آیت‌الله هاشمی شاهرودی: نباید نقش ایران در عراق به ارتقای امنیت محدود شود

تهران- ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رفع فتنه استکبار در جداسازی عراق و خنثی شدن این توطئه با کمترین هزینه را مایه امیدواری و نقش جمهوری اسلامی به ویژه سپاه قدس و سردار قاسم سلیمانی را در ارتقای امنیت عراق ستودنی دانست و گفت: نباید نقش ایران در عراق به ارتقای امنیت محدود شود.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و تبلیغات دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی همچنین به خدمات جمهوری اسلامی در مقابله با گروهک تروریستی داعش و نقش ایران در افزایش امنیت عراق اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی، پشتوانه‌ای قابل اتکا برای ملت و دولت عراق به حساب می‌آید و حکومت مرکزی عراق به جمهوری اسلامی اعتماد وافی دارد.
وی ادامه داد: چنانکه در طی سال های گذشته، حمایت‌های جمهوری اسلامی، ضریب امنیت عراق را به طرز چشمگیری افزایش داده و موجبات آرامش و رضایت خاطر ملت عراق را فراهم آورده است.
عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جمهوری اسلامی نباید تنها به حل مشکلات امنیتی عراق اکتفا کند، افزود: در کنار مسئله امنیت، نباید از مقوله اقتصاد و همکاری‌های دو کشور ایران و عراق در این زمینه غفلت کرد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین نقش جمهوری اسلامی در سازندگی و آبادانی شهرهای عراق، اهمیتی ویژه دارد. اتخاذ سیاست اقتصادی و برنامه‌ریزی مستقل برای افزایش روابط اقتصادی ایران و عراق از موضوعات مهمی است که باید در دستور کار دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد تا سهم ایران از بازار عراق افزایش یابد و به روند سازندگی در عراق نیز بیش از پیش کمک شود.
همچنین در ادامه این جلسه محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مأموریت دو کمیسیون اقتصادی و زیربنایی مجمع برای حل مشکلات نظام بانکی و کم‌ آبی در مناطقی از کشور، دستور جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام را «ضوابط انتخاب هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» عنوان کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به پیوست حکم رهبر معظم انقلاب افزود: مطابق این پیوست، وظایف صحن مجمع در امر نظارت به جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقال یافته که انتخاب این جمع به عهده‌ی اعضای مجمع است.
در ادامه جلسه نیز ضوابط انتخاب هیأت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی به تصویب رسید که مطابق این ضوابط، هیأت عالی نظارت با 25 عضو تشکیل می شود که رئیس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رؤسای قوای سه‌گانه و 20 نفر از سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به انتخاب مجمع، عضو هیأت عالی نظارت خواهند بود.
همچنین معاونان اول قوای سه‌گانه، وزرا یا رؤسای دستگاه‌های مربوطه در دولت و قوه قضائیه و رؤسای کمیسیون‌های ذیربط در مجلس شورای اسلامی بدون حق رأی در جلسات هیأت عالی نظارت شرکت خواهند کرد. علاوه بر 25 عضو هیأت عالی نظارت که دارای حق رأی هستند، سایر اعضای مجمع نیز می‌توانند بدون حق رأی در جلسات هیأت عالی نظارت شرکت کنند.
سیام**9103**
خبرنگار: حمید شهریاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال