پاکستان پیشنهاد آمریکا را برای انجام عملیات مشترک در خاک خود رد کرد

اسلام آباد - ایرنا - یک پایگاه خبری پاکستان به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که در مذاکرات اخیر میان پاکستان و آمریکا که بی نتیجه نیز به پایان رسید، دولت اسلام آباد خواسته طرف آمریکایی برای انجام عملیات مشترک در داخل خاک کشور را رد کرده است.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، پایگاه شبکه اردو زبان خبری 'جیوز نیوز' پاکستان عصر امروز نوشت: پاکستانی ها خواسته آمریکا برای انجام عملیات مشترک در خاک پاکستان علیه گروه های شبه نظامی را قاطعانه رد کردند.
بر اساس این گزارش، رهبران پاکستان در سفر اخیر وزیر دفاع آمریکا به اسلام آباد و انجام مذاکرات با وی که هیچ نتیجه ای نیز در بر نداشت، با درخواست آمریکایی ها مبنی بر انجام عملیات در مناطق قبایلی پاکستان علیه عناصر شبکه حقانی روبه رو شدند.
منابع دیپلماتیک اعلام کردند: رهبران پاکستان هرگونه احتمال انجام چنین اقدامی را رد کردند.
این منابع افزودند: پاکستان حاضر نبوده که خواسته آمریکا برای انجام عملیات مشترک در خاک خود را قبول کند اما به اطلاع واشنگتن رساند که در صورت دریافت اطلاعات موثق از سوی طرف آمریکایی درباره تحرک شبه نظامیان، اسلام آباد نیز برای هر اقدامی علیه این عناصر آماده خواهد بود.
بر این اساس، رهبران پاکستان از وزیر دفاع آمریکا خواستند تا افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور را قانع کند که مانند حصار کشی مرزی در داخل خاک پاکستان، دولت کابل نیز اقدام به حصارکشی درست و دقیق نوار مرزی خود با پاکستان کند.
مطالبه جدی طرف پاکستانی این بود که آمریکا نقش موثری برای کمک به بازگشت مهاجران افغانستان به کشورشان ایفا کند.
به گزارش ایرنا، وزیر امورخارجه پاکستان در نخستین موضعگیری پس از سفر وزیر دفاع آمریکا به این کشور، از چرخش سیاست‌های اسلام آباد از واشنگتن به پکن و مسکو خبر داد.
روابط واشنگتن و اسلام آباد از ماه اوت(مرداد) و پس ازاتهام زنی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علیه پاکستان با تنش روبه رو شده است.
ترامپ در جریان اعلام راهبرد جدید آمریکا در افغانستان، پاکستان را به پناه دادن به تروریست‌های فعال در افغانستان متهم و سپس تهدید کرد که کمک‌های مالی به اسلام آباد را قطع می کند.
این اتهام رئیس جمهوری آمریکا، با واکنش های تند دولت، احزاب و مردم پاکستان روبه رو شد.
'مایک پمپئو' رییس سازمان 'سیا' نیز روز دوشنبه گفت که اگر پاکستان درباره پناهگاه‌های تروریستی در این کشور، اقدام جدی انجام ندهد آمریکاخود وارد عمل می شود.
وی افزود: آمریکا طالبان را شکست داده و آنها را مجبور می‌کنیم که برای مذاکره با دولت افغانستان حاضر شوند.
وزیر دفاع آمریکا 13 آذرماه وارد پایگاه هوایی 'نورخان' اسلام آباد پایتخت پاکستان شد و مورد استقبال مقام های ارشد نظامی و وزارت امور خارجه این کشور قرار گرفت.
سفر «جیمز متیس» وزیر دفاع و ژنرال 'جوزف دانفورد' رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به پاکستان به دلیل تنش های اخیر در روابط اسلام آباد - واشنگتن در کانون توجه کارشناسان سیاسی قرار گرفته است.
شبد**آساق*274**6125**1010
سیدبهادر حسینی**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال