دفاع وزیر امور خارجه آلمان از برجام در دیدار با هفت سناتور آمریکایی

برلین - ایرنا - زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه با 7 تن از سناتورهای آمریکا دیدار کرد و بار دیگر بر موضع آلمان و اروپا در دفاع از توافق هسته ای با ایران (برجام) تاکید کرد.

به گزارش ایرنا ، گابریل در محل وزارت امور خارجه آلمان در برلین با سناتورها 'ریچارد شلبی' از ایالت آلاباما ، دب فیشر ، پاتریک لیهی ، لامار الکساندر ، جین شاهین از نیوهمپشایر ، پت رابرتس از کانزاس و جان کورنین از تگزاس دیدار و گفتگو کرد. بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آلمان ، در این دیدار همچنین مسائل مربوط به روسیه و خاورمیانه نیز مطرح شده است.
دیدار وزیر امور خارجه آلمان با سناتورهای آمریکایی در حالی است که گابریل در روزهای گذشته بارها بر اهمیت حفظ توافق هسته ای با ایران و پیامدهای خلل وارد شدن به برجام تاکید کرده است. وی روز پنجشنبه تاکید کرد که مخالفت دولت آمریکا با توافق هسته ای (ایران و گروه 1+5) موجب ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا می شود و اروپایی ها را به سمت موضع مشترک با روسیه و چین سوق می دهد.
گابریل در گفت وگویی با گروه مطبوعاتی RND آلمان گفت: مساله الزامی این است که اروپا در این موضوع وحدت خود را حفظ کند. وی افزود: ما باید به آمریکا بگوییم که رفتار آنها در قبال موضوع ایران موجب می شود که اروپایی ها به سمت موضع مشترکی با روسیه و چین علیه آمریکا سوق پیدا کنند.
مقامات ارشد اتحادیه اروپا و آلمان بارها بر حمایت خود از برجام تاکید کرده و گفته اند که خروج آمریکا از توافق هسته ای موجب انزوای آمریکا خواهد شد.
این درحالی است که قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز جمعه درباره سیاست آمریکا درباره برجام و راهبرد آمریکا در خصوص ایران سخنرانی کند. در این حال کاخ سفید روز جمعه گزارش برگی (فکت شیت) درباره راهبرد آمریکا منتشر کرد که با انتقادهای زیادی از سوی چهره های سیاسی و دانشگاهی آمریکا مواجه شد.
در این گزارش برگ که بخش زیادی از آن به مقابله با فعالیتهای باصطلاح بی ثبات کننده ایران و سپاه در منطقه و همچنین برنامه موشکی ایران اختصاص دارد ، در عین حال سخنی از ترک برجام یا عدم تایید آن مطرح نشده و بر لزوم اجرای سخت و دقیق برجام تاکید شده است.
اروپام**1078**1908
خبرنگار: بابک جعفری ** ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال