معاون نهاد کتابخانه های عمومی :

کتابدار باید روانشناس خوب هم باشد

تهران- ایرنا- معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: یک کتابدار خوب باید روانشناس هم باشد تا حضور چند باره مخاطبان کتاب را در کتابخانه‌ها تضمین کند.

محمد الهیاری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره اهمیت و نقش کتابدارها در ترویج و توسعه کتابخوانی اظهار داشت: در واقع ما کتابخوان‌ها را در کشور به دو دسته تقسیم می‌کنیم؛ دسته اول افرادی هستند که هدفمند سراغ کتاب می‌روند و به نوعی از سلیقه و کتاب مورد علاقه خود خبر دارند.
وی افزود: این افراد همواره با مراجعه به ناشران و یا نویسنده مورد علاقه خود از طریق فضای مجازی و یا ارتباط رو در رو در جریان تازه‌های نشر در حوزه‌های مورد علاقه خود قرار می‌گیرند و یک بخش از خرید کتاب توسط این افراد صورت می‌گیرد که خیلی نیاز به کتابدار و یا راهنمایی برای خرید کتاب ندارند.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: بخش دیگری از علاقه مندان به کتاب که اتفاقاً آمارشان هم کم نیست علاقه مند به مطالعه و کتاب هستند اما مانند بخش اول به دلایلی خیلی در جریان تازه‌های نشر و یا کتاب‌های منتشر شده در حوزه‌های مورد علاقه خود آگاه نیستند که در این شرایط نقش کتابدارها تعیین کننده است.
الهیاری با اشاره به اینکه سیستم مخزن باز یعنی فرد پس از عضویت در کتابخانه می‌تواند با حضور در این مجموعه از کتاب‌های استفاده کند، گفت: نقش کتابدار در اینجا بسیار تعیین کننده است چون با راهنمایی مناسب و درست می‌تواند زمینه حضور مجدد و چند باره این مخاطبان را در کتابخانه فراهم کند.
این مدیر فرهنگی تاکید کرد: کتابدار در واقع اطلاعات جامعی درباره تنوع ناشران، نویسنده‌های مختلف، انوع موضوعات کتاب‌های مانند رمان، خانوادگی، اجتماعی، علمی و تاریخی داشته باشد و در ادامه پس از رو به رو شدن با مخاطبان کتاب برای راهنمایی آنها نیز موضوعاتی چون حرفه‌ای یا آماتور بودن خواننده، گروه سنی، شغل، میزان اطلاعات و موارد دیگر را نیز متوجه شود تا بهترین راهنمایی را به مراجعان ارائه دهد.
رفع مشکلات معیشتی، ایجاد شرایط ارتقای شغلی و اعتماد مردم به کتابدارها، از جمله دغدغه‌هایی بود که الهیاری درباره کتابدارها برشمرد و گفت: طی چند سال اخیر تلاش زیادی شده است که مردم به کتابدارها اعتماد کنند و ما نیز در سه سال گذشته نقش کتابدارها را در کتابخانه‌ها افزایش داده‌ایم.
وی درباره اینکه کتابدارها چقدر در افزایش سرانه مطالعه تاثیر مثبت داشته‌اند نیز توضیح داد: شاید آمار درست و دقیقی از میزان افزایش سرانه مطالعه پس از جدی شدن فعالیت کتابدارها وجود نداشته باشد اما اینکه تاثیر مثبت کتابدارها به اعتمادسازی جوان ها و نوجوان‌ها انجامیده است، امریست که همه بر آن صحه می‌گذارند.
الهیاری از دیگر اقداماتی که این روزها کتابدارها به آن توجه دارند را حضور در مدارس عنوان کرد و گفت: این افراد با حضور در مدارس علاوه بر جلب اعتماد مخاطب و معرفی خود به عنوان فردی که می‌تواند برای مطالعه آزاد به آنها کمک کند، توانسته‌اند فعالیت‌های خود را به فراتر از کتابخانه‌ها برند.
ویژه برنامه های بیست و پنجمین دوره هفته کتاب با شعار« آینده روشن با خانواده کتابخوان» از 20 تا 26 آبان ماه برگزار می شود و امروز، 24 آبان به عنوان «روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» نامگذاری شده است.
فراهنگ**9246**1055
خبرنگار: علیرضا مرادی**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال