امام جمعه بجنورد: خیران وقف ها را برای رفع نیازهای جامعه سوق دهند

بجنورد - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد با اشاره به اینکه وقف تنها برای اطعام غذای جسم نیست، گفت: خیران وقف ها را به رفع نیازهای روز جامعه سوق دهند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته بجنورد اظهار کرد: وقف، فقط اطعام فرهنگی نیست بلکه وقف باید برای رفع نیازهای روز جامعه باشد.
وی بیان کرد: ساخت خوابگاه برای دانشجویان بویژه دانشجویان دختر یکی از نیازهای روز جامعه است و اکنون دختران دانشجو که خوابگاه ندارند به ناچار در محل استیجاری مستقر می شوند و در صورتی که وقف ها و کمک خیران به ساخت خوابگاه ها اختصاص یابد، دغدغه این قشر نیز کمتر می شود.
امام جمعه بجنورد اظهار کرد: توسعه فعالیت های حوزه علمیه نیز نیاز به کمک خیران دارد و وقف ها می تواند به این سمت هدایت شود.
وی گفت: حوزه علمیه وابسته به دولت نیست، البته دولت کمک هایی در این زمینه داشته است اما حوزه علمیه با کمک مردم تاسیس شده و فعالیت کرده است.
حجت الاسلام یعقوبی، ساخت کتابخانه را از دیگر نیازهای جامعه عنوان کرد و افزود: خیران می توانند با ساخت کتابخانه، به افزایش سطح دسترسی مردم به این مکان های فرهنگی کمک کنند.
وی با تاکید بر اثرهای اقتصادی و فرهنگی وقف در جامعه گفت: نخستین فردی که در اسلام وقف کرد، پیامبر(ص) بود و پس از ایشان اولین فردی که متولی وقف شد امام حسن مجتبی(ع) بود.
امام جمعه بجنورد در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن سالروز رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن و شهادت امام رضا(ع) در روزهای آتی گفت: اگر سبک پیامبر (ص) را در جامعه اجرا کنیم دنیا و زندگی، رنگ دیگری به خود می گیرد.
وی به مظلومیت امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و افزود: زندگی امام حسن (ع) اول تا آخر مظلومیت است، این امام همام در خانه اش مظلوم بود، دشمن خانگی داشت و این نخستین جلوه مظلومیت این امام همام است که در خانه اش هم مظلوم بود.
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: امام حسن(ع) در میان یاران و امت خود نیز مظلوم بودند و صلح با معاویه نیز برای مصلحت اسلام بود زیرا زمینه برای جنگ مهیا نبود البته با پذیرفتن صلح، امام حسن (ع) جنگ را تعطیل کرد نه اینکه معاویه را به رسمیت بشناسد.
7185 /6042 /6033
خبرنگار: کبری علی آبادی ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال