سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر:

75 درصد مواد مخدر از مناطق مرزی کشف می شود

تهران - ایرنا - سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر یکی از اقدامات مهم انجام شده در بحث مقابله با عرضه مواد مخدر را تمرکز روی مرز و استان های مجاور مرز دانست و گفت: 75 درصد کشفیات مواد مخدر مربوط به مناطق مرزی است.

پرویز افشار روز یکشنبه در گفت گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: با وجود اینکه قاچاقچان از حیث ابزار و ادوات و تکنولوژی از ما بسیار جلوتر هستند اما با این همه در شش ماهه نخست امسال در مدت مشابه سال قیل حدود 11درصد افزایش کشفات را داشته ایم که 70 تا 75 درصد از این کشفیات در همان استان های مرزی اتفاق می افتد و این یعنی اینکه دیگه مواد کمتر به داخل می آید.
وی اضافه کرد: اما متاسفانه دسترسی به مواد کار چندان سختی نیست ، با این همه برنامه ای را در پلیس با عنوان مداخله پلیس درنظر گرفته شد تا این افراد با حضور در فضای اطراف مدارس، مکان ها عمومی، دانشگاه ها و پارک ها و فضاهای سبز به پاکی این مکان ها تا شعاع 250 تا 500 متری کمک کنند و این کار با کمک دانش آموزان، مردم و اولیا انجام می شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه عملکرد و تاکید دولت و حاکمیت مبارزه قابل توجه با مواد مخدر است، گفت: تعداد قابل توجهی از دستگاه های عضو دولت و تعدادی از دستگاه های قوه مقننه و تقریبا حاکمیت کشور درگیر یک مبارزه جدی، عالمانه و مجاهدانه با مواد مخدر هستند اما حجم مشکل بقدری زیاد و بزرگ است که شخص رهبری وارد حوزه شده اند و تا کنون چهار جلسه به فاصله هر شش ماه با سران سه قوه و دست اندرکاران حوزه آسیب های اجتماعی برگزار کرده اند و در هر جلسه هم نگاهشان نگاه کاملا ویژه بوده است.
وی ادامه داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر به تاسی از تاکیدات و حساسیت رهبری و پیگیری جدی شخص ریست جمهور به این موضوع با جدیت بیشتر پرداخته است؛ نگاه رئیس جمهور در بحث آسیب های اجتماعی نگاهی همه جانبه نگر است؛ گزارش از اقادامات ویژه و نوآورانه دستگاه ها در امر مبارزه با مواد مخدر در یک سال گذشته آماده شده است و از آنجا که اردیبهشت امسال به دلیل همزمانی با انتخابات نشست دوره ای با رهبر معظم برگزار نشد، لذا گزارشی یک ساله تهیه شده است.
افشار با بیان اینکه حساسیت، دغدغه خاطر و توجه ویژه ای در همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی برای مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده است، گفت: چند سال پیش کمتر استاندار، بخشدار فرماندار، یا رئیس کل یا سازمانی یافت می شد که یکی از اولویت هایش مواد مخدر باشد اما اکنون در همه برنامه هایی که این مسئولان دارند پیوست اجتماعی را هم ذکر می کنند. این ایجاد حاسیت همگانی خود به یک جنبش یا حرکت همگانی منجر اهد شد و از این فضا بهره برداری خوبی شده است.

** اجرای طرح همیاران سلامت دانشجویان در 122 دانشگاه کشور
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت های این ستاد در بحث آموزش اظهارکرد: دانش اموزان مقاطع دوم متوسطه به همراه اولیا خود در 15 استان کشور تحت پوشش برنامه های توانمندازی قرار گرفته اند و برنامه خانه و مدرسه را توانستیم در پیش دبستانی ها در چند استان کشور اجرا کنیم. برنامه تحکیم بنیان خانواده ، برنامه مدیریت مورد وغربالگر دانش آموزان در معرض خطر ، آسیب دیده و آسیب پذیر هم اجرا شد که از دل اینها یک تعداد دانش آموزان آسیب دیده کشف شدند که نیاز به مراجعه به مراکز مشاوره و درمان را داشته اند و به این مراکز معرفی شده اند.
وی ادامه داد: هرساله جشنواره نوجوان سالم برگزار می شود و در حوزه وزارت علوم و وزارت بهداشت هم شاهد فعالیت 122 دانشگاه بزرگ کشور بصورت کانون های همیاران سلامت روان دانشجویی بوده ایم که دانشجویان آموزش دیده به صورت خودجوش بقیه دانشجویان و حتی کادر دانشگاه را درگیر این آموزش کردند؛ البته تشکلی بصورت رسمی نه صنفی و سیاسی قرار است برای این دانشجویان به منظور پیشگیری از اعتیاد تشکیل شود.
افشار همچنن از آموزش 150 هزار نظامی خبر داد و گفت: در فضای نظامی برای نخستین بار در کشور موفق شدیم، 150 هزار نفر از نظامیان اعم از وظیفه، کادر و خانواده را تحت برنامه آموزشی قرار دهیم.
اجتمام** 7329 ** 1418
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** ناشر: مریم برزآبادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال