روزنامه «الاخبار» لبنان:

آمریکا به عربستان: سیاست شما در لبنان به زیان منافع ماست

بیروت-ایرنا-روزنامه «الاخبار» لبنان به نقل از منابع دیپلماتیک غربی فاش کرد که مقام های آمریکایی به «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای خلیج فارس گفته اند که سیاست اخیر عربستان سعودی در لبنان «شتابزده» و به زیان منافع ملی آمریکاست.

الاخبار در شماره امروز (چهارشنبه) با بیان این مطلب افزود: السبهان دو جلسه جداگانه در آمریکا داشته است؛ جلسه اول با نماینده آژانس امنیت ملی آمریکا در وزارت خارجه و دوم در وزارت دفاع برگزار شد و در هر دو جلسه این انتقادها مطرح شده است.
این روزنامه به نقل از منابع آگاه افزود: آمریکایی ها در ابتدا از اقدامات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی حمایت کردند اما در ادامه پی به خطر این وضعیت بردند.
به نوشته الاخبار موضع گیری قاطعانه دولت لبنان علیه رفتارهای عربستان، ابراز همبستگی گسترده با الحریری، اقبال عمومی به مواضع دشمنان و رقبای الحریری (میشل عون و سید حسن نصرالله)، پایین آمدن وزن سیاسی شریک شماره یک آمریکایی ها در لبنان و احتمال ضربه خوردن به ثبات داخلی لبنان از جمله عواملی بود که باعث شد آمریکایی ها به فکر پایان دادن به رفتارهای بی پروا و شتابزده سعودی بیفتند.
به نوشته الاخبار به همین دلیل بود که بعد از سکوت پنج روزه، وزارت خارجه و نیز کاخ سفید با صدور بیانیه ای الحریری را شریک مورد اعتماد خود خوانده و از بازگشت او به لبنان حمایت کرد.
آمریکایی ها پس از آن از طریق السبهان به محمد بن سلمان پیام فرستادند تا به اقدامات شکست خورده خود پایان دهد.
سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز شنبه 13 آبان (4 نوامبر) در اقدامی غافلگیر کننده و در حالی که در عربستان سعودی به سر می برد از سمتش استعفا کرد.
بسیاری معتقدند استعفای الحریری زیر فشارهای عربستان و با هدف ضربه زدن به حزب الله در داخل و خارج لبنان صورت گرفته است.
خاورم*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط