استاد و قاری ممتاز: آیات قرآن سرلوحه زندگی مرحوم فاطمیان بود

تهران - ایرنا - محمد عباسی قاری ممتاز کشورمان از مرحوم سیدمهدی فاطمیان حافظ و پیشکسوت قرآنی به عنوان استادی یاد کرد که همواره آیات قرآن را سرلوحه زندگی و امور معیشتی خود قرار می‌داد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار معارف ایرنا از شورای عالی قرآن عباسی در مراسم بزرگداشت استاد سید مهدی فاطمیان درحسینیه الزهرا (س) مجتمع امام خمینی(ره) گفت: مرحوم فاطمیان همواره سعی می‌کرد تا رفتار و منش خود را با قرآن، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام تطبیق دهد.
وی افزود: در سفرهایی که با مرحوم فاطمیان داشتم، هر سوالی را با استناد به آیات قرآن و با تفکر و آرامش خاصی پاسخ می‌دادند.
این قاری قرآن با اشاره به دائم‌الذکر بودن استاد فاطمیان گفت: در مسافرت‌هایی که بنده با آن مرحوم همسفر بودم، شاید در طول 24 ساعت مشغول ذکر الهی و خواندن قرآن بود و به من می‌ گفت که شما باید روزی دو جزء از محفوظات قرآنی را تحویل بگیرید.
وی تاکید کرد: استاد فاطمیان فردی آرام بود و هیچ گونه اضطراب و نگرانی در او وجود نداشت و بسیار اهل سکوت بود و همواره کم ‌حرف بود و اگر سوالی از ایشان می‌شد، پاسخ می‌داد و سعی می‌کرد تمام پاسخ‌هایش با آیات و معارف قرآن همراه باشد.
عباسی همچنین گفت: یکی از مهمترین نکاتی که می‌توان برای استاد فاطمیان ذکر کرد این بود که نقدپذیر بود و در بسیاری از موارد درباره مسابقات قرآن و اختلاف سلیقه در داوری‌ها، بدون کوچکترین تعصبی می‌پذیرفت. همچنین اهل تهجد و نماز شب بود.
در این مراسم سعید پرویزی و مهدی عادلی به تلاوت قرآن پرداختند و قسمت‌هایی از صحبت‌های استاد فاطمیان و تصاویری از فعالیت‌های آن مرحوم در قالب یک کلیپ به نمایش درآمد و در پایان این مراسم حبیب باقرزاده به ذکر مصائب اهل بیت پرداخت.
در این مراسم که روز گذشته (چهارشنبه) به همت جامعه قرآنی کشور برپا شد، خانواده‌ مرحوم فاطمیان، اساتید و پیشکسوتان قرآنی، قاریان و حافظان قرآن کریم و برخی از مدیران و فعالان قرآنی کشور حضور داشتند.
سیدمهدی فاطمیان، پیشکسوت قرآنی و حافظ کل قرآن کریم صبح پنجشنبه، 25 آبان پس از یک دوره بیماری در بیمارستان سینا دار فانی را وداع گفت.
وی که متولد 1323 کرمانشاه بود، از سال ١٣٤٦ شروع به حفظ قرآن کرد و در طول سالیان متمادی به آموزش حفظ برای گروه‌های مختلف پرداخت و مربیان حفظ بسیاری را تربیت کرد.
فاطمیان به عنوان استاد درجه یک در رشته حفظ و مفاهیم قرآن کریم فعالیت می کرد و علاوه بر این که عضو هیات امنای موزه قرآن کریم بود، داوری مسابقات سراسری و بین المللی قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین داوری مسابقات بین المللی قرآن در کشورهای عربستان، سوریه، لبنان و برخی دیگر از کشورها را نیز انجام می داد.
داوری مسابقات استانی و سراسری قرآن کریم نیروهای مسلح، اداره کلاس های آموزش قرآن و بیان مفاهیم قرآنی در خارج از کشور، سفرهای تبلیغی به کشورهای انگلیس، عربستان، سوریه، لبنان، مراکش، نیجریه و برخی دیگر از کشورها بخشی از فعالیت های آن مرحوم بود.
وی در مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ کل در سال 1363 موفق به کسب رتبه سوم شد.
فاطمیان که در سال 1375 موفق به دریافت نشان خادم قرآن در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شد، علاوه بر تالیف کتاب های آموزش قرآن در سه جلد برای وزارت آموزش و پرورش، به انتشار جزواتی پیرامون روش حفظ قرآن کریم پرداخت و همچنین مقالاتی از کتاب دایره المعارف بزرگ جهان اسلام را به زبان انگلیسی ترجمه کرد.
فراهنگ**1003*1724 * خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال