سفیر ایران در اندونزی :منافع مشترک جهان اسلام با وحدت وهمبستگی مسلمانان محقق می شود

کوالالامپور- ایرنا-کوالالامپور - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در جشنواره بین المللی باتیک (یکی از روشهای چاپ بر روی پارچه ) که در شهر بنگکولو این کشور برپا شده، گفت: امروز منافع مشترک جهان اسلام با وحدت و همبستگی مسلمانان تحقق می یابد .

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، «ولی الله محمدی نصرآبادی» امروز در مراسم یادشده و در اجتماع مردم ا ابلاغ سلام گرم دولت و ملت ایران به دولت و ملت اندونزی بویژه مردم شهر بنگکولو ، به روابط مردمی میان دو کشور که ریشه های تاریخی آن به قرن ها پیش مربوط می شود ، از توسعه همکاری های فرهنگی و اجتماعی میان دو کشور استقبال کرد.
شهر بنگکولو در جزیره سوماترا اندونزی واقع شده و مردم این شهر از لحاظ تاریخی نقش بسزایی در استقلال اندونزی در سال ١٩٤٥ داشته اند.
بر اساس این گزارش،امروز علاوه بر برگزاری جشنواره باتیک مراسم نوشیدن همزمان بیش از ٢٠٠٠ فنجان قهوه توسط مردم شهر بنگکولو برگزار شد که این رویداد در رکورد آمار اندونزی ثبت شد.
' باتیک ' یکی از روش های چاپ بر روی پارچه است که در کشورهایی همچون اندونزی، تایلند، سریلانکا، هند و ایران از قدیم کاربرد داشته و این روش در ایران ( بیشتر در تبریز و اسکو ) رواج دارد و کلاقه ای نامیده می شود.
براساس روش کلاقه ای تمامی طرح ها و رنگ ها را با استفاده از واکس و عملیات رنگرزی به روی پارچه منتقل می کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در مراسم افتتاحیه این جشنواره، باتیک را یکی از تولیدات هنری و فرهنگی اندونزی نامید که در سطح جهان پرآوازه و مشهور است.
نصر آبادی یادآورشد: صنایع نساجی در ایران با طرح و رنگ متفاوت با باتیک اندونزی تولید می شود؛ اما پارچه های شبیه باتیک نیز در برخی مناطق ایران تولید می شود که به یقین توسعه مناسبات اقتصادی بویژه میان بنگاه های متوسط و کوچک خواهد توانست به تولید هرچه بهتر تولیدات نساجی و باتیک دو کشور منجر شود.
سفیر ایران همچنین با تبریک میلاد پیامبر نور و رحمت حضرت محمد (ص) به تمامی مسلمانان بویژه مردم بنگکولو، به برگزاری هفته وحدت اشاره و آن را به ملت مسلمان اندونزی تهنیت گفت.
'حلمی حسن' شهردار بنگکولو نیز به ظرفیت های گردشگری و صادراتی این شهر بویژه در حوزه صادرات قهوه ، روغن پالم و کائوچو اشاره کرد و خواستار توسعه مناسبات بازرگانی میان این شهر و کشورهای دوست اندونزی بویژه جمهوری اسلامی ایران شد.
وی با قدردانی از سفیر کشورمان برای مشارکت در جشنواره بین المللی باتیک به مناسک فرهنگی 'تابوت' در این شهر اشاره کرد و ادامه داد:مردم شهر ما هرسال از اول تا دهم ماه محرم به یاد حسین ابن علی ( ع ) مراسم تابوت که ریشه های ایرانی دارد ، برگزار می کنند که نشان دهنده عمق روابط تاریخی ملت های اندونزی و ایران است.
حلمی حسن در حاشیه برپایی جشنواره باتیک و در گفت وگو با سفیر کشورمان ابراز علاقه کرد که میان این شهر با یکی از شهرهای ایران قرارداد خواهر خواندگی امضا شود.
نخستین جشنواره بین المللی باتیک موسوم به Batik Basurek امروز با حضور جمعی از مسئولان، میهمانان خارجی و جمع کثیری از مردم در شهر بنگکولو اندونزی برگزار شد.
باتیک پارچه ای با نقش نگار ویژه ای است که نشان دهنده فرهنگ و سنن مناطق مختلف اندونزی می باشد. تولید باتیک از هزاران سال پیش در مجمع الجزایر اندونزی رواج داشته است و بخشی از تاریخ این کشور را به خود اختصاص می دهد. طراح های باتیک از ٢ طریق شابلون و قلم بر روی پارچه نقش می بندد که به نسبت کیفیت پارچه، طرح و نوع رنگ آمیزی قیمت آن از ده ها تا هزاران دلار آمریکا است.
سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در سال ٢٠٠٩ باتیک را میراث مشترک فرهنگی دنیا عنوان و روز ٢ اکتبر را بعنوان روز بین المللی باتیک تعیین کرد.
شبد**آساق ** 1599 **1010
مریم شفیعی**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال