مخالفت شورای مفتی های روسیه با تصمیم ترامپ درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

مسکو - ایرنا - شورای مفتی های روسیه (عالی ترین نهاد اسلامی این کشور) روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، در این بیانیه آمده است: مسلمانان روسیه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می کنند. همگام و هم رای با مردم جهان از گیرندگان این تصمیم می خواهیم در موضع نادرست خود بازبینی کنند.
بیانیه شورای مفتی های روسیه افزود:اطمینان داریم که این گونه تصمیم ها روند مذاکرات طرف های مناقشه در منطقه را که بدون شک باید از راه مذاکره و بر مبنای پایه و اساس معیارهای بین المللی از قطعنامه های شورای امنیت حل و فصل شود، بسیار دشوار می کند.
شورای مفتی های روسیه در این بیانیه ادامه داد:مسلمانان روسیه جستجو و بکارگیری راهکار عادلانه و فراگیر در چارچوب روند حل و فصل سیاسی برای یکی از خونین ترین و طولانی ترین مناقشه های بین المللی را ضروری می دانند.
«ما مسلمانان روسیه اطمینان داریم که اینگونه تصمیمات، که بطور یکجانبه گرفته و موجب نارضایتی برحق در بین افراد منطقی شده است، مانع از برقراری صلح پایدار و باثبات در منطقه می شود و به نوبه خود سبب تشدید بیشتر نفرت خواهد شد و سرزمین های بیشتری را درگیر مناقشه می کند.»
این بیانیه افزود: مسلمانان روسیه بطور کامل از موضع دولت روسیه برای تاسیس حکومت مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس حمایت می کند.
شورای مفتی های روسیه در این بیانیه افزود: به درگاه خدا دعا می کنیم در سرزمین مقدس فلسطین صلح و ثبات و امنیت و پیشرفت برقرار شده و خدا بذر محبت و دوستی و شکیبایی در دل ساکنان این منطقه بکارد.
ترامپ در سخنانی در کاخ سفید با یادآوری اینکه بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را آغاز کند.
رئیس جمهوری آمریکا سپس فرمان اجرایی شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را امضا کرد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می شود، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
شبد**اروپام*391 *1010
انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال