نماینده ویژه پوتین درمذاکرات آستانه از احتمال برگزاری کنگره ملی سوریه درخاک روسیه خبر داد

آستانه - ایرنا - سرپرست هیات روسیه ونماینده ویژه پوتین در مذاکرات صلح سوریه در آستانه عصر دوشنبه از احتمال برگزاری کنگره ملی سوریه در خاک روسیه خبر داد و گفت : برگزاری این کنگره ابتکار روسیه است که « استفان دیمیستورا » نماینده سازمان ملل متحد در مذاکرات صلح سوریه هم از این ابتکار حمایت کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به آستانه ، «الکساندر لاورنتیف» پس از نشست های دو جانبه و سه جانبه با کشورهای ضامن آتش بس در سوریه در مورد برگزاری کنگره اقوام سوریه پرسید، اظهار داشت: در باره برگزاری کنگره مردم سوریه نه کنگره اقوام سوریه، پس از رایزنی با همکاران تصمیم گرفتیم این کنگره عنوان کنگره گفت و گوی ملی داشته باشد، به نظرم بحث در باره گفت و گو بیشتر صحیح است چرا که گفت و گو امکان رسیدن به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه را فراهم می کند.
وی افزود: در باره محل برگزاری این کنگره هنوز توضیحی نمی دهم و گزینه های مختلف در این زمینه وجود دارد ، در رسانه های جمعی گزارشی در باره برگزاری این کنگره در پایگاه نیروی هوایی ما در حمیمیم منتشر شده بود ، در ابتدا این گزینه با هدف تامین امنیت همه شرکت کنندگان در نظر گرفته شده بود ولی در حال حاضر گزینه های مختلف در باره محل برگزار این کنگره بررسی می شود که یکی از گزینه ها روسیه است.
سرپرست هیات روسیه در مذاکرات صلح سوریه در آستانه، در پاسخ به این پرسش که «آیا صحیح است که مذاکرات اصلی مربوط به قانون اساسی آتی سوریه خواهد بود ؟ » ، اظهار داشت : همان طوری که می دانید بشار اسد رئس جمهوری سوریه 26 اکتبر در یک بیانیه مهم در خصوص اصلاحات قانون اساسی اعلام آمادگی کرد، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بر مبنای قانون اساسی جدید یک روند طبیعی است که تحت نظارت سازمان ملل این اقدامات انجام می گیرد.
« الکساندر لاورنتیف» افزود: در حال حاضر مذاکرات گروه های کاری در سطح کارشناسی و همچنین در سطوح بالا به طور فعال جریان دارد، در این مذاکرات بسیاری از مسائل، بویژه مسائل مربوط به مناطق عاری از مناقشه در سوریه در مناطق جنوبی، مرکزی، حماء و به طور خاص ادلب بررسی می شود.
وی افزود: همانطور که می دانید در ادلب ناظران ترکیه ، ایران و روسیه حضور دارند و هماهنگ کردن مساله استقرار ناظران ترکیه ای و ایرانی بررسی می شود .
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در مذاکرارت صلح سوریه گفت: مساله برقراری ثبات و امنیت در کل ادلب که هنوز هم تعدادی زیادی از عناصر جبهه النصره در آن حضور دارند، بررسی می شود . حضور این عناصر تاثیر منفی به اوضاع در این منطقه دارد .
«الکساندر لاورنتیف» افزود: امروز مذاکرات مشروح و سازنده با هیات سوریه انجام دادیم و تفاهم کامل بین ما وجود دارد، در مذاکرات امروز همچنین انجام اقدامات لازم برای تقویت اعتماد میان طرفین مورد مناقشه ، مین زدایی ، اقدامات علیه عاملان خشونت و نیز مبادله جسد کشته شدگان را بررسی کردیم .
وی افزود: هیات امریکایی و نیز هیات سازمان ملل متحد برای حضور در هفتیمن دور مذاکرات آستانه وارد قزاقستان شد ه اند و امروز و فردا باید مذاکرات مشروحی با آنها انجام بدهیم .
وی تاکید کرد که این مذاکرات باید با موفقیت به پایان برسد و پایه مرحله جدید مذاکرات در قالب روند آستانه گذاشته شود، در حال حاضر بحث در باره هر گونه نتایج زود هنگام است.
وی در مورد اوضاع رقه نیز اظهارداشت: در این شهر اقدامات چشمگیری در آزاد سازی آن و پس از آزاد سازی انجام شده است. در این شهر یک نفر هم از ساکنان غیر نظامی نمانده بود . اگر آزاد سازی رقه را با آزاد سازی شهر دیر الزور که ارتش سوریه انجام داد مقایسه کنیم ، در آن صورت شاهد منظره های متفاوت خواهیم شد . در شهر دیر الزور ساکنان شهر همچنان در خانه و کاشانه خود زندگی می کردند . و به آنها هر روز از سوی نیروهای دولت سوریه و نیروهای ر وسیه کمک های انسان دوستانه ارایه می شد .
«الکساندر لاورنتیف » در باره امکان تماس دولت سوریه و دولت ترکیه برای رفع اوضاع پیچیده درادلب و امکان هماهنگی فعالیت بین دو طرف سوریه و ترکیه ، گفت: چنین به نظر می رسد که روسیه در این راستا نقش میانجیگری را ایفا خواهد کرد، با این همه رهبر سوریه متعهد به برقراری ثبات در این منطقه شده است و مساله اصلی جلوگیری از هر گونه درگیری های نظامی فعال از سوی جنگجویان حاضر در این منطقه علیه نیروهای دولتی سوریه است . اگر چه ما موفق به تقویت ثبات در این منطقه شویم ، این یک دستآورد مهم خواهد بود .
دور هفتم این مذاکرات که هم اکنون در جریان است ، طی دو روز 30 و 31 اکتبر - هشتم و نهم آبان - برگزار می شود ، به گزارش وزارت امور خارجه قزاقستان که میزبان این مذاکرات است در این دوره همه طرف های برای حضور در این دوره اعلام آمادگی کرده اند.
در این مذاکرات علاوه بر سه کشور ضامن آتش بس شامل ایران ، روسیه و ترکیه ، نماینده دولت سوریه ، مخالفین دولت این کشور حضور خواهند داشت ، نمایندگان سازمان ملل متحد ، آمریکا و اردن نیز به عنوان ناظر به این مذاکرات خواهند پیوست .
مذاکرات صلح سوریه از بهمن ماه سال 1395 شروع شده است و طرفین این مذاکره در عرض 10 ماه ، هفت بار گردهم آمده اند ، این مذاکرات نتایج مثبتی در زمینه توقف آتش بس و کاهش تنش در مناطق پر جمعیت سوریه داشته است .
آساق ** 337* 1579*شبس*1613* مرضیه فاتحی*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال