در گفت وگو با ایرنا

تحلیلگر مسائل فلسطین: تصمیم ترامپ تغییری در واقعیت های تاریخی فلسطین ایجاد نمی‌کند

تهران- ایرنا- خیام الزعبی تحلیلگر مسائل فلسطین معتقد است تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس هیچ تغییری در واقعیت‌های تاریخی قضیه فلسطین ایجاد نمی‌کند و وحدت و مقاومت تنها راه آزادسازی قدس و سرزمین‌های فلسطین است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا پس از ماه ها کش و قوس بر سر اعلان تصمیم کاخ سفید در مورد به رسمیت شناختن پایتختی بیت المقدس برای رژیم صهیونیستی، بعد از ظهر روز چهارشنبه پانزدهم آذرماه، دستورالعمل انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت المقدس را امضا کرد.
گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، برای واکاوی این موضوع با «خیام الزعبی» کارشناس مسائل فسطین گفت و گویی را انجام داده است. وی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با تاکید بر اینکه تنها راه آزادسازی قدس مقاومت در برابر اشغالگران است خواستار وضع راهبردی فراگیر در این زمینه شد.
متن کامل این گفت وگو در زیر آمده است:

** قضیه فلسطین دغدغه دایمی سوریه
جمهوری عربی سوریه با همه نهادهای خود نیاز به برهان و دلیل ندارد تا مواضع تاریخی سوریه درباره مساله فلسطین را ثابت کند. این کشور نیاز به دلیل و برهان ندارد تا بیان کند که مساله فلسطین دغدغه دائمی آن است و در هر زمان و مکانی آن را دنبال می کند. سوریه و رهبری آن نیاز به تاکید این موضوع ندارد که علت اصلی همه تحرکات دیپلماسی در محافل بین المللی، مساله فلسطین است. فلسطین بخشی از ذات سوریه است. نه فلسطین می تواند بدون سوریه آزاد شود و نه سوریه می تواند به فلسطین بی توجه باشد. زیرا در این صورت مانند بسیاری از کشورهای عربی که از قضیه اصلی خود چشم پوشی کرده اند مفهوم و نقش خود را از دست خواهد داد.
مساله فلسطین برای سوریه یک رسالت و سرنوشت است. هیچ یک از گفتمان های سوریه از توجه به درد و رنج های فلسطین، مردم و قضیه عادلانه آن خالی نیست. موضع ثابت سوریه درباره قضیه فلسطین پشتوانه واقعی مردم فلسطین است و سوریه طی دهه های گذشته تاوان این موضع گیری را پس داده است و در راه این مساله متحمل زیان های فوق العاده ای شده است.
رویکرد تازه آمریکا درباره فلسطین برای اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اقدامی است که می خواهد به عنوان یک انگیزه به رژیم صهیونیستی بدهد تا این رژیم با همکاری کشورهای عربی و با استفاده از انواع اختلاف ها، آشوب های سیاسی طرح بسیار خطرناک درباره مساله فلسطین را پیش برد.
کارشناسان مسائل راهبردی و سیاستمداران معتقدند ترامپ با این اقدام و گرفتن قدس از صاحبان آن خواسته است لابی یهود را خرسند سازد و پس از اینکه جایگاه سیاسی او در داخل آمریکا به لرزه در آمده است به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل کند.
در این زمینه نظام سوریه تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل را محکوم کرد و مخالف هر گونه پیامدهای آن است. همچنین سوریه بارها اعلام کرده است که پیش بردن چنین تصمیم های یکجانبه ای مخالف قوانین بین الملل است و چنین تصمیم هایی نمی تواند وضعیت قانونی قدس را که یک شهر زیر اشغال به شمار می رود، تغییر دهد.
مساله فسطین تا زمان برپایی دولت فلسطین با پایتختی قدس زنده خواهد ماند و آینده فلسطین را یک دولت و یا رئیس جمهوری مشخص نخواهد کرد. بلکه آینده این شهر را تاریخ، اراد و عزم وفاداران به مساله فلسطین مشخص خواهد کرد و این مساله تا زمان برپایی دولت فلسطین با پایتختی قدس در وجدان امت عربی زنده خواهد ماند.

** مقاومت فراگیر تنها راه آزادسازی فلسطین و قدس
خیام الزعبی در ادامه گفت: می توانم بگویم ما اکنون در برابر یک چالش بزرگ قرار داریم که نیاز دارد راهبردها و سازوکارهای خود را تغییر دهیم. زیرا دیگر با شیوه های گذشته نمی توان به نتایج ملموسی رسید. رژیم اسرائیل روند سیاسی و همه طرح ها و ابتکارعمل هایی را که برای حل مساله فلسطین مطرح می شود، نمی پذیرد. اکنون بهترین گزینه برای مقابله با اشغالگران بازگشت به مبارزه و مقاومت با همه شیوه ها و شکستن سکوت در برابر روند شهرک سازی اسرائیل و یهودی سازی مداوم قدس است.
به طور خلاصه می توان گفت هرچند که دشمنان امت عربی تلاش کنند مساله فلسطین را از ذهن مردم عربی پاک کنند بازهم مساله فلسطین را نمی توان از بین برد. زیرا این مساله حق و حقی تاریخی است. قدس هیزم انقلاب های عربی است و در قلب همه مردم سوریه باقی خواهد ماند و از ذهن آنان پاک نخواهد شد و این شهر عامل تحرک خواهد بود. قدس شریف نخستین قبله مسلمانان باقی خواهد ماند و رمز عزت مردم فلسطین است. شهر قدس و مسجد الاقصی را تنها با انواع مقاومت و در راس آن مقاومت مسلحانه می تواند بازگرفت.
خیام الزعبی در پایان به ایرنا گفت : همه باید این موضوع را درک کنند که تنها با مقاومت می توان در برابر دشمن به پیروزی رسید. بنابراین باید با اتحاد یک راهبرد آشکار، ثابت و دائمی را برای رسواسازی، به ذلت کشاندن و رویارویی با اشغالگران دنبال کرد و با همه انواع مقاومت نظامی، رسانه ای و قضایی برای از بین بردن اشغالگران در همه سرزمین ها و مقدسات فلسطین تلاش کرد.

پژوهشم**9278** 1601** خبرنگار: اصغر یوسفی ** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال