سفیر فلسطین در سوریه:کشورهای اسلامی و عربی موضع خود را درباره فلسطین و قدس مشخص کنند

دمشق - ایرنا - 'محمود الخالدی' سفیر فلسطین در سوریه گفت: این یک لحظه تاریخی برای همه کشورهای اسلامی و عربی است که موضع خود نسبت به قدس و مقدسات فلسطین را اعلام کنند.

محمود الخالدی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ما از کشورهای اسلامی و عربی انتظار داریم که بیش از این به وظیفه خود درقبال فلسطین عمل کنند.
وی ادامه داد: این وظیفه دینی و انسانی آن هاست و تاریخ، عملکرد و موضع هر کشور را درقبال قدس و فلسطین ثبت می کند.
الخالدی توضیح داد: اکنون یک لحظه تاریخی است تا کشورهای عربی و اسلامی ثابت کنند که شایسته زندگی هستند زیرا اگر نجس شدن و پایمال شدن مقدسات، احساسات دینی و انسانی آن ها را به جوش نیاورد، باید فاتحه این امت را خواند.
وی ادامه داد: مرگ، شایسته امت اسلامی نیست و این امت شایستگی تبدیل شدن به امتی بزرگ مانند گذشته را دارد و نقش تاریخی، انسانی و تمدنی خود را بازیابد و همه ارزش ها را به تمدن انسانی بازگرداند.
سفیر فلسطین در سوریه گفت: آمریکا هیچ زمانی در درگیری میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی بی طرف نبوده زیرا این رژیم پایگاه ایالات متحده در منطقه و بخشی از ناوگان ششم این کشور در مدیترانه است.
الخالدی گفت که همه دولت های آمریکا تاکنون به طور کامل درکنار رژیم صهیونیستی ایستاده اند و انتظار بیشتری از آن نیست.
وی یادآورشد: ملت فلسطین باید حرکت کند و جهان اسلام را به خیزش وادارد و ما آماده چنین کاری درزمان مناسب هستیم.
الخالدی با بیان اینکه بحران های موجود در جهان اسلام یکی از عوامل برداشتن چنین گامی از سوی ترامپ است، افزود: سوریه ستون فقرات جبهه شرقی مقابله با اسرائیل است و در جهان عرب دراین جبهه فقط سوریه و فلسطینی ها و عراق به عنوان عمق راهبردی این جبهه باقی مانده به همین خاطر عراق و سوریه از توطئه های بسیاری رنج می برند.
وی گفت: هدف این توطئه ها تضعیف این امت، این کشورها و ارتش های آن ها است.
سفیر فلسطین در سوریه افزود: این حرکت های تندکه هیچ ارتباطی با اسلام ندارند، چگونه و چرا در این زمان ایجاد شده اند؟ وظیفه همه آن ها در ارتباط با امنیت اسرائیل است.
الخالدی ادامه داد: اسرائیل پایگاه امپریالیستی برای همه توطئه های آمریکایی در منطقه و تحقق طمع ورزی های واشنگتن برای تسلط بر این منطقه و ثروت های آن است.
ترامپ در سخنانی روز چهارشنبه خود در کاخ سفید با یادآوری اینکه بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را آغاز کند.
رئیس جمهوری آمریکا سپس فرمان اجرایی شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را امضا کرد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش جدایی ناپذیر فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
شبد**6116 **1010
انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال