بررسی مطبوعات؛

تغییر پایتخت،تصمیم آمریکایی ناشی از عجز و ناتوانی

تهران- ایرنا-تصمیم رییس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی، نه تنها خشم مسلمانان سراسر جهان را برانگیخته، بلکه مخالفت دولت‌های اروپایی و حتی تحلیلگران موافق و همسو با سیاست‌های اشغالی این رژیم را به دنبال داشته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط رییس جمهوری آمریکا و حاشیه های به وجود آمده در راستای این خبر از مهمترین عنوان های روزنامه های امروز 16 آذرماه 1396 بود.
این روزنامه ها سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسوولان و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و تاکید ایشان بر آزادی فلسطین و همچنین تعرفه های دارویی جدید را هم بازتاب قرار دادند.

**قمار خطرناک ترامپ
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، به طور رسمی بیت‌المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی عنوان کرد، اعلان این خبر، طوفانی از حواشی و واکنش‌ها و تهدیدها را به دنبال داشت.
در همین راستا، «تله ترامپ» عنوان گزارش روزنامه «آرمان» از تصمیم جنجالی واشنگتن برای انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت المقدس بود. در این گزارش آمده است: ایالات متحده آمریکا در دوران ترامپ در خاورمیانه دچار نوعی تنش درون منطقه‌ای میان کشورهای مسلمان در چهارچوب نوعی جنگ نیابتی شده است. با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل توسط آمریکا تحریک بیشتری در منطقه به وجود می‌آید. کشورهای مسلمان، عرب واروپائیان این اتفاق را فاجعه بار خواندند. کارشناسان معتقدند این اقدام در واقع تله‌ای است که ایالات متحده برای مسلمانان و کشورهای عربی منطقه خاورمیانه پهن کرده است.
به گزارش این روزنامه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دقایقی بعد از آن که ترامپ طی سخنرانی خود قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور اجرایی انتقال سفارت آمریکا به قدس را امضا کرد، طی سخنرانی‌ای این رویداد را تاریخی توصیف کرد. وی از ترامپ بابت این تصمیم خود تشکر کرد و تأکید داشت که «هرگونه توافق صلحی با فلسطینیان باید منوط به این باشد که شهر قدس، پایتخت اسرائیل است.»
در یادداشتی با عنوان «اجماع جهانی و اسلامی علیه تصمیم ترامپ» به قلم «علی اکبر فرازی» دیپلمات و تحلیلگر مسائل بین‌المللی در روزنامه آرمان هم می خوانیم: متاسفانه این اقدام غیرحقوقی و به عبارتی ضدحقوقی رئیس جمهور ایالات متحده، باعث شد که زمینه تشدید اختلافات در منطقه بیش از پیش افزایش یابد. بنابراین چیزی که باید در این مرحله انجام دهیم این است که یک اجماع بین‌المللی برای مقابله با این اقدام غیرحقوقی دولت ایالات متحده آمریکا صورت پذیرد. این اجماع می‌تواند با محوریت ایران به فرصتی برای ملت‌های منطقه و از جمله ملت مظلوم فلسطین بدل شود و از سویی نیز می‌تواند زمینه تشدید انزوای رژیم صهیونیستی را فراهم سازد.
بنابر این یادداشت، باید این موضوع برای سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس به خوبی تبیین شود تا با یک اجماع اسلامی در سازمان ملل و حتی شورای امنیت و سایر نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری، ریشه‌های این توطئه پلید از ریشه سوزانده شود. در واقع این اقدام زنگ خطری هم برای سیاستمداران خاورمیانه است.
روزنامه «ایران» هم در یادداشتی با عنوان «ستیز ترامپ با افکار عمومی جهان» آورد: تقریباً همه کشورهای عربی و اسلامی به این اقدام امریکا اعتراض شدید کرده‌اند. جالب است ببینیم واکنش عربستان چه خواهد بود. متحدین غربی امریکا نیز، نه اگر به خاطر دفاع از حقوق فلسطینیان، به خاطر مصلحت‌اندیشی خودشان و محفوظ داشتن روابط آینده با کشورهای عربی و همچنین به رعایت علائق میلیون‌ها شهروند عرب تبار خودشان این اقدام نابخردانه و تحریک‌آمیز ترامپ را محکوم کرده‌اند. خصوصاً آنکه وضعیت خاص قدس حتی فراتر از رنگ عربی و امری مرتبط با کل جهان اسلام است.
به نوشته ایران، رفتارها و تصمیمات و سخنان عوامانه و غیر منطقی حتی جنون‌آمیز ترامپ از روز نخست شگفتی و انتقاد روزنامه‌نگاران و عقلای آن کشور را برانگیخته و مایه شرمساری امریکاییان اندیشمند بوده است. شاید آقای ترامپ در اعلام این تصمیم‌ها فراموش کرده است قرص خودش را بخورد!
روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی درباره «پشت پرده انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس» نوشت: در چنین شرایطی که بسیاری از تحلیل گران مسائل آمریکا از احتمال استیضاح و برکناری ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا به خاطر نقش داشتن در چنین رسوایی سخن می گویند، چنین بمب خبری می تواند به راحتی افکار عمومی در داخل و خارج از ایالات متحده را از پرونده رسوایی ترامپ موسوم به'روس گیت' منحرف سازد.
به گزارش خراسان، اما فارغ از منافع شخصی و داخلی؛ چرایی تغییر موضع واشنگتن در قبال مسئله بیت المقدس به تحولات صورت گرفته در جهان اسلام و منطقه غرب آسیا نیز باز می گردد. انشقاق در جهان اسلام به دنبال رویکرد های فرقه گرایانه برخی از سران مدعی کشورهای اسلامی و پدیده شوم داعش از یک سو و فرسایش توان کشورهای اصلی خط مقدم مقابله با صهیونیسم از جمله سوریه به دنبال این فتنه این جرئت را به ترامپ و صهیونیست ها داده است که از تفرقه موجود برای اهداف تمدنی خود بهره بگیرند.
روزنامه «جوان» هم تصمیم ترامپ را اینگونه عنوان کرد: «امریکا درهای جهنم را به روی اسرائیل گشود».
به نوشته جوان، خاورمیانه بعد داعش، ظاهراً قرار نیست روی آرامش ببیند. اول فتنه اقلیم، بعد بحران استعفای نخست وزیر رفیق حریری، حالا هم تصمیم ترامپ بحران زده برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا به این شهر؛ تصمیمی که نبیه بری رئیس مجلس لبنان آن را با بیانیه بالفور در 1917 مقایسه می‌کند.
روزنامه «کیهان» درباره بازتاب جهانی به این تصمیم آورد: همان طور که اشاره شد، تصمیم ترامپ متحدان ترامپ در غرب آسیا را هم به شدت نگران کرده حتی آنها را مجبور کرده که علی‌رغم میل باطنی خود، مقابل این تصمیم بایستند، به همین خاطر، کشورهای وابسته به غرب و آمریکا پس از چند دهه، طی 48 ساعت گذشته، مواضع متفاوتی گرفتند؛ سفیر فلسطین در انگلیس گفت: اقدام ترامپ، «بوسه مرگ بر صلح» بود. مصر اعلام کرد، وزرای خارجه اتحادیه عرب هفته آینده درباره قدس، تشکیل جلسه می‌دهند.
ترکیه خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شد و «چاوش اوغلو» وزیرخارجه ترکیه، اقدام ترامپ را اشتباهی بزرگ خوانده «عبدالله دوم» شاه اردن که تاکنون به فرمان آمریکا بود، اظهار داشت که انتقال سفارت آمریکا به قدس، پیامدهای خطرناکی خواهد داشت. شاه اردن نیز مثل سران قاهره، خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی برای بررسی تحرکات ترامپ شد. اما، نکته جالب توجه، همراه شدن رژیم آل‌سعود با این جریان ضدآمریکایی و ضداسرائیلی است؛ «خالدبن سلمان» پسر پادشاه و سفیر این کشور در آمریکا، طی بیانیه‌ای، هشدار داد که انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، صلح را تهدید می‌کند و باعث تنش بیشتر در منطقه می‌شود.

**نویدِ رهبری، آزادی حتمی فلسطین
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خجسته میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) در دیدار سران سه قوه، جمعی از مسوولان نظام، سفیران کشورهای اسلامی و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، پیروی از تعالیم حضرت ختمی مرتبت را شرط رهایی امت اسلامی از مشکلات داخلی، منطقه‌ای و جهانی خواندند و رمز پیروزی و آزادی فلسطین را وحدت امت اسلامی و ایستادگی در مقابل صهیونیزم و دیگر دشمنان اسلام عنوان کردند.
روزنامه ایران زیر عنوان «فلسطین قطعا آزاد خواهد شد» به بازتاب سخنان رهبر انقلاب، پرداخت. به نوشته ایران، رهبر انقلاب، ادعای دشمنان اسلام درباره اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را ناشی از ناتوانی و عجز آنها دانستند و افزودند: دنیای اسلام بلاشک در مقابل این توطئه می‌ایستد و صهیونیست‌ها با این کار ضربه بزرگ‌تری می‌خورند و فلسطین عزیز بدون تردید سرانجام آزاد خواهد شد.
روزنامه «آفتاب یزد» هم این بخش از سخنان رهبر انقلاب «امروز فرعون آمریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله های آنان در منطقه اند» را بازتاب داد.
«ادعای پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی از عجز است» هم عنوان روزنامه «شرق» در بازتاب سخنان رهبر انقلاب بود.
«دنیای اسلام مقابل توطئه امریکا در قدس می‌ایستد»، عنوان روزنامه جوان بود بنابراین گزارش، رهبر انقلاب اسلامی با ابراز تأسف شدید از پیروی برخی حاکمان منطقه از خواسته‌های امریکا افزودند: زبان ما در مقابل دنباله‌روهای امریکا در منطقه، زبان نصیحت است و بنا نداریم به حرف‌های برخی جهّال پاسخ بدهیم اما آنها را نصیحت می‌کنیم که خدمت به ظالمان جهانی به ضرر خود آنهاست و به فرموده‌ قرآن، همراهی با ظالمان سرانجامی جز نابودی ندارد.

**تعدیل دارو در سایه بی مهری بیمه
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داروهای OTC یا داروهای بدون نسخه همچون مسکن ها، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد سرفه و ... را از لیست بیمه خارج کرد .
در این باره، روزنامه خراسان زیر عنوان «تصمیم دارویی دردناک» آورد: رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که با مصوبه شورای عالی بیمه، پوشش بیمه ای داروهایی که امکان دریافت بدون نسخه نیز دارد، حذف و از اول دی ماه اجرا می شود.
به گزارش این روزنامه، «غلامرضا اصغری» بدون اشاره به تعداد و نام این داروها، خبر مصوبه شورای عالی بیمه برای حذف داروهای بدون نسخه از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه را تایید و اظهار کرد: این مصوبه بعد از تصویب در شورای عالی بیمه، از سوی دولت ابلاغ شده است و از اول دی امسال اجرایی می شود. این مصوبه خوبی است که بر اساس آن داروهای معمولی(OTC) مثل سرماخوردگی و استامینوفن از پوشش بیمه ای حذف می شوند و اعتبار پوشش بیمه ای این داروها برای داروهای دیگری که مورد نیاز بیماران خاص و مزمن و صعب العلاج است هزینه می شود.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: البته کل اعتبار بیمه ای داروهای بدون نسخه رقم زیادی نیست و حدود 140 میلیارد تومان است، اما انتقال این اعتبار برای کمک به حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج، خبر خوبی است. یارانه حمایت از هزینه داروهای بیماران صعب العلاج حدود 1600 میلیارد تومان است، طبق روال این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد و وزارت بهداشت این اعتبار را برای حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج در اختیار بیمه ها قرار می دهد.

پژوهشم**9294** 3050**تنظیم: فاطمه دهقان نیری**انتشار: فاطمه دوله
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال