شاعر و نویسنده البرزی صاحب افتخار نخستین ترجمه منظوم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

کرج- ایرنا- پژوهشگر و البرزپژوه البرزی گفت که شاعر و نویسنده این استان صاحب افتخار نخستین ترجمه منظوم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است.

حسین عسکری روز شنبه به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: تاریخ استان البرز مملو از افتخارات فرهنگی و تاریخی قابل توجه در حوزه کتاب و کتابت است که از آن جمله افتخار نخستین ترجمه منظوم فارسی کتاب های شریف نهج البلاغه و صحیفه سجادیّه به نام یکی از مشاهیر استان البرز در روزگار قاجار ثبت شده است.
وی اظهار داشت: میرزا تقی ساوجبلاغی معروف به دبیر اعلم و عنوان نگار فرزند محمّد منشی ساوجبلاغی، از سخنوران، هنرمندان و نویسندگان دوره قاجار صاحب این 2 اثر ارزشمند است.
وی گفت: او ادیب و شاعری بود که علاوه بر ترجمه و شرح متون دینی، دانش خود را به هنر خوشنویسی نیز آراسته بود.
عسکری با بیان اینکه این شاعر و ادیب در روستای نجم آباد از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز زاده شده، افزود: پس از دانش اندوزی و هنرآموزی از پدرش که نخستین منشی دیوان رسایل خاصه و تحریرات محرمانه محمّدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بود، به خدمت در دیوان رسایل قاجار مشغول شد و در دیوان رسایل حکومت ناصرالدین شاه به مقام دبیری و منشی گری رسید.
وی ادامه داد: مظفرالدین شاه پنجمین پادشاه قاجار به او لقب 'عنوان نگار' داد و ماهانه 30 تومان حقوق برایش تعیین کرد.
این پژوهشگر البرزی گفت: دبیر اعلم به زبان های فارسی، عربی، تُرکی و فرانسوی تسلّط کامل داشت و علاوه بر منشی گری و نویسندگی، در زادگاه خود به کشاورزی می پرداخت.
وی افزود: اولین هایی همانند نخستین نهج البلاغه منظوم و نخستین صحیفه سجادیّه منظوم به زبان فارسی در تاریخ نگارش و سرایش به نام او ماندگار شده است.
وی بیان داشت: نهج البلاغه منظوم مورد اشاره، در هیچ کدام از فهرست ها و کتابشناسی های ایران معرفی نشده است و ترجمه منظوم صحیفه سجادیه، در قالب مثنوی سروده شده و 1994 بیت است.
عسکری گفت: نسخه ای از این کتاب دست نویس به خط تستعلیق در کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می شود.
وی با اشاره به اینکه این 2 اثر ارزشمند همچنان خطی هستند، اظهار امیدواری کرد با مساعدت دست اندرکاران فرهنگی استان البرز، به زودی چاپ و منتشر شوند.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده:داریوش غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر