رییس هیات مدیره اتحادیه نان های صنعتی استان تهران:

14درصد نان مصرفی، صنعتی است/500 میلیون یورو سرمایه گذاری غیرکارشناسی در واحدهای بزرگ نانوایی

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره اتحادیه نان های صنعتی استان تهران گفت: تولید کیفی نان های حجیم و نیمه حجیم رشد خوبی کرده و اکنون 14 درصد نان مصرفی کشور مربوط به نان های صنعتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مهدی خان محمدی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری «بازار زنجیره گندم، آرد و نان» در جمع خبرنگاران افزود: باید طبق برنامه 40 درصد نان مصرفی کشور به نان های صنعتی حجیم و نیمه حجیم اختصاص یابد اما به دلیل اتخاذ برخی سیاست های اشتباه تاکنون به این میزان نرسیده ایم.

** 500 میلیون یورو سرمایه گذاری غیرکارشناسی واحدهای بزرگ نانوایی
خان محمدی درباره تعطیلی واحد نان صنعتی کرمانشاه با وجود 600 میلیارد ریال سرمایه گذاری توضیح داد: این واحد جزو واحدهای مصوبه دولت برای ساخت نانوایی های با ظرفیت بیش از 20 تن بود. گرچه این مصوبه مصداق خوبی داشت اما بد اجرا شد و کسانی پیگیر این طرح شدند که تخصص لازم را نداشتند.
به گفته وی، این افراد یک سری ماشین های اروپایی خریدند و به بانک ها بدهکار شدند و چون طرح توجیهی نداشتند، شکست خوردند. به طور مثال در فسا یک واحد 40 تنی نانوایی صنعتی ایجاد شد؛ درحالی که کل جمعیت، مصرف کننده هشت تن نان سنتی و صنعتی بود.
وی تصریح کرد: در آن زمان هشدارهای لازم به شرکت بازرگانی دولتی داده شد و حتی به رییس جمهوری وقت و بازرسی کل کشور نامه نوشتیم اما متاسفانه 34 واحد را فروختند که بخش عمده آنها تعطیل شد و فقط اندکی از آنها با دو تا سه تن تولید فعالند.
خان محمدی گفت: در واقع برای این طرح 500 میلیون یورو سرمایه گذاری غیرکارشناسی شد که از بین رفت.

** تاسیس آکادمی ملی نان تا 10 روز آینده
رییس اتحادیه نان فانتزی، حجیم و نیمه حجیم نیز در این نشست از تاسیس آکادمی نان تا 10 روز آینده در تهران خبر داد گفت: تلاش داریم با برگزاری دوره های علمی، آموزشی به متقاضیان گواهینامه های معتبر ارایه کنیم.
«محمدجواد کرمی» افزود: این اقدام برای بهبود کیفیت نان، یکپارچه سازی نانوایی ها، آموزش شیوه صحیح پخت و بکارگیری مناسب از تجهیزات و ماشین آلات تاثیرگذار است.
به گزارش ایرنا، یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان با حضور 177 شرکت داخلی و خارجی از دوم تا پنجم آذرماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.
امسال نزدیک 9 میلیون تن گندم براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری شد.
پارسال نیز 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13هزار و 68 ریال بود.

IRNAeco@
اقتصام*9186*1961* گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال