فعالیت 28 مرکز خدماتی معلولان در کهگیلویه و بویراحمد

گچساران - ایرنا -معاون توان بخشی اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت:28 مرکز خدماتی معلولان در این استان فعالیت می‌کند که به 18 هزار معلول استان خدمات ارائه می دهند.

از 18 هزار معلول شناسایی شده در کهگیلویه و بویراحمد پنج هزار و 876 نفر از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند.
حمید رضا نیک بخت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دفاتر توانبخشی مراقبتی و شبانه روزی بیماران روانی زن و مرد، نگهداری کودکان ذهنی زیر 14 سال و نگهداری ذهنی بالای 14 سال از جمله این مراکز هستند.
وی بیان کرد: پنج مرکز ویزیت در منزل،2 مرکز مراقبت‌های خانگی و 16 مرکز توانبخشی و مجتمع روستایی کار خدمات مددکاری به معلولان و مددجویان کهگیلویه و بویراحمد را بر عهده دارند.
نیک بخت تصریح کرد: توانمند سازی معلولان برای تأمین ابزارهای پزشکی و توانپزشکی از قبیل سمعک، ویلچر، عصا و تشک مواج از مهمترین حمایت‌های دولت از معلولان است.
وی ابراز داشت: برای کسانی که نیازمند کاشت حلزون شنوایی هستند کمک‌های مالی تا سقف 30 میلیون ریال تخصیص داده می‌شود.
نیک بخت اظهار داشت: دفتر توانمندسازی حوزه توانبخشی از طریق (سی. بی. آر) یا توانبخشی مبتنی بر جامعه اقدامات قابل توجهی در روستاهای استان انجام داده است.
وی گفت: توانبخشی مبتنی بر جامعه‌ها با رویکرد (سی. بی. آر) شهری در 30 شهر محروم کشور اجرا می‌شود که شهرستان بهمئی به عنوان شهرستان پایلوت انتخاب شده است.
نیک بخت اظهار داشت: این طرح با مشارکت 160 تسهیلگر محلی و میانی، افراد نیازمند خدمات توانبخشی را مورد شناسایی قرار داده که تاکنون به 9 هزار و 800 نفر از این افراد خدمت رسانی انجام داده است.
وی افزود: خدمات تحصیلی رایگان به دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی، دانش آموزان معلول و هزینه حق پرستاری ماهیانه به ضایعات نخاعی به تعداد 147 نفر نیز انجام می‌شود.
معاون توانبخشی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای ارائه ایاب و ذهاب و مناسب سازی محیط زندگی و خودرو به معلولان افراد دارای آسیب نخاعی گردنی 2 میلیون و 300 هزار ریال، آسیب نخاعی سینه 2 میلیون ریال و آسیب نخاعی کمری یک میلیون و 800 هزار ریال کمک هزینه مالی می‌شود که تعداد این افراد 23 نفر در کل استان است.
وی از ارائه کارت معلولیت بین المللی به توانخواهان به تعداد 2 هزار و 500 نفر در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
نیک بخت بیان کرد: کمک هزینه درمان، ایاب و ذهاب و حمایت از ورزش معلولان از دیگر برنامه‌های حمایتی است.
وی یکی از مهمترین برنامه‌های سال جاری سازمان بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد را برگزاری ششمین جشنواره و تئاتر منطقه‌ای معلولان خلیج فارس اعلام کرد و افزود که این آئین با حضور استان‌های فارس، خوزستان، بوشهر و هرمزگان نهم تا دوازده اسفند سال جاری در استان برگزار خواهد شد.
نرخ معلولیت در کهگیلویه بویراحمد سه درصد است و میزان معلولیت در این استان یک درصد بیشتر از میانگین کشوری است.
یک هزار و 606 معلول روانی، یک هزار و 445 ناشنوا، یک هزار و 659 معلول نابینا، چهار هزار و 416 معلول ذهنی، 6 هزار و 47 معلول جسمی حرکتی و 867 سالمند در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
17 هزار نفر از جمعیت حدود 713 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد با هشت شهرستان، 17 شهر و حدود یک هزار و 676 روستای دارای سکنه زیرپوشش بهزیستی قرار دارد.
خبرنگار: فرزانه شریفی** انتشاردهنده: سید ولی موسوی
8143/6110

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال