آخرین اخبار از زلزله غرب کشور

برق ٩٠ درصد مراکز حیاتی، حساس و معابر مناطق زلزله زده وصل شد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو اعلام کرد زلزله 13 شهر با جمعیت یک میلیون و 300 نفری را تحت تاثیر قرار داد اما اکنون برق 90 درصد معابر و مراکز حیاتی مهم در شرایط پایداری قرار گرفته‌است.

به گزارش عصر سه شنبه تارنمای وزارت نیرو، میثم جعفرزاده افزود: پس از زلزله 30 تا 60 درصد زیرساخت‌های برق استان کرمانشاه دچار آسیب جدی شد که اکنون شرایط خطوط فشار قوی و فشار متوسط نرمال است.
وی ادامه داد: برای برق رسانی به روستاها مشکلی وجود ندارد و حتی تا ابتدای ورودی این مناطق نیز برق رسیده است اما برخی از آنها 80 تا 100 درصد تخریب شده‌است و جایی برای برق رسانی وجود ندارد.
جعفرزاده تصریح کرد: تا شبکه‌های فشار ضعیف محله ها برق وارد مدار شده و ایمنی این بخش نیز به خوبی رعایت شده است. براین اساس گروه های عملیاتی فعالیت خود را در بخش‌های فشار متوسط به پایان رسانده و در تلاش برای احیای خطوط فشار ضعیف اند تا کوچه به کوچه و محله به محله برق مناطق مختلف را به زودی تامین کنند.

** وضع آب
جعفرزاده اضافه کرد: 1.5میلیون بطری آب میان مردم توزیع و چهار دستگاه آزمایشگاه سیار کیفیت آب به همراه دستگاه‌های بسته بندی به منطقه اعزام شده است. 47 تانکر آب سیار نیز در حال ارائه خدمت به مردم مناطق زلزله زده است.
وی افزود: سیستم آب 123 روستا دچار آسیب شده و اکنون 14 تانکر به صورت مداوم در حال آبرسانی به پنج هزار و 600 مشترک این روستاهاست و توزیع بطری‌های آب میان 21 هزار روستایی آسیب دیده این بخش‌ها نیز ادامه دارد.

** دلایل قطع آب برخی مناطق زلزله زده
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: اکنون خطوط شبکه دارای آب است اما ممکن است زمانی که آب را در شبکه جاری شود تخریب‌های رخ داده در لوله منازل باعث شود آب رها شده در شبکه باقی بماند و خانه‌های آسیب دیده را نیز از بین ببرد.
«ممکن است آبرسانی به بخش‌های آسیب دیده قدری زمانبر باشد زیرا باید خطوط را مرحله به مرحله از بالا به پایین کنترل کنیم تا رهاسازی آب در شبکه آسیب بیشتری به زیرساخت‌ها و منازل وارد نکند».
به گفته وی، آب این مناطق از چشمه‌های استان تامین می‌شود و با وقوع هر پس لرزه، کدورت منابع تامین کننده آب دوباره افزایش پیدا می‌کند. این امر به ما اجازه نمی‌دهد براحتی چنین آبی را وارد سیستم کنیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو اعلام کرد: استانداردهای کیفی بسیار مهم است به همین دلیل باید آبی که به شبکه‌ها تزریق می‌کنیم با دقت و همراه با کیفیت مناسب باشد.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور،(ساعت 16:30) تاکنون در این زمین لرزه 432 نفر جان باخته و 7817 نفر مصدوم شده اند.
پس لرزه ها هنوز ادامه دارد.
اکنون مسوولان برای بررسی وضعیت و برنامه ریزی در مناطق زلزله زده حضور دارند.
امروز رییس جمهوری به مناطق زلزله زده رفت تا در جریان رسیدگی به وضع زلزله زدگان قرار گیرد.
@IRNAeco
اقتصام**٩١٨٩**
خبرنگار: اسماعیل داودی انتشار:

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال