العبادی: گذرگاه های مرزی با منطقه کردستان را بدون تشدید تنش بازپس می گیریم

تهران – ایرنا - «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق سه شنبه شب گفت: دولت مرکزی عراق بدون خشونت و تشدید تنش، گذرگاه های مرزی را از منطقه کردستان در شمال کشور بازپس می گیرد.

به گزارش ایرنا، العبادی که در کنفرانس هفتگی در بغداد سخن می گفت با اشاره به این که همانگونه که بغداد برای کنترل مناطق مورد اختلاف با کردستان آمادگی پیدا کرد، برای بازپس گیری گذرگاه های مرزی نیز آماده می شود.
العبادی در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر تاکید کرد: پس انصراف منطقه کردستان از پیش نویس توافق اخیر با دولت مرکزی، بغداد برای همیشه منتظر تصمیم گیری اربیل نخواهد ماند و اقدامات مقتضی درباره گذرگاه ها را اعمال می کند.
ارتش عراق و پلیس فدرال این کشور از 24 مهرماه 96 برای اجرای مصوبات پارلمان و دادگاه قانون اساسی به منطقه کرکوک اعزام شدند و توانستند به دلیل عقب نشینی پیشمرگه های وابسته به اتحادیه میهنی کردستان عراق به سرعت در تمامی این مناطق از جمله چاه های نفت و مراکز دولتی این منطقه مستقر شوند.
در پی برگزاری همه پرسی یکجانبه سوم مهرماه 96 در منطقه کردستان، و با وجود مخالفت سازمان ملل متحد، دولت مرکزی و کشورهای همسایه عراق، روابط میان بغداد و اربیل رو به تیرگی نهاد و دولت محلی منطقه کردستان مدعی شده بود، مناطق مورد اختلاف میان طرفین از جمله کرکوک وچاه های نفت آن، متعلق به کردستان است.
شبس**9363* 1488 *مترجم: محمد تدو

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال