ترکیه و کویت تفاهمنامه همکاری امضا کردند

تهران- ایرنا- در جریان سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به کویت، تفاهمنامه همکاری در زمینه های ورزشی، اقتصادی و پژوهش های علمی میان دو کشور امضا شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)،این تفاهمنامه ها توسط نمایندگان ترکیه و کویت امروز (سه شنبه) با حضور شیخ 'صباح الاحمد الجابر الصباح' امیر کویت و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به امضا رسید.
پیش از امضای این تفاهمنامه ها رئیس جمهوری ترکیه که برای سفر رسمی روزسه شنبه وارد کویت شده با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح دیدار و درباره تحولات منطقه گفت و گو کرد.
دو طرف در این دیدار در خصوص روابط دو جانبه و راه های تقویت و گسترش آن و افزایش همکاری های مشترک در همه زمینه ها و مسائل منطقه ای گفت و گو کردند.
رئیس جمهوری ترکیه همچنین امروز با مرزوق الغانم رئیس مجلس الامه کویت دیدار و گفت و گو کرد.
'محمد خضر' رئیس ستاد ارتش کویت هم با 'خلوصی آکار' همتای ترکیه ای خود در خصوص مسائل نظامی گفت و گو کرد.
اردوغان پیش از این سفر گفته بود، به دنبال بررسی راه‌های حل و فصل بحرانی است که از پنج ماه پیش تاکنون میان قطر با عربستان و متحدانش ایجاد شده است.
عربستان، امارات، بحرین و مصر در پنجم ژوئن (15خرداد) گذشته قطر را به حمایت از ایران و تروریسم متهم و روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند. قطر این اتهام‌ها را رد کرده است.
تلاش‌هایی که تاکنون برای میانجیگری وحل این بحران صورت گرفته، نتیجه ای دربر نداشته است.
اردوغان قرار است فردا (چهارشنبه) به قطر سفر ‌کند.
رئیس جمهوری ترکیه پیش از سفر به دو کشورعرب حاشیه خلیج فارس با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در شهر سوچی روسیه دیدار و گفت و گو کرد.
وی در این گفت و گو درباره روند استقرار نیروهای مسلح ترکیه در قطر گفت: استقرار نیروهای مسلح ترکیه در قطر ادامه دارد و نشانگر اهمیتی است که ما برای قطر و منطقه خلیج(فارس) قائل هستیم.
خاورم**9366**شبس*1613*مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال