به بهانه روز جهانی انیمیشن

بازخوانی نیازهای ضروری انیمیشن ایران- روانبخش صادقی*

تهران- ایرنا- عضو و دبیر هیات مدیره خانه سینما به بهانه روز جهانی انیمیشن در یادداشتی بیان کرد که در خلق فیلم انیمیشن ذره ذره از وجود درونی خالقش کنده می‌شود تا قاب به قابش نمود بیرونی یابد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خانه سینما، روانبخش صادقی عضو و دبیر هیات مدیره خانه سینما امروز شنبه به بهانه روز جهانی انیمیشن یادداشتی نوشته است.

در متن این یادداشت آمده است:
«انیمیشن هنر بی بدیلی است که لذت و مشقت نهفته در آفرینش تک تک قاب های آن را تنها عاشقان و دچارشدگانش با دل و جان درک می‌کنند.
انیمیشن برای خالقش هنری بی‌رحم، سرسخت و نفس گیر است و آنگاه که به آفرینش می‌رسد چونان مهربان، لطیف و زندگی‌بخش می‌نماید که گویی هنرمندش جان و دل داده تا این سیر جانکاه آفرینشگری را کامل کند.
فیلم انیمیشن محصول فرهنگی، هنری و گاه صنعتی ناب و خلاقانه است اما به جرات می‌توان گفت تلاش آن کس که قدم در این راه می‌گذارد، می‌ماند، می‌میرد و زنده می‌شود، می‌سازد و خلق می‌کند چه بسا با ارزشتر و با اهمیت‌تر از خود محصول و فیلم است.
در خلق فیلم انیمیشن ذره ذره از وجود درونی خالقش کنده می‌شود تا قاب به قابش نمود بیرونی یابد. بدین شکل آرزوها و تخیلات جان می‌گیرند تا از چشم‌های بیننده اش در قلب و روح او وارد شده و او را همراهی کنند برای لحظه‌هایی رویاگونه و دلنشین. مخاطب انیمیشن کوچک و بزرگ نمی شناسد و کودک تا پیر را با خود می‌برد و با آنها می‌ماند.
اولین نقوش یافته شده بشر در خلق تصویر متحرک -درست چنانچه در عصر حاضر کار می‌شود- بر جام بز شهر سوخته ایران در 5500 سال پیش نقش بسته است. انیمیشن ایران با تلاش پایدار استادان و جوانان خود همچنان افتخار آفرین پیش می رود و در میان تولیدات هنری و صنعتی گاه گوی سبقت را نیز می‌رباید.
اکنون نیاز انیمیشن ایران حمایت های مدون و با افق های کیفی و کمی گوناگون است تا علاوه بر تامین نیاز مخاطبان داخل با حضور و پخش در بازارها و فضاهای جهانی قابلیت های خود و خالقانش را به رخ بکشد و آنچه می‌باید، اتفاق افتد.
شکل‌گیری شناخت اصولی و تفکر حمایتی در مدیران ارشد و میانی، تامین و اختصاص بودجه و تسهیلات لازم و کافی، توزیع صحیح و عادلانه منابع اختصاص یافته، امکان سنجی و توان سنجی، توانمندسازی و بازآموزی، آموزش و بازنگری در آن، ایجاد و گسترش بازارهای داخلی، راهنمایی و حمایت در ورود به بازارهای جهانی و اعتقاد و اعتماد به هنرمندان و متخصصان هنر صنعت انیمیشن کشور برخی از نیازهای ضروری موجود است.
از سازمان ها و متولیان فرهنگ و هنر و صنعت به ویژه سازمان سینمایی کشور نیز ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته تاکنون که البته فاصله بسیاری با نیازها و توانایی های موجود دارد، خواهان تدوین برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت با افق های کمی و کیفی رو به رشد در تداوم سینمای انیمیشن ایران و گسترش آن در سطوح مختلف بین المللی هستم. معتقد هستم محصولات صنعتی انیمیشن ایران به راحتی دوش به دوش محصولات خارجی قرار می گیرد و با فاصله زیادی از سایر محصولات فرهنگی-صنعتی ایران قابل عرضه در سطوح بین المللی است که منافع و اثرات مثبت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بیشمار آن بر کسی پوشیده نیست.
در آخر یادی می کنم از پدر بزرگوارم که معلم بود و تا آخر عمر معلم باقی ماند و در شب روز جهانی انیمیشن رخت از دنیا بربست. خدایشان بیامرزد و تمام رفتگان قرین رحمت خدایی باشند.
6 آبان 1396 مصادف با 28 اکتبر 2017 روز جهانی انیمیشن بر همگان مبارک و باشگون باشد.
........................
*عضو و دبیر هیات مدیره خانه سینما
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال