روسیه بر پایبندی به اصول تاسیس حکومت فلسطین تاکید کرد

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بر پایبندی کشورش به اصول تاسیس حکومت فلسطین تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو گفت: روسیه به توافق های به دست آمده در مورد قدس در چارچوب اصول تاسیس حکومت مستقل فلسطین پایبند است.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به سخنان لاوروف امکان نقش پیشروی مسکو در حل مناقشه اسراییل و فلسطین را رد کرد و به نقل از وی نوشت: هیچگاه مدعی نبوده ایم که می توانیم مسائل فلسطین و اسراییل را به تنهایی حل و فصل کنیم.
وی افزود: در حل مساله فلسطین همواره در قالب جمعی اقدام کرده و تلاش های خود را در این زمینه در گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه انجام داده ایم.
روسیه، آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا اعضای گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه را تشیل می دهند.
لاوروف در ادامه گفت: متاسفانه طرف آمریکایی بارها و در دوره دولت های قبلی (آمریکا) مدعی شده که قادر است به تنهایی مسائل فلسطین و اسراییل را حل کند و مقام های آمریکایی همینک نیز چنین ادعایی را مطرح می کنند.
لاوروف افزود: درصدد کسب مقام نخست در این مساله نیستیم. خواهان گرفتن نتیجه و نه سلب امتیازات تبلیغاتی از کسی هستیم. بر این باوریم هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی این مساله را حل کند.
وزیر امور خارجه روسیه درباره بیانیه اتحادیه عرب در خصوص تصمیم ترامپ اظهار کرد: در این بیانیه ابراز امیدواری شده است که تصمیم آمریکا درباره قدس باید مورد تجدید نظر قرار گیرد و تمام اصولی که پیش از این در مورد موقعیت این شهر و تاسیس حکومت فلسطین توافق شده از سوی اتحادیه عرب مورد تاکید قرار گرفته است. روسیه نیز به این اصول پایبند می باشد.
در ادامه کنفرانس مطبوعاتی، خبرنگاری از لاوروف سوال کرد که کاخ سفید اعلام کرده فلسطین با رد دیدار با مایکل پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا یک بار دیگر شانس برای حل مسائل را از دست داد و آیا این به معنای شکست معامله قرن است که از سوی آمریکا برای حل مناقشه فلسطین و اسراییل اعلام شده بود.
لاوروف گفت: نمی دانم که امکان معامله قرن از بین رفته است یا خیر زیرا آن را هیچکس ندیده چنددی پیش نیز این طرح را تبلیغ کرده بودند اما وضع مبهمی داشت.از ماهیت آن اطلاعی نداریم.
وزیر امورخارجه روسیه گفت: در مورد اینکه کسی شانسی را از دست داده است یا خیر بر این باورم که این گونه سخنان برای مصرف عام است.
وی ادامه داد: بهتر است از مجادله پیرامون این گونه مسائل حساس خودداری کرد اما باید برای حل مناقشه دیدار انجام گیرد. خواهان آن هستیم که مخالفان بسیار سرسخت در مناقشه فلسطین- اسراییل بر سرمیز مذاکره نشسته و مسائل خود را از این طریق مطرح کنند.
اروپام**391 *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال