ایرنا- معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: 200 هزار تن آرد در نیمه نخست امسال به خارج از کشور صادر شده است.

یزدان سیف عصر چهارشنبه در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود: میزان تجارت آرد در دنیا 12 میلیون تن در سال می باشد که هفت میلون تن از این میزان مربوط به منطقه خاورمیانه است.
وی اظهار کرد: سهم ایران از این میزان صادرات تا پارسال صفر بوده ولی در نیمه نخست سال جاری توانستیم سهم 200 هزار تنی در صادرات آرد به خود اختصاص دهیم که با این میزان صادرات چهار هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شد.
وی گفت: اشتغال و تولید از شاخص های مورد توجه این وزارتخانه است و علاوه بر تامین امنیت غذایی قصد از بین بردن فقر در روستاها را داریم لذا می کوشیم با حمایت از تولید گندم و حمایت از کشاورزان اقتصاد روستا را شکوفا کنیم.
مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران‌ افزود: اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاها در سال جاری توسط دولت گواه این امر است.
وی اظهار کرد: 70 درصد کشت کنونی گندم در کشور دیم است ولی برخی در داخل کشور به جای ترغیب به تولید گندم می خواهند واردات گندم را نهادینه کنند که امری ناشایست است.
وی با بیان اینکه رویکرد ما صادرات گندم نیست ولی به اندازه نیاز داخل باید تولید کنیم، گفت: هم اکنون 23 میلیون تن ظرفیت در کارخانجات تولید آرد داریم لذا می توانیم بازار صادرات آرد را در منطقه داشته باشیم که اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.
سیف در باره پروژه های نیمه تمام استان ها در بخش سیلو نیز افزود: به استانها تکلیف شده تمام پروژه های نیمه تمام عمرانی را تا پایان سال جاری به اتمام برسانند، از نظر وزارتخانه هیچ کمبود منابع در این زمینه نداریم و باید با تزریق منابع استانی و ملی پروژه های نیمه تمام تکمیل شوند.
وی اظهار کرد: خرید تضمینی گندم برای سال 97 به مسئولان ذیربط در خراسان رضوی ابلاغ شد و کمیته خرید تضمینی از همین امروز باید کار خود را آغاز کند و مراکز خرید نیز باید از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.
براساس آمارها در سال 1392 حدود 9 میلیون و 300 هزار تن گندم در کشور تولید و چهار میلیون و 800 هزار تن آن خریداری شد که این رقم در سال گذشته به تولید 14 میلیون و 590 هزار تن گندم و خرید 11 میلیون و 525 هزار تن از این محصول رسید.
خبرنگار: ندا جواهرفر ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
7505 / 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال