شیوع ایدز در استان مرکزی از میانگین کشوری پایین تر است

اراک - ایرنا - کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: شیوع بیماری ایدز در این استان از میانگین کشوری پایین تر است اما فرهنگ سازی و تقویت اقدامات پیشگیرانه در این خصوص باید با جدیت دنبال شود.

ایمان نویدی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این استان از ابتدای موج اول این بیماری تاکنون در زمینه اقدامات کنترلی با برنامه عمل کرده و در زمینه آموزش گام های بلندی برداشته است.
وی بیان کرد: موج اول بیماری ایدز در کشور از سال های 65 به راه افتاد که بیماران هموفیلی به دلیل ورود خون های اهدایی از کشورهای اروپایی به این بیماری منتقل شدند، اما پس از این سال ها هیچ خون آلوده دیگری در کشور مشاهده نشده است.
کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: این موج با تدابیر لازم و نظارت های ویژه تحت کنترل درآمد تا موج دوم این بیماری در دهه 70 و 80 بین افرادی که تزریق مشترک داشتند به ویژه در زندان ها افزایش یافت.
نویدی عنوان کرد: در این راستا نیز برنامه های پیشگیری و کنترلی با افزایش مراکز ام ام تی و توزیع سرنگ های یکبار مصرف رایگان بین معتادان تا حد زیادی کنترل شده است.
وی گفت: در چند سال اخیر موج سوم ایدز از طریق انتقال جنسی صورت می گیرد که کنترل این موج به دلیل رفتارهای پنهانی و خصوصی سخت است.
کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: اقدامات در راستای کنترل موج سوم بیماری ایدز در جامعه موفق نبوده که مهمترین استراتژی در این راه افزایش آموزش است.
نویدی تصریح کرد: بحث استفاده از مواد روانگردان صنعتی نیز یکی از عوامل بروز روابط جنسی پرخطر و افزایش بیماری ایدز است.
وی عنوان کرد: این بیماری از طریق مادر به کودک نیز منتقل می شود که مراکز بهداشت کشور و از جمله استان مرکزی در این خصوص با جدیت وارد شده تا با اقدام های درمانی به موقع مانع انتقال فرزندان متولد شده به این بیماری شوند.
کارشناس مرکز بهداشت استان مرکزی افزود: از ابتدای سال جاری، آزمایش ایدز برای تمام مادران باردار اجباری است و در این مدت هیچ نمونه مثبتی از مادران باردار در استان مرکزی مشاهده نشده است اما در سال های گذشته مواردی به ثبت رسیده است.
نویدی عنوان کرد: در سال های گذشته درمانی برای ایدز وجود نداشت اما یکی از استراتژی های مهم کشور در این راستا، درمان از طریق داروهایی است که این بیماری را سرکوب می کند تا به مرحله تظاهرات بالینی نرسد.
82 درصد از افراد آلوده به ویروس ایدز در استان مرکزی مرد و 18 درصد آنان زن هستند.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال