رییس دادگستری گلستان:

کارفرما مقصر حادثه معدن آزادشهر شناخته شد

گرگان - ایرنا - رییس دادگستری کل گلستان گفت: براساس جمع بندی و گزارش کمیته حقیقت یاب در حادثه اردیبهشت ماه معدن زمستان یورت آزادشهر در شرق استان، کارفرمای معدن مقصر شناخته شد.

براساس اعلام روابط عمومی دادگستری، هادی هاشمیان روز دوشنبه اظهار کرد: از آنجا که کارفرما الزامات قانونی برای ایمنی معدن را انجام نداده بود، مقصر اصلی در این پرونده بود.
وی افزود: بازرس این پرونده شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق را به عنوان کارفرمای کارگاه و با توجه به نبود سیستم تهویه مناسب و کافی در تونل، نبود مسیرهای کمکی برای تهویه، ندادن آموزش های لازم و کافی و نبود نظارت بر کارگران برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شعله یا جرقه داخل تونل، مجهز نبودن لوکوموتیوها به تجهیزات رادیاتور اگزوز و نبود تشکیلات امداد و نجات و مدیریت بحران در معدن 100 درصد مقصر شناخته است.
هاشمیان یادآور شد: با پایان ایمن سازی تونل محل انفجار و خروج دو لوکوموتیو موجود در تونل، گروهی شامل بازرس وزارت کار، بازپرس پرونده و نماینده نیروی انتظامی؛ این تونل و لوکوموتیوها را بررسی و نتیجه کارشناسی به شعبه رسیدگی کننده به پرونده این معدن ارائه شد.
وی اضافه کرد: گزارش کارشناسی به طرفین پرونده اعلام می شود و پس از اخذ آخرین دفاعیات طرفین، کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه فرستاده خواهد شد.
به گفته هاشمیان؛ از جنبه خصوصی جرم، دیه همه جانباختگان پرداخت شده و رسیدگی به این پرونده از جنبه عمومی جرم ادامه دارد.
رییس دادگستری کل گلستان قول داد که دستگاه قضایی تا استیفای کامل حقوق مصدومان و خانواده های جانباختگان پیگیر بوده و با مقصران حادثه در هر جایگاه و مقامی که باشند بدون اغماض برخورد قانونی خواهد کرد.
به گزارش ایرنا معدن ذغال سنگ زمستان یورت آزادشهر واقع در شرق استان گلستان 13 اردیبهشت ماه امسال منفجر شد که بر اثر این حادثه 43 نفر از کارگران معدن جان باختند و بیش از 70 نفر مجروح شدند.
3014/1648
تنظیم: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال