دستهایی که در جیب عکاسان حرفه ای رفته اند

تهران-ایرنا- عکاسان حرفه ای که گاه وظیفه ثبت لحظات سرنوشت ساز و گاه ضبط احساسات ناب بشری و طبیعی را عهده دار شده و گاهی نیز با یک فریم، بار اطلاع رسانی به اندازه صدها خبر را بر دوش کشیده اند و تاریخ ساز شده اند این روزها در محاصره رقیبان غیر حرفه ای، عرصه را بر خود تنگ می بینند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، عکاسی یکی از هنرهای مهم در عرصه اطلاع‌ رسانی است که حاصل آن علاوه بر جنبه های هنری به عنوان اسناد معتبر تاریخی، کاربرد و تأثیر داشته و دارد.
هر چند در گذشته، داشتن دوربین عکاسی به عنوان یک وسیله تزیینی ویژه خانواده های ثروتمند بود اما اکنون هر فرد در جامعه حداقل یک دوربین عکاسی و یا گوشی موبایل دارای دوربین با کیفیتی خوب، در اختیار دارد و لحظه های ناب را ثبت می کند.
هرچند، خیلی ها عکاسی را به صورت تفننی دنبال می کنند اما عده ای نیز به صورت حرفه ای در پی این رشته هستند و از طریق شغل عکاسی و یا فیلمبرداری امرار معاش می کنند و زیر نظر اتحادیه عکاسان مشغول فعالیت هستند.
اتحادیه عکاسان با عمر 74 ساله، اکنون با حدود یک هزار و 800 نفر عضو جواز دار، یکی از بزرگترین اتحادیه های صنفی تهران است و البته چند سالیست که با معضلات و مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.
نایب رئیس اتحادیه عکاسان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: صنف عکاسی قدمتی دیرینه دارد و عکاسان مجوز دار که در این حرفه فعالیت می ‌کنند نباید مورد بی مهری قرار گیرند.
رحمت اله قادری با اشاره به مشکلات این صنف گفت: متاسفانه شرایط حرفه عکاسی به گونه ای شده است که همه در آن ورود پیدا می کنند و به نوعی همه دست در جیب عکاسان گذاشته اند که این نوعی بی عدالتی است.
قادری افزود: یکی دیگر از مشکلات دخالت ‌های غیرقانونی بعضی از دستگاه‌ های اجرایی دولتی، که خودشان مجری و متولی قانون هستند به طور غیرقانونی، اقدام به ایجاد واحدهای عکاسی در بخش ‌های اداری زیرمجموعه خود کرده ‌اند.
این هنرمند بیان داشت: برخی از دستگاه‌ های اجرایی دولتی، به جای پرداختن به وظیفه اصلی خود، نسبت به درآمدزایی از راه عکاسی اقدام کرده و باعث ایجاد تداخل صنفی شده اند.
قادری تصریح کرد: برخی مراکز عمومی همچون دفاتر پیشخوان دولت، پلیس +10 که کار عکاسی را انجام می ‌دهند و زیر مجموعه ما نیستند، در واقع این حق را از عکاسان جواز دار گرفته اند، علاوه بر این آموزش و پرورش، شهرداری و دیگر مراکز و ادارات دولتی و غیر دولتی نیز عکس پرسنلی می گیرند درصورتیکه مجوز ندارند.
وی با اشاره به مشکل حذف حدود صنفی و صدور جواز کسب برای واحدهای موقعیت اداری گفت: تالاردارها معضل دیگری هستند که در کار عکاسی دخالت کرده و آتلیه سیار غیرمجاز در تالارها و یا آتلیه ها با عکاس های بدون جواز قرارداد می بندند که برای حل ای مشکل، چهار سال پیش در حضور رئیس اتاق اصناف و اماکن نماینده حقوق اصناف، هیات مدیره و رئیس اتحادیه تالار داران به تعامل رسیدیم اما متاسفانه این بخشنامه اجرا نشد و تالار دارها همانند گذشته به کار خود ادامه دادند.
این هنرمند عکاس تاکید داشت: باید بدانیم خانواده هایی از این طریق، روزی می خورند و نگذاریم که تداخل صنفی به وجود آمده باعث آسیب به آنها شود.
نایب رئیس صنف عکاسان بیان داشت: اگر قانون به درستی در اتحادیه عکاسان اجرا شود دیگر مشکلی نخواهیم داشت، اکنون ما هیچ گونه قدرتی نداریم و اهرم ما فقط اداره اماکن است که آن نیز طبق ماده 28 دستور پلمب و تشکیل پرونده را می دهد.
وی گفت: ما آماده هر گونه همکاری با دولت و قوه قضاییه هستیم اما می خواهیم که آنها نیز به ما توجه کنند و در اعلام تخلفات این صنف بین فرد جواز دار و غیر جواز دار فرق بگذارند و بدانند که فردی که جواز دارد فعالیت خود را به درستی در چارچوب قانون نظام صنفی انجام می دهد.
قادری تصریح کرد: مشکل اصلی در این است که فرق بین فرد جواز دار و بی جواز شفاف نیست و معایب فرد بی جواز برای مردم تعریف نشده است.
وی افزود: عکس، حریم خصوصی اشخاص است و برای ورود به حریم خصوصی افراد، باید شرایط لازم و پایبندی اخلاقی و حرفه ای داشته باشیم.
قادری با اشاره به اینکه عکاس جواز دار چه مراحلی را باید طی کند، گفت: کسی که می خواهد جواز بگیرد باید مجوزهای پلیس اماکن، پلیس +10 و انجام آزمایشات عدم اعتیاد و سوء پیشینه را بگیرد و بعد از کسب مهارت و دوره های لازم و اصول اخلاق حرفه ای موفق به کسب جواز می شود که به طور حتم فردی قانونمند و قانونگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: متاسفانه امروز در هر مکانی کار عکاسی غیر حرفه ای و به دور از پایبندی به اصول اخلاقی انجام می شود که اینها هیچ گونه مجوزی ندارند که به نظر من باید به مردم اطلاع رسانی شود.
قادری خاطرنشان کرد: در قضیه ای که چند وقت پیش اتفاق افتاد و دادستان کشور آن را مطرح کردند، اشخاصی بودند که هیچ جوازی از اتحادیه عکاسان نداشتند و این متخلفان جزء اعضای جواز دار اتحادیه عکاسان نبوده اند.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه برای آگاهی مردم از عکاسان جواز دار گفت: اتحادیه عکاسان سامانه ای راه اندازی کرده که با مراجعه به آن متوجه می شوید که عکاس، مجوز دار یا بی مجوز است و هدفمان ساماندهی عکاسان است تا مردم در یک جاده امن حرکت کنند و ثبت لحظات خوب خود را به افرادی مورد اعتماد بسپارند.
نایب رئیس صنف عکاسان افزود: اگر قانون به درستی اجرا شود هیچ گونه تداخل صنفی به وجود نخواهد آمد همچنین همه می توانند با مراجعه به سایت WWW.EAKASAN.IR و یا کانال @EAKASN از فهرست عکاسان مجوز دار اطلاع کسب کنند.
فراهنگ**9338**1055
خبرنگار:صدیقه بهارلو**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال