7 کتاب از27هزار اثر در جشنواره نشان دهخدا معرفی شدند/انتقاد وزیر کار ازجامعه شناسان

تهران-ایرنا- هفت اثر از بین 27 هزار اثر بررسی شده در سومین جشنواره نشان دهخدا شایسته تقدیر شناخته شدند.

به گزارش شامگاه چهارشنبه خبرنگار ایرنا ، مدیر انتشارات علمی و فرهنگی در آیین اختتامیه سومین جشنواره نشان دهخدا اظهار کرد: در این دوره 27 هزار کتاب در مرحله اول ، 232 کتاب در مرحله دوم و از این تعداد 187 عنوان در مرحله سوم و 45 اثر در مرحله ماقبل پایانی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
مسعود کوثری افزود: آثار برگزیده نهایی در حوزه های فلسفه ، زبان شناسی ، ادبیات ، علوم اجتماعی و هنر قرار داشتند .
وی ادامه داد: بررسی های اخیر نشان می دهد وضع دانشگاه ها در حوزه کتاب نگران کننده است ، به ویژه اینکه ناشران دانشگاهی بین دوران سنت و مدرنیته کتابداری گیر افتاده اند.
کوثری ابراز امیدواری کرد: جشنواره دهخدا زمینه پویایی دانش علوم انسانی را در ایران فراهم کرده و مسیر بین المللی شدن را بپیماید.

** جامعه شناسان کمتر در متن جامعه اند
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در ادامه مراسم تاکید کرد: به عنوان مسوول بزرگترین وزارتخانه اجتماعی اعلام می کنم که افراد در جامعه به دلایل فقر ، نابرابری های اجتماعی از فرصت های یکسان برخوردار نیستند.
علی ربیعی ادامه داد: ساحت همه چیز می تواند اجتماعی باشد و ما و دانشگاهیان در بررسی ناکافی مسائل اجتماعی مقصریم .
وی ادامه داد: در حل پروژه های اجتماعی مثل فقر و طلاق مشکل داریم. جامعه ما به نوعی بی تفاوتی دچار شده و جامعه شناسان کمتر در متن جامعه اند و روشنفکران تمایلی برای کار در زمینه ساخت جامعه را ندارند.
وزیر کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: وقتی با هزینه 200 میلیارد تومانی برای رفع فقر هنوز فقر جدی در جامعه وجود دارد یعنی ما نیازمند مطالعه عمیق لایه های اجتماعی هستیم.

** سرنوشت علوم انسانی در ایران متفاوت از همه دنیاست است
پژوهشگر ارتباطات نیز گفت: علوم انسانی در ایران سرنوشت متفاوتی با سایر نقاط جهان دارد .
مهدی محسنیان راد افزود: باید نهادهایی که در ایران مدعی حرف آخر در علوم اجتمااعی و علوم انسانی هستند ببینند در دیگر حوزه هایی که به دست گرفته اند به کجا رسیده ایم.
وی ادامه داد: در بانکداری شکست خوردیم ، در مسکن مهر هم همینطور ، پس نتیجه می گیریم نباید سرنوشت کشور را با مداخله فتواگونه در همه حوزه ها به نا کامی کشاند.

** عمق بخشیدن به تفکر راه حل مشکلات جامعه است
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: دهخدا عمق بخشیدن بر تفکر را حلال مشکلات جامعه می دانست.
احمد مسجد جامعی افزود: مقالات چرند و پرند او طنز فاخر ایرانی را بنیان گذاشت ، طنزی که هم ادب داشت و هم ادبیات و ماندگاری .
وی ادامه داد: دهخدا به این نتیجه رسیده بود که برای عمق بخشیدن به فضای سیاسی جامعه باید کار علمی دقیق و عمیق کرد.
مسجدجامعی گفت: دهخدا و یارانش در راه وطن فداکاری های زیادی کردند ، اما اکنون در مقابل دانشگاه ها و حتی حوزه ها به جای کار تحقیقی رساله فروشی مد شده است.
وی یادآور شد: ایران را به فرهنگ و ادبش می شناسند ، بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا محققان بتوانند نتیجه تحقیقات شان را بیان کنند تا همه بهره ببرند.

** آثار برگزیده :
در پایان این مراسم که در تالار جابرابن حیان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد دو کتاب 'فرآیند ساخت نهاد زندان از مشروطه تا پهلوی اول' نوشته یعقوب خزایی و ' صدسال عشق مجازی ، مکتب وقوع و شعر واسوخت' نوشته محمود فتوحی به عنوان آثار اصلی برگزیده معرفی شدند و از پنج اثر 'پیمایش علم و جامعه و اجرای نسخه ایرانی' نوشته محمدامین قانعی راد ، 'فیزیکالیسم ' اثر مهدی غیاثوند ، 'سرنوشت اسیر در اسلام' نوشته سید علی میرشریفی ، ' فرهنگ توصیفی مطالعات ادبی' ، نوشته کورش صفوی و 'پژوهش ها و اندیشه های سینمای مستند' اثر ضابطی جهرمی شایسته تقدیر شاخته شدند.
در آیین اختتامیه شخصیت هایی همچون حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی مدیر روزنامه اطلاعات ، علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه ها حضور داشتند.
فراهنگ**3079**1540**1823
خبرنگار: علی اسدی*انتشار:طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال