نخست وزیر انگلیس اعلام کرد:

تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس برای آینده صلح منطقه سودمند نیست

لندن - ایرنا - نخست‌وزیر انگلیس شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای مخالفت خود را با تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام و تصریح کرد که این اقدام برای آینده صلح در منطقه سودمند نیست.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه آمده است: ما با تصمیم دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارتخانه‌اش به بیت‌المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفیم. ما بر این باور هستیم که این اقدام برای آینده صلح در منطقه سودمند نیست.
سفارت انگلیس در رژیم صهیونیستی در تل‌آویو است و ما برنامه‌ای برای جابه‌جایی آن نداریم.
موضع ما درباره وضعیت بیت‌المقدس روشن است. موقعیت بیت‌المقدس در جریان مذاکرات صلح میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی تعیین می‌شود و درنهایت بایستی پایتخت مشترک این دولت‌ها باشد.
ما در چارچوب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، شرق بیت‌المقدس را بخشی از سرزمین‌های اشغالی متعلق به فلسطینیان می‌دانیم.
نخست‌وزیر انگلیس در ادامه این بیانیه، با اشاره به تعهد آمریکا مبنی بر راه‌حل تشکیل دو دولت، از کاخ سفید خواست تا جزئیات طرح پیشنهادی خود را درباره پایان مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی، ارائه دهد.
«ترزامی» همچنین بر حفظ آرامش از سوی تمام طرف‌ها تأکید کرد و گفت: موفقیت درروند صلح در فضایی عاری از خشونت حاصل می‌شود.
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز با انتشار پیامی در توییتر خود، تصمیم آمریکا درباره بیت‌المقدس را اقدامی «غیرمسئولانه و تهدیدی علیه صلح خاورمیانه خواند».
در همین حال سفارت آمریکا در لندن نیز با انتشار بیانیه‌ای به اتباع خود در انگلیس نسبت به برگزاری تظاهرات و تجمعات اعتراضی علیه تصمیم اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بیت‌المقدس هشدار داد.
ترامپ چهارشنبه‌شب (بعدازظهر به وقت محلی واشنگتن) شهر قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را امضا کرد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس که مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
در همین ارتباط شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
شبک**1708**اروپام ** هـ ن **انتشار: علیرضا ارشادی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال