برگزاری بیش از 150 عنوان برنامه فرهنگی در دهه وقف استان مرکزی

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: بیش از 150 عنوان برنامه فرهنگی در دهه گرامیداشت وقف (25 آبان تا چهارم آذرماه امسال) در نقاط مختلف این استان برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام اصغر سلطانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: برگزاری همایش وقف و رسانه با حضور خبرنگاران و مدیران مسئول خبرگزاری ها و نشریه های این استان، نشست تخصصی وقف و اقتصاد مقاومتی، همایش سبک زندگی اسلامی و اقتصاد خانواده با محوریت وقف از جمله برنامه های دهه وقف است.
وی ادامه داد: برگزاری همایش های مختلف از جمله با 350 نفر از روحانیان برجسته استان مرکزی، صنعتگران، معدن داران و پزشکان، غبار روبی و عطرافشانی 14 بقاع متبرکه، عطرافشانی قبور مطهر شهدا و برگزاری نمایشگاه هفته وقف در آستان مقدس امامزادگان عبدالله(ع) و آمنه خاتون(س) از دیگر اقدامات در راستای توسعه فرهنگ وقف است.
حجت الاسلام سلطانی اضافه کرد: در این هفته دیدار کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با نماینده ولی فقیه و استاندار، تجلیل از فعالان حوزه وقف، عیادت از بیماران بیمارستان آیت الله خوانساری، محفل انس با قرآن کریم، همایش یاوران وقف انجام می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار کرد: به مناسبت فرا رسیدن 28 و 30 صفر و سالروز رحلت حضرت محمد(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) در 50 بقعه متبرکه این استان آیین سوگواری و برنامه های مختلف فرهنگی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه هر روز از دهه گرامیداشت وقف با یک عنوان نامگذاری شده است، بیان کرد: 25 آبان با عنوان وقف، رسانه و بسیج مردمی، 26 آبان با عنوان وقف سنت نبوی و سیره اهل بیت(ع)، 27 آبان با عنوان وقف، ترویج فرهنگ قرآن، 27 آبان با عنوان وقف، بقاع متبرکه و زیارات و 29 آبان با عنوان وقف، خانواده و سبک زندگی اسلامی نامگذاری شده است.
حجت السلام سلطانی بیان کرد: در 30 آبان با عنوان وقف، علم و فناوری، یکم آذر با عنوان وقف، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، دوم آذر با عنوان وقف، علما و حوزه های علمیه، سوم آذر با عنوان وقف، محیط زیست و سلامت و چهارم آذر با عنوان وقف، اجرای امینانه و نیات واقفان نامگذاری شده است.
وی در خصوص عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در ایام پیاده روی اربعین حسینی(ع) نیز گفت: ایجاد یک زائر سرا با عنوان سیدالشهدا(ع) در مجاورت بارگاه ملکوتی امام موسی ابن جعفر(ع) و امام جواد(ع) در کاظمین و ارائه روازئه چهار هزار پرس غذای گرم، سه هزار میان وعده غذایی و اسکان بیش از 2 هزار نفر در شبانه روز از مهمترین اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در ایام اربعین امسال در کربلا بود.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی بیان کرد: پخت و توزیع روزانه یک هزار و 200 پرس غذای گرم به زائران حرم حسینی(ع) که به شهر اراک و زائرسراهای مختلف وارد می شدند و همچنین توزیع بیش از 80 هزار بطری آب معدنی از دیگر فعالیت های این اداره کل در آیین پیاده روی اربعین حسینی(ع) بود.
وی با بیان اینکه شامگاه روز دوشنبه نیز 10 هزار بطری آب معدنی برای مصرف زلزله زدگان در کرمانشاه اراسال شد، بیان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی برای هر گونه خدمات رسانی به هموطنانمان در غرب کشور اعلام آمادگی می کند.
حجت الاسلام سلطانی فروش ارزش اوراق وقفی بیمارستان آیت الله خوانساری 12 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی برای ساخت بیمارستانی مخصوص بیماران ام اسی نیز اعلام آمادگی کرده که در صورت موافقت دانشکده علوم پزشکی استان اوراق وقفی برای مشارکت مردم چاپ و توزیع می شود.
وی یادآوری کرد: سنت حسنه وقف ریشه در سیره و روش پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) دارد که فرهنگ ‌سازی و نهادینه کردن ابعاد مختلف این فریضه مهم در جامعه یکی از موثرترین راه‌ها برای احیای این سنت است.
حجت الاسلام سلطانی ادامه داد: وقف و توجه به امور خیر گره گشایی با منفعت جمعی است و بسیاری از مشکلات مردم از قبیل ازدواج، اشتغال و درمان در سایه این سنت حسنه تسهیل و رفع می شود.
بیش از پنج هزار موقوفه در استان مرکزی به ثبت رسیده که از این تعداد بیش از 2 هزار موقوفه اقتصادی و درآمد زا هستند.
3017/ 6013/خبرنگار: مصطفی مجللی***انتشاردهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال