روزنامه های لبنان تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس را چگونه بازتاب دادند؟

بیروت-ایرنا-روزنامه های لبنان همچون بیشتر کشورهای دیگر منطقه و حتی جهان سوژه اصلی شماره امروز خود را به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اختصاص دادند؛ بیشتر مطالب منتشر شده در این نکته مشترک بود که این تصمیم پیامدهای خطرناکی را در منطقه به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، ترامپ دیشب (چهارشنبه 15 آذر-6 دسامبر) علاوه بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی دستور داد تا سفارت آمریکا از تل آویو به قدس منتقل شود.
«مرگ بر آمریکا» (الموت لأمریکا) این تیتر غیرمتعارف روزنامه «الاخبار» لبنان بود که به همراه تصویر بزرگی از لحظه آتش گرفتن پرچم آمریکا که مربوط به راهپیمایی دیروز فلسطینیان در غزه بود در صفحه نخست این روزنامه درج شد؛ تیتری که به نظر می رسد با هدف به تصویر کشیدن عمق خشم و اعتراض فلسطینیان و مردم منطقه به تصمیم اخیر ترامپ منتشر شد.
این روزنامه خبرها و گزارش های متعددی درباره این رخداد منتشر کرد. «ابراهیم الامین» سردبیر این روزنامه نیز در مطلبی با عنوان «یا آمریکا یا قدس» نوشت که با اقدام دیروز ترامپ دیگر زمان آن رسیده که موضع گیری ها نسبت به «پروژه استعماری» به نام «اسرائیل» روشن شود.
این روزنامه همجنین از قول یکی از مقام های رژیم صهیونیستی نوشت که ترامپ درباره تصمیمش با برخی از رهبران عرب مشورت کرده تا نسبت به واکنش آنها اطمینان حاصل کند.
الاخبار در همین حال به نقل از گروه های مقاومت وعده «انتفاضه قدس» را داده است.
«النهار» دیگر روزنامه لبنانی تیتر نخست خود را به همراه عکسی از ترامپ به تصمیم جنجالی او در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اختصاص داد و نوشت: «ترامپ جهان را به چالش کشید.»
این روزنامه همچنین از «استقبال اسرائیل، خشم فلسطین و مخالفت عربی و بین المللی» در واکنش به این تصمیم گفت.
«ترامپ جهان را لرزاند؛ قدس اسرائیلی است» این تیتر نخست روزنامه «الجمهوریه» است که به همراه عکس بزرگی از ترامپ در لحظه ابلاع دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس منتشر شد.
این روزنامه با اشاره به «نگرانی بین المللی و مخالفت عربی» در قبال این تصمیم، رایزنی پادشاه عربستان و رئیس جمهوری ترکیه درباره وضعیت منطقه پس از این تصمیم را برجسته کرد.
الجمهوریه در مقاله ای به قلم «جونی منیر» از احتمال شکل گیری انتفاضه جدید در قدس و کرانه باختری گفت. نویسنده همچنین از وجود اختلاف نظر در دولت آمریکا در قبال این تصمیم نوشت.
در همین ارتباط روزنامه «المستقبل» با انتخاب تیتر «وعده ترامپ» خواست تا مشابهتی بین این تصمیم ترامپ و «وعده بالفور» (بیانیه بالفور) برقرار کند. بیانیه ای که از طرف دولت وقت بریتانیا و به عنوان پایه گذار رژیم صهیونیستی در حدود 70 سال پیش بود.
«لبنان: قدس عربی است» تیتر دیگر صفحه نخست این روزنامه بود که به واکنش مقام های لبنان و در صدر آنها «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور به تصمیم اخیر ترامپ اشاره داشت.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال