بازپس گیری تبریز 2018، شایعه یا شیطنت؟

تبریز - ایرنا - در دو روز اخیر انتشار شایعه ای در فضای مجازی مبنی بر 'بازپس گیری عنوان پایتختی گردشگری جهان اسلام در سال 2018 از تبریز'، موجی از نگرانی را در میان افکار عمومی دامن زد، اما پس از روشن شدن اصل مطلب، این سوال دراذهان تداعی شد که انتشار مطالب مرتبط با این موضوع سوء تفاهم یا شیطنت رسانه ای بود؟

به گزارش ایرنا، انتشار این شایعه در سه چهار روز گذشته به بحث داغ محافل عمومی و حتی صحبت های روزمره نخبگان تبریز تبدیل شد و برخی رسانه های اجتماعی در فضای مجازی نیز با بازنشر آن، بدون توجه به صحت و سقم مطلب، بر بار روانی تحمیلی ناشی از آن بر جامعه افزودند.
شدت تاثیرگذاری این شایعه در فضای مجازی به اندازه ای بود که برخی از مدیران حاضر در نشست عصر شنبه این هفته شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی نیز از خبرنگاران می پرسیدند که آیا عنوان 'پایتختی گردشگری جهان اسلام برای تبریز در سال 2018' باز پس گرفته شده است؟
اما کند و کاو در شایعات و شبه خبرهای مرتبط با این اتفاق در فضای مجازی منطقه شمال غرب بزودی روشن کرد که اصل داستان، انتخاب شهر نخجوان، مرکز جمهوری خودمختاری به همین نام در شمال ارس، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2018 است.
مشابهت این انتخاب با گزینش تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 دامنه تاثیرگذاری شایعات ساخته و پرداخته شده در این ارتباط را شدت بخشید و مخاطبان و کاربران رسانه های اجتماعی نیز بدون توجه به اصل مطلب، دهان به دهان و به شکل مجازی به انتشار هر چه گسترده تر و بازنشر شبانه روزی آن دامن زدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر واگذاری پایتختی گردشگری جهان اسلام به شهر نخجوان گفت: تبریز 2018 به قوت خود باقی بوده و مردم به شایعات توجه نکنند.
مرتضی آبدار روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پس گرفتن پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 از تبریز صحت ندارد زیرا این انتخاب دارای فرآیند بین المللی بوده و پس گرفتن آن امکان ندارد.
وی اظهار کرد: همزمان با انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 نخجوان نیز به عنوان 'پایتخت فرهنگی جهان اسلام ' در سال 2018 انتخاب شده است و این دو موضوع ارتباطی با یکدیگر ندارند.
روز گذشته اخباری در فضای مجازی مبنی بر پس ‌گرفتن رویداد تبریز 2018 از تبریز و جایگزینی نخجوان برای میزبانی از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
در اخبار منتشر شده در فضای مجازی ادعا شده است که 'با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم و فرصت کوتاه باقی مانده تا سال 2018، سازمان گردشگری اسلامی تصمیم به جایگزینی پایتخت گردشگری اسلامی گرفته و شهر نخجوان، مرکز جمهوری خودمختار نخجوان، را به‌عنوان جایگزین تبریز معرفی کرده است'.
در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که دی ماه سال 1394 در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر برگزار شد، تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد.
انتخاب شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی از سال 2015 و به پیشنهاد سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری کشورهای اسلامی کلید خورد.
در همین حال رئیس انجمن علمی گردشگری شمال غرب کشور نیز پس گرفتن عنوان 'تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018' را غیرممکن دانست و گفت: اعطای این قبیل عناوین در مجامع و نهادهای بین المللی، ساز و کار خاص خود را دارد و پس از طی فرآیندی طولانی ممکن می شود.
کریمی، انتشار شایعه بازپس گیری این عنوان از کلان-کهن شهر تبریز در فضای مجازی را یک نوع شیطنت رسانه ای ارزیابی کرد و افزود: به نظر می رسد این اقدام در سوء برداشت بانیان آن از اعطای عنوان 'پایتختی فرهنگی جهان اسلام در سال 2018' به شهر نخجوان، مرکز جمهوری خودمختار نخجوان، ناشی شده است.
وی در عین حال دست زدن به این گونه اقدامات را موجب ایجاد جو روانی ناخوشایند در جامعه دانست و بر ضرورت خودداری از این گونه اقدامات تنش زا و نادرست تاکید کرد.
پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018، ستادهای استانی و ملی این رویداد تشکیل شد و آغاز به اقدام کرد.
تاکنون حدود 700 میلیارد تومان طرح در راستای تبریز 2018 تدوین شده که باید در بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.
علاوه بر این دولت نیز امسال بودجه سه هزار میلیارد ریالی برای برگزاری برنامه های مرتبط با رویداد بین المللی 'تبریز 2018' اختصاص داد که نشان دهنده جایگاه ویژه این انتخاب در تقویم برنامه های فرهنگی کشورمان می باشد.
رئیس دبیرخانه تبریز 2018 شهرداری تبریز نیز با بیان اینکه سازمان کنفرانس اسلامی سه نهاد وابسته دارد که یکی از آنها 'آیسسکو' است، گفت: آیسسکو هر سال شهرهای منتخب کشورهای اسلامی را از ابعاد مختلف با اولویت مسایل دینی، فرهنگی، هویتی و قومیت ها با معیارهای خاص خود انتخاب و در جهان اسلام با عنوان 'پایتخت' معرفی می کند.
جواد شریف نژاد افزود: عنوان 'پایتخت' در انتخاب های آیسسکو، بعد فرهنگی دارد و در قالب برگزاری نشست ها و همایش هایی اجرایی می شود و هدف اصلی آن نیز تقویت ارتباطات کشورهای جهان اسلام با یکدیگر است.
وی اضافه کرد: با این نگاه، شهر مشهد مقدس در سال 2017 از سوی آیسسکو به عنوان 'پایتخت فرهنگی' کشورهای اسلامی معرفی شد و این عنوان در سال 2018 نیز به شهر نخجوان داده شده و با گزینش تبریز به عنوان 'پایتخت گردشگری' جهان اسلام در همان سال همزمان شده است.
شریف نژاد تشریح کرد: در جلسه اخیر رئیس پارلمان جمهوری خودمختار نخجوان با رئیس جمهوری آذربایجان برای ارائه گزارش این انتخاب، خبر جلسه از سوی یکی از موسسه های خبری با رویکرد قوم گرایانه، شیطنت شده و این گونه القاء شده که انگار پایتختی گردشگری جهان اسلام در سال 2018 به شهر نخجوان داده شده است.
وی اضافه کرد: متاسفانه برخی نهادهای خبری خصوصی کج فهم و معلوم الحال در داخل کشورمان نیز با تکرار این شیطنت رسانه ای، به گسترش تلقینات نادرست 'پس گرفته شدن تبریز 2018 و دادن آن به نخجوان' دامن زده اند.
رئیس 'دبیرخانه تبریز 2018' در شهرداری تبریز ادامه داد: از سوی دیگر این شیطنت و سوءبرداشت، با حضور ارزیابان یونسکو در آذربایجان شرقی برای ارزیابی وضعیت جنگل های ارسباران جهت ثبت در یونسکو نیز همزمان و همین موضوع نیز به فراگیرتر شدن شایعه 'بازپس گیری تبریز 2018' دامن زده است.
گزارش از: عزیزی راد و بابایی ** انتشاردهنده: رستگار
518/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال