ایران و اوکراین همکاری ها در عرصه های مختلف را بررسی کردند

مسکو - ایرنا - محمد بهشتی منفرد سفیر جمهوری اسلامی ایران با در اوکراین با ایگور ناسالیک وزیر انرژی و صنایع ذغال سنگ اوکراین دیدار و دو طرف راههای گسترش روابط بین دو کشور در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ناسالیک وزیر انرژی و صنایع ذغال سنگ اوکراین در آغاز این دیدار ضمن حمایت از گسترش روابط بین دو کشور بر افزایش چند برابری حجم کنونی مناسبات تجاری بین تهران و کی یف تأکید کرد.
سفیر ایران در اوکراین نیز با اشاره به اراده مقامات جمهوری اسلامی ایران و اوکراین برای گسترش روابط، خواهان هرچه سریعتر اجرایی شدن توافقات به عمل آمده بین دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی شد.
در ادامه طرفین با اشاره به اهمیت کمیسیون مشترک اقتصادی بین دوکشور، بر طرح و بررسی مسایل و موضوعات مهم همکاری بین دو کشور از جمله همکاری های بانکی، انرژی، دارویی و بهداشتی، حمل و نقل در جریان هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک که در آینده نزدیک در تهران برگزار خواهد شد، تأکید کردند.
در این دیدار قرار شد تاریخ دقیق برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اوکراین از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام شود.
روابط ایران و اوکراین در سال های اخیر گسترش یافته و آهنگ توسعه این روابط به تازگی با سفر هیات های دو کشور سرعت بیشتری گرفته است.
آخرین مورد از این سفرها، دیدار غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی از کی یف بود که 22 شهریور ماه امسال صورت گرفت.
شافعی در این سفر با خانم گالینا کارپ معاون اول وزارت انرژی و صنایع ذغال سنگ اوکراین در کی یف دیدار کرد و دو طرف راهکارهای گسترش روابط و همکاری های اقتصادی دو کشور را بررسی کردند.
اوکراین در شرق اروپا و در کرانه دریای سیاه و آزوف قرار دارد و با روسیه، بلاروس، لهستان، اسلوواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی هم‌مرز است.
این کشور با مساحت 603 هزار و 268 کیلومتر مربع حدود 46 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، سال 1991 با فروپاشی شوروی استقلال یافت.
اوکراین به دلیل توجه ویژه حکومت شوروی و موقعیت برتر اروپایی نسبت به دیگر جمهوری های وقت، مرکز صنایع پیشرفته ای مانند ساخت جنگ افزار، تجهیزات دقیق و هواپیما شد که هنوز هم در این بخش فعالیت های گسترده ای دارد.
اروپام*391**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال