برگزاری مراسم اربعین حسینی در صربستان

بلگراد - ایرنا - مراسم گرامیداشت حماسه آفرینی ها و رشادت های حضرت حسین ابن علی (ع) و هفتاد و دو تن از یاران باوفایش در چهلمین روز شهادت آن امام همام، پنجشنبه شب با حضور کارگزاران نظام، خانواده های آنها، جمعی از ایرانیان مقیم و علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار گردید.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که با همکاری سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد برگزار شد، ابتدا دعای پرفیض و روح بخش کمیل قرائت شد و در ادامه مراسم، حسین ملاعبداللهی سفیر کشورمان در صربستان‏، طی سخنانی ابتدا به تبیین جایگاه عدد پر رمز و راز چهل یا اربعین در فرهنگ و تاریخ اسلام و دیگر ادیان الهی پرداخت و نمونه های متعددی از استفاده های این عدد در حوادث تاریخی ادیان مختلف و دین مبین اسلام را برشمرد.
وی سپس با تشریح سیر حوادث تاریخ صدر اسلام از ابتدا تا حماسه قهرمانانه و سرنوشت ساز عاشورا و تاثیرات شگرف آن بر تحولات تاریخ اسلام به ویژه تحولات تاریخی، پرداخت.
ملاعبداللهی از شیوه تعصب و تبعیض آمیز حکومت معاویه که موجب گسترش فساد، ظلم و نارضایتی گردید به عنوان یکی از دلائل مهم قیام امام حسین(ع) یاد کرد و افزود: شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه اسلامی با حکومت یزید فرزند معاویه پیچیده تر و دشوارتر گردید و یزید برای کسب مشروعیت جهت حکومت خود امام حسین (ع) را برای بیعت با خود تحت فشار قرار داد تا جایی که ایشان را ناگزیر به انتخاب بین کشته شدن و یا بیعت نمود.
سفیر کشورمان ادامه داد: پاسخ امام حسین (ع) روشن بود، امام در مقابل این فشار فرمودند؛ هیهات من الذله. ابا عبدالله حسین (ع) مقابله با حکومت ظلم جور یزید را انتخاب کردند و در این راه با رشادت ها و ایثارگری های خود و هفتاد و دو تن از یاران با وفای خویش، بزرگترین و مهمترین واقعه سرنوشت ساز و درس آموز تاریخ اسلام را رقم زدند.
درپایان این مراسم از عزاداران حسینی پذیرایی به عمل آمد.
اروپام**436**1486**انتشار دهنده: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال