روزدانشجو نماد بیداری و پویایی جمعیت دانشجویی

شیراز - ایرنا - هر سال همزمان با 16 آذر روز دانشجو شاهد برگزاری آیین های بزرگداشت و گرامیداشت یاد و خاطر شهدای دانشجو و بیان فعالیت های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی طیف بیدار و روشنفکر جامعه در دانشگاه ها هستیم ، این روز فرصتی برای یاد آوری داشته های فرهنگی و سیاسی طیف دانشجویی و رصد آسیب ها و آفت هایی است که می تواند به سلامت فکری دانشجو صدمه بزند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، شیراز با بهره مندی از دانشگاه های بزرگ در حوزه علوم پزشکی ، صنعت ، هنر ، علوم انسانی و مهندسی ، علوم پایه و سایر حوزه های علمی و تحصیل هزاران دانشجوی نخبه و تاثیر گذار در تصمیم گیری های کلان کشوری توانسته است در عرصه دانشجویی حرف برای گفتن داشته باشد.
روز دانشجو نیز در شیراز نیز هر سال با برگزاری متنیگ های سیاسی ، نشست های پرسش و پاسخ ، برگزاری تریبون های آزاد اندیشی و بیان دردها ، انتظارات ، گله ها و آسیب شناسی حرکت های دانشجویی همراه است.
امسال نیز حرکت های دانشجویی در شیراز همزمان با روز دانشجو در ابعاد مختلف برگزار شد، اسماعیل تبادار استاندار فارس به همراه سرپرستان و روسای دانشگاه ها و مسئولان دانشجویی در جمع دانشجویان حضور یافت و چالش های حوزه دانشجویی به بحث گذاشته شد.
مباحث کلی مطرح شده در نشست های دانشجویی امسال در شیراز بیان همان دغدغه هایی است که طیف دانشجویی دارد، دغدغه هایی که بخشی از مشکلات جامعه ماست و قشر متفکر دانشجو باید برای آن راه حل بیابد و آن را بیان کند، نگرانی ها و دغدغه هایی که اگر به درستی به آن پرداخته شود می تواند رافع بسیاری از مشکلات زیر بنایی جامعه ما باشد.
امسال استاندار فارس در آیین گرامیداشت روز دانشجو گفت: روز دانشجو، روز شنیدن حرف های دانشجویان است و کاش مجال کافی داشتیم تا دانشجویان همه حرف های خود را بیان کنند.امروز اینجا جمع شده ایم تا از جنبش و مشارکت دانشجویان در پهنه علم و زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حرف بزنیم و اساس را بر این قرار دهیم هر زمان از دانشجو در جامعه سخن گفته می شود، مترادف با روشنگری، روشنفکری و آگاهی است.
اسماعیل تباداربا بیان اینکه مشارکت دانشجویان در زمینه های علمی همیشه در کنار مطالبات سیاسی بوده است ادامه داد: دانشگاه سرشار از استعدادها و کانون پرورش همه زمینه هاست، دانشگاه و دانشجو به تمام معنا هم زیبا است و هم زیبایی ها را خَلق می کند. حق گویی، حق خواهی و حق فهمی اساس کار دانشجو است ، در سرزمین و جایگاهی که علم و دانایی و دانش در ابعاد مختلف باشد، حق فهمی معنا پیدا می کند؛ دانشجو چون آگاهی به حق فهمی دارد، حق طلب و حق جو نیز می شود.
دکتر علی بهادر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز دانشجویان را به تلاش برای توسعه کشور، با وحدت و همدلی فراخواند و با بیان اینکه اکنون زمان جنگ پنهان و جنگ علمی بین کشورها است گفت: چه بخواهیم چه نخواهیم این جنگ وجود دارد و رسالت ما پیروزی در این نبرد است. تحقیق، آموزش و پژوهش ابزار این جنگ است و دانشجویان باید تا خود را به علم و دانش مسلح کنند.
وی بیان کرد:ریشه علم دنیا از مسلمانان بوده است و در هیچ دینی مانند دین اسلام نسبت به علم و دانش تاکید نشده است. باید کشوری مبلّغ در دنیا باشیم و در انجام امور وحدت و همدلی داشته باشیم؛ باید یاد بگیریم با هم کار کنیم و همدیگر را حذف نکنیم. قول می دهم از همه گروه ها در دانشگاه استفاده شود و با همه تشکل ها، همکاری کنیم، شما دانشجویان، فردای کشور هستید ما نیاز به تحمل یکدیگر به دور از بغض و دشمنی داریم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: هدف باید این باشد که دانشجویان با هر تفکری، راه چاره رسیدگی به بیماران و درمان آنها را به من یادآور شوند. باید در خدمت علم باشیم، از مسئولان نیز میخواهم تا با فراهم کردن بودجه، زمینه کارهای علمی را فراهم کنند.
دکتر ابراهیم گشتاسبی راد سرپرست دانشگاه شیراز هم گفت: باید به جوانان اعتماد کنیم؛ اعتماد به جوانان، آینده ما را می سازد؛ جامعه ما باید یک جامعه بالنده باشد، اطمینان دارم جوانانی که انتقاد می کنند و از حق خود دفاع می کنند، در مقابل استکبار نیز ایستادگی می کنند. اعتماد و ایجاد امید در جامعه، آینده ما را می سازد؛ اگر جوان امید داشته باشد به دنبال علم نیز می رود؛ کسانی که امید را در جامعه رشد می دهند، به دنبال این هستند که آینده جامعه را بسازند و ناامیدی در جوانان سبب افزایش افسردگی و مهاجرت آنها می شود.
تشکل های دانشجویی هم امسال درنشست باسرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز حرف دل خود را زدند. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آستانه شانزدهم آذر، روز دانشجو، در دیدار با تشکل های دانشجویی دانشگاه گفت: هر روز، روز دانشجو است و نباید فقط به یک روز خاص اکتفا کرد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این دیدار که در مجتمع فرهنگی آموزشی و ورزشی ولایت برگزار شد، گفت: دانشجویان آینده های کشور هستند و باید از نظرات، ایده ها و پیشنهادهای مناسب دانشجویان، برای پیشرفت و ارتقای سطح علمی پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها استفاده کرد.
همچنین دبیران چهار تشکل دانشجویی فعال در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت شانزدهم آذر، روز دانشجو، در نشست با اصحاب رسانه، اهداف و دیدگاه های تشکل های دانشجویی دانشگاه را معرفی کردند.
علیرضا رحیمی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به گسترش عصر فناوری اطلاعات در کشور، میزان مطالعه در دانشجویان محدود شده است و فضای مجازی جای مطالعات دانشجویان را گرفته که این امر سبب تبدیل جنبش دانشجویی به سکون دانشجویی شده است. اتفاقی که امروزه افتاده این است که عده ای دنبال توجیه مسایل موجود هستند وعده ای دیگر، در فضای مخالفت به سر می برند.
او با تاکید بر ایجاد فضای گفتمانی در دانشگاه ها اضافه کرد: در نخستین گام باید یک فضای کارشناسی شده ایجاد شود در حال حاضر یکی از معضلات، داشتن معلومات فراوان بدون داشتن چارچوب خاص است؛ فضای سیاست زدایی شده در ایران یکی از دلایل سکون جنبش های دانشجویی است؛ تشکل ها به سمت خروجی محوری حرکت کرده اند و از نیرو محوری فاصله گرفته اند که یک ضعف عمده تشکل های دانشجویی است.
دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز، از مسئولان کشور خواست تا تنها به روز 16 آذر برای شنیدن حرف های دانشجویان اکتفا نکنند و در سایر روزها نیز از نظرات کارشناسی شده قشر دانشگاهی استفاده کنند، زیرا این نظرات می تواند بسیار راهگشا باشد.
سجاد رضایی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: پیشگامی در عرصه علم، مهم ترین وظیفه دانشجو است و چیزی که قدرت نظام را تشکیل می دهد، بحث علمی است. پیشرفت های علمی دانشجویان از دو جنبه گفتن حرف های اصلی در جامعه جهانی و تربیت مدیر برای آینده کشور، مهم است اگر بخواهیم پیشرفت کنیم، باید دانشجویانی داشته باشیم که با کسب علم بتوانند در آینده مدیریتی بر مبنای علم داشته باشند.
او افزود: دانشجو مغز متفکر جامعه به حساب می آید و به قدرت وابستگی ندارد؛ باید تلاش کنیم تا شور انقلابی که در ابتدای انقلاب اسلامی ایران وجود داشته را به شعور انقلابی تبدیل کنیم؛ مبارزه با تهاجم فرهنگی دومین نقش دانشجویان و زنگ خطر برای یک انقلاب زمانی است که دانشجو نسبت به این دو نقش بی تفاوت باشد. ساماندهی دانشجویان برای رسیدن به اهداف، از کارهای مهم تشکل های دانشجویی است؛ باید در عرصه های علمی پیشگام باشیم و آرمان های انقلاب اسلامی را تببین کنیم.
ایمان دستیار دبیر انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم گفت: باید به این مساله توجه کنیم که برای پیشرفت جامعه باید چه عملکردی داشته باشیم؛ همچنین توجه به نقش دانشجو برای پیشرفت جامعه و اینکه دانشجو بتواند نقش خود را انجام دهد و اینکه چه فضایی باید حاکم باشد، بسیار اهمیت دارد. باید به خوبی بتوانیم نواقص موجود در جامعه را شناسایی کنیم و پس از آن، با علم و آگاهی راهکارهای مناسبی برای رفع این نواقص، ارایه کنیم؛ آزادی بیان باید برای بیان تمامی نواقص در حوزه های مختلف وجود داشته باشد.
دبیر انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: پس از پیدا کردن راه حل مناسب، باید در جامعه عزم و اراده مناسب وجود داشته باشد؛ باید مدیرانی در کشور فعالیت کنند که برای رفع نواقص، عزم کافی دارند. دانشجو باید در گام نخست، خود را ناظر بر قدرت حاکم بداند، دانشجو با نگاه نظارتی خود بر قدرت و به چالش کشیدن قدرت، از ایجاد فساد در جامعه جلوگیری می کند؛ هر چه جلوی نقدها و به چالش کشیدن ها را بگیریم، بستر برای افزایش فساد فراهم می شود؛ دانشجو باید بتواند آگاهی سازی نسبت به موضوعات متفاوت را به انجام برساند.
او همچنین گفت: یک تشکل دانشجویی زمانی می تواند موثر باشد که نسبت به دانشگاه و مسایل و دغدغه ها، آگاهی کامل داشته باشد؛ با توجه به ارتباطی که بین تشکل ها با ساختار مدیریتی ایجاد می شود، می تواند محل تربیت مدیران آینده باشد.
وحید طیبی جانشین دبیر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ، روز دانشجو را نماد استکبارستیزی خواند و گفت: استکبار باعث می شود آزادی خفه شود، یکی از وظایف اصلی تشکل های دانشجویی این است که آزادی واقعی را بیان و پیگیری کنند که مقدمه این امر، آزادی اندیشه است. وقتی آزادی اندیشه وجود نداشته باشد باعث می شود فکر کنیم کسی که مانند ما فکر نمی کند دشمن ماست، از منطق فاصله می گیریم و به دنبال توجیه کارهای اشتباه خود می رویم و دانشجو پرخاشگر می شود.
جانشین دبیر بسیج دانشجویی دانشگاه، با بیان اینکه آرمانگرایی مخالف واقعیت گرایی نیست، ادامه داد: باید همه واقعیت های مثبت و منفی را ببینیم و واقعیت های منفی را برطرف کنیم؛ باید آزادی را تبیین کنیم و گسترش دهیم؛ رویکرد دیگر روز دانشجو مطالبه گری است، دانشجویان باید به صورت تخصصی در مسایل دانشگاه ها وارد شوند، این کار باعث می شود بسیاری از مشکلات کشور حل شود.
طیبی اضافه کرد: نقش آفرینی و توانمندسازی، دو بازوی تشکل های دانشجویی است؛ باید به تربیت نیرو به عنوان یک هدف توجه کنیم، وظیفه تشکل دانشجویی تربیت نیرو است؛ برای اجرایی کردن کارها باید نقشه راه درستی وجود داشته باشد.
دانشجویان در 16 آذر سال 1332 همزمان با سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا به ایران در اعتراض به دخالت های واشنگتن در امور داخلی ایران، مقابل دانشگاه تهران تظاهرات کردند.
این تظاهرات با یورش نظامیان به خاک و خون کشیده شد. در یورش نظامیان رژیم پهلوی به تظاهرکنندگان سه دانشجوی ایرانی به شهادت رسیدند و صدها نفر دیگر زخمی شدند و از این رو 16 آذر به نام روز دانشجو نامگذاری شد.
گزارش از : نیکنام خشنودی ** انتشار دهنده: غلامرضا مالک زاده
6113 /1876

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال