تایمز نوشت:

عدم تائید پایبندی ایران به برجام و ارجاع آن به کنگره برنده ندارد

لندن - ایرنا - روزنامه تایمز روز جمعه در گزارشی، عدم تائید پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا و ارجاع آن به کنگره را فاقد نتیجه توصیف کرد و نوشت: چنین اقدامی برنده نهایی ندارد.

به گزارش ایرنا، تایمز افزود: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد تدابیر سخت‌تری را در برجام اعمال کند و درنهایت آن را لغو کند. این مساله سبب شده تا بریتانیا و سایر طرف‌های اروپایی متعهد به برجام را، نه به دلیل اینکه تصمیم ترامپ مانع مهار قانونی ایران برای توسعه بمب هسته‌ای می‌شود بلکه به دلیل شکاف بزرگی که میان متحدان دو سوی آتلانتیک به وجود می‌آید، نگران کرده است.
این روزنامه افزود: ترزا می نخست‌وزیر انگلیس به‌درستی نگرانی خود را در این رابطه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا انعکاس داد. البته بعید به نظر می‌رسد که ترامپ به اظهارات 'می' توجه کند. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از توافق اوباما با ایران گلایه کرده و گفته بود که به‌جای توقف برنامه‌های هسته‌ای، تحریم‌های علیه ایران برداشته‌شده است.
تایمز نوشت: ترامپ می‌گوید به دلیل اینکه ایران از لغو تحریم‌ها بهره‌مند شده، تمایلی به اجرای کامل برجام نخواهد داشت. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئول نظارت بر برجام است تائید کرده که ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده و حتی جیمز متیس وزیر دفاع هم با ارزیابی آژانس موافق است.
این روزنامه انگلیسی افزود: بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس نیز گفته است که توافق هسته‌ای حاصل 13 سال دیپلماسی دشوار و طاقت‌فرسا بوده و دنیا را به مکانی امن تبدیل کرده است. او پس از دیدار با علی‌اکبر صالحی رئیس آژانس انرژی اتمی ایران گفت: ما به تشویق و ترغیب ایالات‌متحده به در نظر گرفتن این تأثیرات و پیامدهای امنیتی (در تصمیم‌گیری‌هایش درباره برجام) ادامه می‌دهیم.
روزنامه دیلی تلگراف نیز امروز در گزارشی عنوان کرد که تنها رهبر سیاسی که از دیدگاه ترامپ برای لغو برجام حمایت می‌کند، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است.
این روزنامه افزود: با این‌حال دستگاه امنیتی رژیم اسرائیل با دیدگاه نتانیاهو مخالف است و بر این باور است که اگر انتخاب بین توافق نامطلوب و توافق نکردن باشد، شرایط کنونی بهتر است.
دیلی تلگراف افزود: جیمز متیس وزیر دفاع و ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با نظر همتایان اسرائیلی خود موافق هستند و تلاش کرده‌اند تا ترامپ را متقاعد کنند که به برجام پایبند باشد.
این روزنامه انگلیسی نوشت: ترامپ و نتانیاهو تأکیددارند که برنامه موشکی و اقدامات نظامی ایران در منطقه، نقض برجام به شمار می‌رود اما این در حالی است که برجام قرار نبوده این مسائل را مورداشاره قرار دهد. ترامپ به همین خاطر می‌گوید که برجام توافق بدی است؛ اما این مانند آن است که سوار ماشین شوید و سپس اعتراض کنید که چرا پرواز نمی‌کند.
بنا بر تصویب کنگره آمریکا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور هر 90 روز یک‌بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند و مهلت 90 روز بعدی، 15 اکتبر (23 مهر 96) به پایان می‌رسد.
به گزارش منابع انگلیسی ترامپ قرار است عصر امروز در خصوص ایران و توافق هسته ای اعلام موضع کند.
این منابع می گویند که احتمالا ترامپ از برجام خارج نخواهد شد، اما تدابیر سخت گیرانه تری را علیه ایران اعمال خواهد کرد. این تدابیر شامل اعمال خودکار تحریم های آمریکا علیه ایران در صورت تخلف از برجام و اصلاح قانون 'توافق هسته‌ای ایران' (INARA) کنگره که رئیس جمهوری این کشور را به تایید پایبندی ایران به برجام ملزم می سازد، خواهد بود.
اروپام ** 1908
هـ ن ** ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال