رئیس انستیتو شرق شناسی روسیه خواستار توقف جنگ و کشتار در یمن شد

مسکو - ایرنا - ویتالی نائومکین رئیس انستیتو شرق شناسی وابسته به آکامی علوم روسیه در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، بر لزوم توقف جنگ و کشتار در یمن تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، نائومکین در دیدار با حجت الاسلام قاضی عسکر و هیات همراه در خصوص برخی مسائل دوجانبه و منطقه ای گفت وگو کرد.
رئیس انستیتو شرق شناسی روسیه به فجایع در یمن اشاره و بر لزوم حل و فصل مسائل این کشور از راه مذاکره و پایان جنگ و خونریزی تاکید کرد.
عربستان سعودی و متحدانش از دو و نیم سال پیش در کمال ناجوانمردی و بیرحمی یمن را بمباران کرده که بر اثر آن بیش از ده هزار نفر اکثرا زن و کودک شهید و دهها هزار دیگر مجروح و شمار بسیار زیادی آواره شده اند.
وی همچنین به ضرورت وحدت مسلمانان در منطقه خصوصا در حوزه آسیای میانه اشاره کرد و آن را مهم خواند.
به گزارش رایزنی فرهنگی ایران در روسیه، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت در این دیدار که پیش از مراسم افتتاح مرکز اسلامیکا (پژوهش های اسلامی) در انستیتو شرق شناسی روسیه انجام گرفت، به توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه در دوره کنونی و ضرورت روابط در حوزه های علمی و فرهنگی بین دو کشور اشاره کرد.
وی در ادامه اظهار داشت: ایران و روسیه با مقابله افراطی گرایی بیشترین خدمات را به بشریت ارائه و نقشه های دشمنان را با رشادت های خود خنثی کردند.
نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت با اشاره به شخصیت نائومکین به عنوان یک دانشمند اسلام شناس اظهار داشت: برای تثبیت شرایط موجود و مقابله با افکار افراطی گرایی خصوصا در مناطق مسلمان نشین ، نیازمند معرفی درست اسلام عقلانی از سوی علما و مراکز علمی می باشند که ایجاد بخش اسلامیکا گامی در این مسیر خواهد بود.
حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، روز گذشته نیز در چارچوب برنامه دیدار خود از مسکو با راویل عین الدین رئیس شورای مفتی های روسیه (عالی ترین نهاد اسلامی این کشور) دیدار و با وی در خصوص توسعه همکاری های مسلمانان روسیه با ایران گفت وگو کرد.
عین الدین در آن دیدار بر اهمیت و لزوم اتحاد کشورهای اسلامی علیه گروه تروریستی داعش و سایر گروه های تروریستی و افراط گرا تاکید کرد.
ضمن خیر مقدم به حجت الاسلام قاضی عسکر و هیات همراه، میلاد پیامبر عظیم الشان (ص) را تبریک گفت و به همکاری های مختلف اداره مفتی ها با جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی سفارت ایران در مسکو در بخش های مختلف دینی، آموزشی و قرآنی اشاره کرد.
وی سپس با اشاره به واگذاری مسئولیت بعثه حج در فدراسیون روسیه به اداره مفتی ها و درخواست افزایش سهمیه حج از عربستان سعودی باتوجه به جمعیت مسلمانان روسیه، اهمیت این موضوع را مورد تاکید قرار داد و از تجارب ایران در بخش های مختلف حج از جمله روش های آموزش به حجاج و برگزاری نشست های مشترک در این حوزه استقبال کرد.
«الیاس اوماخانوف» نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) مقام دیگر روس نیز در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین «سیدعلی قاضی عسکر» با تاکید بر اهمیت گسترش همکاری های ایران و روسیه گفت: تهران شریک راهبردی و مهم مسکو بوده و مصمم به گسترش همکاری ها هستیم.
اوماخانوف امروز در این دیدار یادآورشد: تماس ها بین ایران و روسیه نه فقط در عرصه های مبارزه با تروریسم و افراط گرایی بلکه در چارچوب سازمان های بین المللی گسترش می یابد.
روزنامه پارلامنتسکایا گازتا ارگان پارلمان روسیه در بخش اخبار آنلاین پایگاه اینترنتی خود به نقل از سخنان نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه نوشت: همه مسائل بین المللی که ایران و روسیه با آن روبه رو می شوند، با هماهنگی و همکاری تنگاتنگ دو کشور با رایزنی های در سطح بسیار عالی مورد حل و فصل قرار می گیرند.
اروپام*391*3404**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال