امضای یادداشت تفاهم تاسیس انجمن امبودزمان های اوراسیا

مسکو - ایرنا - چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، روسیه و قرقیزستان امروز (سه شنه)یادداشت تفاهم تاسیس انجمن آمبودزمان های (نمایندگان حقوق بشر) اوراسیا را امضا کردند.

به گزارش ایرنا، این سند در پایان کنفرانس «صیانت از حقوق بشر در اوراسیا: تبادل بهترین تجربیات آمبودزمان های (نمایندگان تامین حقوق بشر)» در مسکو پایتخت روسیه به امضا رسید.
در این یادداشت تفاهم، همکاری امبودزمانی (تامین حقوق بشر) میان کشورهای اوراسیایی پیش بینی شده است.
«ناصر سراج» رئیس سازمان بازرسی کل کشور پس از امضای این یادداشت تفاهم ابراز امیدواری کرد با تاسیس انجمن آمبودزمان های اوراسیا، شرایط لازم برای گسترش همکاری ها و تبادل بهترین تجربیات در امر رسیدگی های موثر به شکایات مردمی، مستقل از دخالت بیگانگان و برخی از کشورهای غربی فراهم شود.
وی در این کنفرانس همچنین بر توسعه همکاری ها میان آمبودزمان ها (نمایندگان تامین حقوق بشر ) کشورهای اوراسیا تاکید کرد.
منطقه اوراسیا شامل منطقه وسیعی تشکیل یافته از برخی جمهوری های شوروی و برخی کشورهای آسیایی همچون ایران است.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در پیامی به این کنفرانس گفت: امروز در پهنه اوراسیا، فرآیندهای همگرایی و همکاری به سرعت گسترش می یابد. روابط بازرگانی، اقتصادی، سرمایه گذاری و انسانی در قالب های دوجانبه و چندجانبه توسعه می یابد. در این اثنا روابط بین شهروندان این کشورها اهمیت خاصی می یابد.
پوتین خاطرنشان کرد: در این شرایط برقراری گفت وگوها بین دیده بانان و آمبودمان ها (نمایندگان حقوق بشر) کشورها اهمیت و ضرورت خاص می یابد. بدیهی است که دفاع از حقوق و آزادی انسانها و تامین منافع اجتماعی و کاری و مهاجرت و سایر موضوعات حساس، همکاری های بین المللی موثرتر را می طلبد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سخنانی در این کنفرانس ضمن اشاره به اهمیت توسعه همکاری های امبودزمانی (نمایندگان دفاع از حقوق بشر) در تامین حقوق شهروندی، تاسیس مجمع امبودزمانی اوراسیایی را که در این کنفرانس اعلام شد فرصت تاریخی برای ایجاد مجموعه جدید از نهادهای نظارتی جامعه مدنی با هدف تقویت انسجام اجتماعی، تبادل تجربیات و اطلاعات دانست.
وی پس از بیان نقش امبودزمان خوب در روابط جدید، پیشنهاد داد کشورهای اوراسیایی در نشست های آتی این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.
اروپام*391**انتشاردهنده: عزیز موسوی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال