بی بی سی فاش کرد: خروج امن صدها داعشی از رقه با نظارت ائتلاف آمریکایی

تهران- ایرنا- شبکه «بی بی سی» فاش کرد: ائتلاف بین المللی به اصطلاح مبارزه با داعش به رهبری آمریکا صدها نفر از عناصر این گروه و خانواده هایشان را با نظارت خود و نیروهای دمکراتیک کرد سوری از شهر رقه خارج کرده است.

بی بی سی روز سه شنبه (23 آبان) افزود: در آستانه بازپس‌گیری شهر رقه از تروریست ها توسط ارتش سوریه، صدها عضو خارجی داعش به همراه 10 کامیون اسلحه ، مهمات و مواد منفجره با همکاری شبه نظامیان مورد حمایت امریکا از این شهر خارج شدند.
برخی سرکرده های داعش و اعضای خارجی این گروه تروریستی همراه ساکنان غیرنظامی شهر رقه با حدود یکصد اتوبوس از محاصره خارج شدند. این درحالی است که ائتلاف بین المللی پیش از عملیات آزاد سازی رقه اعلام کرده بود که به عناصر داعش اجازه خروج از این شهر را نمی دهد.
طبق این گزارش عناصر داعش با فرار از این شهر بلافاصه پراکنده شده و شماری از آنها به سمت مرزهای ترکیه متواری شده اند.
بی بی سی به نقل از راننده یکی از کامیون ها که تروریست های داعش از رقه را منتقل می کرد، گزارش داد: این سفر در 12 اکتبر آغاز شد و سه روز ادامه داشت و عناصر داعش چندین تن سلاح و مهمات حمل می کردند.
این راننده فاش کرد که به او و ده ها راننده دیگر برای انجام این ماموریت هزاران دلار وعده دادند، به شرط اینکه این موضوع را مخفی نگه دارند، اما آنها با وجود ماموریت سخت شان به این سفر که «سفر به جهنم» توصیف کردند، هیچ هزینه ای دریافت نکرده اند.
وی گفت: نزدیک به چهار هزار نفر از جمله زنان و کودکان را منتقل کردیم، هنگامی که وارد رقه شدیم، فکر کردیم نزدیک به 200 نفر را منتقل می کنیم، اما تنها در اتوبوس من،112 نفر بودند.
بی بی سی افزود: ائتلاف بین المللی و نیروهای دموکرات سوریه تمایل ندارد که نقش آنها در این معامله مشخص شود. این راز زشت و ننگین پس از گفت وگو با دهها نفر از رانندگان ، شاهدان عینی این ماجرا و کسانی که در معامله دست داشتند، فاش شد.
از سه سال پیش شهر رقه در شمال شرقی سوریه با حدود دویست هزار جمعیت به دست تروریست های جبهه النصره و ارتش آزاد سوریه افتاد و از دو سال پیش نیز داعش کنترل ان را در اختیار گرفت و رقه را پایتخت خود اعلام کرد ه بود.
خاورم**9366**1049
مترجم:صغری رحیمی /انتشار دهنده : مریم کاظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط